Contact Information

Theodore Lowe, Ap #867-859
Sit Rd, Azusa New York

We Are Available 24/ 7. Call Now.

2018 Mercedes-Benz A: Hviezdna vojna s konkurenciou?

V roku 2018 Mercedes-Benz uviedol na na trh novú generáciu modelu A, ktorá je vstupnou bránou ku trojcípej hviezde. S radosťou som testoval a napísal recenziu. Nové “áčko” je komfortné, kvalitné a technologicky veľmi vyspelé. Námietky voči malému, 1,3 litrovému motoru nie sú po stránke dynamiky a jazdných vlastností na mieste. Aké je teda nové “áčko” v porovnaní s predchádzajúcou generáciou a je infotainment skutočne taký prelomový? Infotainmentu sme sa podrobne venovali v špeciálnom článku.

Tabuľka hodnotenia - jazdné vlastnosti 4 disky, pomer cena/výkon 5 diskov, vzhľad 4 a pol disku, praktickosť 4 hviezdičky, spokojnosť kupujúceho 4 a pol hviezdičky
2018 Mercedes-Benz A200 hodnotenie

Aj keď sa to možno nezdá, hlavne z exteriéru, Mercedes-Benz triedy A potreboval vizuálne a technologické zmeny. Z prvých fotiek, ktoré sa začali objavovať už koncom minulého roka bolo zrejmé, že nepríde žiadny facelift, ale úplne nová generácia vozidla. Nedočkavosť a revolúciu navodzovala už vopred predstavená palubná doska na výstavisku CES v Las Vegas, hneď na začiatku roka 2018. Po prvých fotkách nového Mercedesu-Benz triedy A som bol mierne sklamaný dizajnom exteriéru, nemal som pocit, že sa Mercedes-Benz vydal správnym dizajnovým smerom, hlavne čo sa týka predných partií modelov CLS a teraz aj A triedy. Naživo je však všetko inak a tak ako ma z prvých fotografií nové “áčko” nenadchlo, naživo je to úplne o niečom inom a nový Mercedes-Benz triedy A sa nedá pomýliť so žiadnym iným automobilom. Dokonca aj keď sa to navonok nezdá, novú generáciu A triedy považujem za takú istú revolúciu, ako bola predchádzajúca generácia, voči ešte tej predošlej. Na test a recenziu nového Mercedesu.Benz triedy A 2018 som sa veľmi tešil a porovnal ju s predchádzajúcou generáciou.

Predný predĺžený svetlomet na kraj karosérie a LED dióda na dennné svietenie je v tvare písmena L
Predný LED svetlomet vyzerá agresívne

Konkurencia

Hlavnými konkurentmi v tomto segmente sú Audi A3, BMW radu 1, Lexus CT 200h a aj Infinity Q30, ktoré vychádza z predchádzajúcej generácie Mercedesu-Benz triedy A, avšak na Slovensku alebo v Českej republike je takmer nemožné ho kúpiť. Ani v jednom z konkurentov som sa zatiaľ neviezol, takže neviem presne zhodnotiť rozdiely. V každom prípade v otázke interiéru, vzhľadom výraznejšie subjektívne zaostáva Audi, kde je dizajn interiéru konzervatívnejší a momentálne zo štvorice najjednoduchší a nevýrazný, stále však kvalitný. Naopak, v prípade RS3 je k dispozícii 5-valcový benzínový motor, čo je v súčasnosti výnimočné. BMW radu 1 zas zaujme zadným náhonom, čo je v súčasnosti v tejto triede unikátnosťou. Lexus má zas hybridný pohon. Exteriér všetkých konkurentov je v niečom odlišný a výnimočný, preto je na vkuse každého z Vás, ktorému by ste dali svoj hlas.

Testovaný model – výbava, motorizácia

Hneď úvod recenzie netradične načrtnem testovaný model – motorizáciu a výbavu, pretože od toho závisí dynamika a aj vzhľad, ktorému sa ďalej budem venovať. Ako to už je bežné pri nemeckých automobilkách, najmä tých prémiových, príplatková výbava je prakticky nekonečná a dokáže navýšiť cenu úplne základného modelu aj takmer o 100%. Testovaný model je vo farbe Polárna biela a má príplatkové 18 palcové AMG disky z ľahkej zliatiny. To sa prejavilo hrubším obvodom diskov a tak auto navodzuje dojem, že má obuté menšie disky, ale zároveň som nemal pocit, že by boli kolesá v karosérii utopené. Medzi prvky výbavy testovaného modelu patria aj Apple Car Play a Android Auto, parkovací asistent, udržiavanie v jazdných pruhoch, stráženie mŕtveho uhla, LTE modul, najvyššia výbava infotainmentu, čítačka dopravných značiek, automatická klimatizácia, strieborný čalúnený strop, Multibeam LED predné svetlomety, komfortný znížený podvozok, AMG styling, AMG línia, bezdrôtové nabíjanie smartfónov, volant z radu Mercedes-Benz S, DAB rádio, detský záchytný systém I-Size, servis na 6 rokov alebo 150 000km, balík komfortu sedenia, multifunkčný športový volant v koži NAPA a mnoho ďalšieho iného. Najzákladnejší model začína cenou tesne pod 30 000 €, cena testovaného modelu je 41 478€. Slabší benzínový motor má vpredu zavesenie McPherson a vzadu “len” torznú priečku v porovnaní s predchodcom. Nezávislé 4-prvkové zadné zavesenie kolies dostávajú iba modely s pohonom všetkých 4 kolies 4MATIC a so silnejšou benzínovou motorizáciou.

Predná časť nového Mercedesu-Benz triedy A
Novému “áčku” to pristane

Na test mám nový zážihový motor o objeme 1332 centimetrov kubických, ktorý je novinkou a nahrádza staršiu 1,6ku. Výkon má 163 koní a spriahnutý je so 7-stupňovou automatickou prevodovkou 7G-DCT. Najvyšší točivý moment je 250Nm, zrýchlenie z o-100km za 8,2 sekundy a celková hmotnosť je 1255km. Maximálna rýchlosť je až 225 km/h, čo je daný motor skutočne dosť. K dispozícii je aj benzínový dvojlitrový benzínový štvorvalec s výkonom približne 222 koní. V súčasnosti jediný dieselový agregát je dostupný iba s automatickou prevodovkou. To znamená, že za cenu manuálu dostanete ako bonus automat, čo je veľmi dobrá ponuka. Okrem toho môžeme očakávať aj Mercedes-Benz AMG A 35 a tiež aj AMG A 45. Áno, má byť ešte jedna, menej výkonná verzia AMG A triedy, pričom A 45 bude mať výkon niekde na hranici až 400 koní a A 35 ich bude mať logicky menej.

Vzhľad nového Mercedesu-Benz triedy A

Porovnanie nový Mercedes-Benz A 2018 vs. starý; exteriér, interiér

Celkovo vzhľad nového “áčka” je oproti predchádzajúcej generácii viac vyhladený akoby retušovaný. V rámci dizajnu chýbajú ostré línie na dverách, na kapote, ale aj v zadných partiách. Na celom boku karosérie chýba ostrá línia pod kľučkami dverí a tiež tá, ktorá sa tiahla od zadného svetla až po predné koleso, prevažne v spodnej časti automobilu.

Bočná časť Mercedesu-Benz triedy A, na boku je vidieť ostré línie - jednu idúcu po oknom a druhú idúcu zo zadných dverý k zadnému kolesu a potom po spodnej časti boku
Bočná časť minulej generácie Mercedesu-Benz triedy A

 

Bočná časť nového Mercedesu-Benz triedy A je už retušovaná, žiadne ostré línie sa tu nenachádzajú
Bočná časť nového Mercedesu-Benz A triedy 2018

Predná časť sa zmenila najmä v oblasti svetiel, ktoré sú výrazne pretiahnuté zboku dopredu. Vo mne navodzujú pocit, akoby sa tento dizajnový jazyk približoval vzhľadu súčasného Fordu Mustang. To nie je vôbec na škodu, nakoľko je Mercedes-Benz známy v Európe alebo aj vo svete ako európsky muscle car, najmä čo sa týka divízie AMG. Veľký objem motora 8-valcov vrcholných modelov a nekompromisný zvuk robia svoje. Okrem toho pohodlie za volantom jednoducho tiež navodzuje dojem muscle-car a aj malé “áčko” chce vyzerať drsnejšie, než v skutočnosti možno je. Z tohto pohľadu teda nový dizajn zapadá do názorov a povedomia širšieho publika.

Zadná časť je viac oblejšia, zadné svetlomety už nie sú v tvare štvorca, ale natiahli sa k ŠPZ. Na “áčku” som si všimol aj zaujímavý detail, že úplne chýba napríklad anténa na streche – nie je tu ani “prútik” ani plutva, anténa je zabudovaná priamo v aute. Spolu s celkovým dizajnom sa zmenilo aj logo Mercedesu priamo v prednej maske, čo na prvý pohľad pravdepodobne nie je vidno, ale znak narástol do priestoru, už je 3D a tak hviezda mierne vyčnieva.

Trojcípa hviezda v novom Mercedese-Benz triedy A je už 3D aj napriek radaru
Nový 3D znak hviezdy, za ňou je stále radar

Testovaný model má aj špeciálne 18 palcové disky z ľahkých zliatin, ktoré vyzerajú menšie, než v skutočnosti sú, pretože majú po vnútornom obvode pneumatiky hrubú obruč. Táto obruč plní aerodynamickú funkciu a nový Mercedes-Benz A 2018 má tak lepšiu aerodynamiku a teda nižší koeficient odporu vzduchu. Testovaný automobilmobil má AMG balík, čo znamená z pohľadu exteriéru, odlišné nárazníky. Najmä ten zadný upúta výfukmi a vcelku masívnym difúzorom. Asi však každý tuší, čo idem povedať na margo výfukov. Sú falošné. Sú to iba slepé “vrecká” na zadnom nárazníku. Skutočný výfuk ústi pri zadnom pravom kolese. Neviem prečo sa výrobcovia vybrali smerom faloše a najmä v zime to musí vyzerať veľmi smiešne, že dym nevychádza z výfukov, ale odniekiaľ spod zadného pravého kolesa. Prečo fake výfuky? A obzvlášť prečo, keď si človek ešte priplatí za AMG balík? Odpoveď je jednoduchá – čo by potom dali do skutočnej verzie AMG – ešte väčšie výfuky? Mercedes-Benz neobhajujem, nech si každý vytvorí vlastný názor. V lete to vyzerá skutočne športovo, ale v zime to môže vyzerať naopak komicky.

Zadná časť starej generácie Mercedesu-Benz triedy a novej generácie
Starý vs. nový Mercedes-Benz triedy A

Najzásadnejšie dizajnové zmeny pozorujem práve na zadnej časti, kde je nové “áčko” viac oblé a pôsobí výrazne širšie. Výrazne sa zmenil vstup do batožinového priestoru, nakladacia hrana je nižšia a zadné svetlomety sú už rozdelené na 2 časti, takže nevzniká veľmi úzky nakladací priestor, kvôli ktorému bolo predošlé “áčko” kritizované.

Batožinový priestor predošlej generácie Mrcedesu-Benz A je úzky, nakladacia hrana je vysoká a široka
Batožinový priestor minulej generácie

 

Pohľad na širší vstup do batožinového priestoru
Batožinový priestor súčasnej generácie A triedy je širší a aj väčší – má 370 litrov, čo je nárast o 29 litrov

Otváranie zadných dverí na novom “áčku” je citeľne do väčšieho uhla; obrázok je však ilustračný, pretože autá boli pri sebe blízko a na staršom “áčku” sú otvorené len do druhej polohy. Na novom “áčku” je cítiť, že dráhy dverí sú dlhšie v druhej a najmä tretej polohe otvorenia. Vstup na zadné sedadlá nového áčka je mierne viac vykrojený, stále je to však trochu gymnastika, hlavne pre dlhonohých ako som ja. Rovnako ako vpredu, tak aj vzadu sa zmenilo usporiadanie prvkov vo dverách – kľučka dverí sa na novom áčku posunula výrazne nižšie, čo mi pripomína predchádzajúcu generáciu Renaultu Megane. Priehradka v zadných dverách je veľmi skromná, je to skutočne núdzový odkladací priestor. Čo sa týka vzhľadu a použitých materiálov, je to špička a nebudete mať problém si na dvere položiť ruku – nič Vás nebude tlačiť a navyše to bude príjemný pocit. V AMG balíku sú výplne dverí v prevedení Alcantara s červeným prešívaním, rovnako ako na sedadlách.

Zadné dvere na novej generácií Mercedesu-Benz A sa otvárajú do širšia a pôsobia luxusnejšie
Porovnanie výplne zadných dverí

Rozmerovo nová generácia Mercedesu-Benz A triedy narástla a to konkrétne v rázvore 30 mm a v rozchode predných kolies 14 mm. Rozdiel by mali pociťovať najmä cestujúci vzadu. Ja som si nastavil sedadlo na novej aj starej generácii na svoju postavu (178 cm) v oboch autách tak, aby som mal ideálnu pozíciu za volantom. Následne som sa za seba posadil, a nejaký rozdiel som nepocítil. Vzadu má byť viac miesta na dĺžku o 8mm, čo považujem za ťažko overiteľnú hodnotu. Viac miesta však určite pribudlo na hlavu, rezervu mám väčšiu v novom “áčku”. Na nohy som mal miesta dosť v oboch modeloch, na hlavu tiež (s mojou výškou), výhľad von je relatívne úzky v oboch modeloch, a sedadlá boli podobne tvarované a aj dlhé. Výrazný rozdiel bežný človek na zadných sedadlách z pohľadu komfortu sedenia nepocíti. Komfort mu však dodajú výduchy klimatizácie a USB-C konektory na nabíjanie smart zariadení. Áno, v celom aute sú už moderné koncovky USB-C, pre väčšinu užívateľov budú pravdepodobne potrebné redukcie. Vzadu sa samozrejme nachádza lakťová opierka aj pre cestujúcich vzadu.

 

Predné sedadlo a priestor na nohy na zadných sedadlách
Priestor na zadných sedadlách

Čo sa týka interiéru, spracovanie a pocit z interiéru je na veľmi vysokej úrovni. Všetky plasty sú mäkčené, palubná doska sa člení ako by na dve horizontálne línie. Všetko je poruke, na stredovom panely sa nachádza aj bezdrôtové nabíjanie smartfónu. Ovládač infotainmentu je obkolesený klavírnym čiernym lakom, rovnako ako okolie mriežok ventilácie. Vďaka umiestneniu displejov prístrojového panela a infotainmentu v úplne hornej časti palubnej dosky, vzniklo tak veľa priestoru práve na výduchy klimatizácie. Kým koncern Volkswagen ich skrýva úplne dole pod masívne infotainmenty, v Mercedese-Benz A triedy majú svoje miesto a vyzerajú skutočne veľmi prémiovo.  Ak sa k tomu pridá ambientné podsvietenie, zážitok je ešte dokonalejší. Pod mriežkami ventilácie sú ovládacie prvky, ktoré sa nestláčajú klasicky, ale smerom nadol. Tu sa dá jednoducho nastaviť aj intenzita klimatizácie. Štandardne je osvetlenie zabudované aj pri pedáloch vodiča, tiež klasicky v strede medzi vodičom a spolujazdcom a vzadu netradične pri rukovätiach na strope. Lakťová opierka sa roztvára na dve časti, podobne ako to má Maserati a je dostatočne hlboká. Je aj polstrovaná a nachádzajú sa tu 2 USB-C vstupy. V okolí touchpadu sa nachádzajú tlačidlá na ovládanie jazdných funkcií automobilu. Na ľavej strabe je konkrétne tlačidlo na automatického parkovacieho asistenta, nastavenia auta a obľúbené položky a napravo sú to GPS, média a telefón. Na oboch stranách nechýba ani posuvný ovládač jazdných režimov, bližšie k vodičovi a ovládač hlasitosti bližšie k spolujazdcovi. Na prahoch predných dverí sa nachádza logo nápis a logo Mercedes-Benz, ktoré sú podsvietené. Je to detail, ktorý pôsobí skutočne prémiovo.

Infotainment (mediatainment) – multimediálny systém nového Mercedesu-Benz A 2018

Infotainmentu som sa venoval podrobne v špeciálnom článku. Vo všeobecnosti ide o dvojicu 10,25 palcových displejov, pričom pravý slúži na infotainment a ľavý je náhradou prístrojového panelu. Grafika je excelentná, rovnako ako odozva na povely a displeje sú kvalitné s výbornou frekvenciou. Celý systém funguje plynulo, bez zasekávania. Multimediálny systém (infotainment) je možné ovládať štyrmi spôsobmi – dotykom, na volante, prepracovaným touchpadom na stredovej konzole a hlasovými povelmi prostredníctvom rozhrania MBUX. Na displeji nahrádzajúci prístrojový panel je možné navoliť si register volaní po pripojení smartfónu, navigáciu, média, údaje o vozidle, zaradený prevodový stupeň; jednoducho všetko potrebné. Tiwž sa dá nastavovať osobitne zobrazenie v ľavom aj pravom kruhu, prípadne si nastaviť navigáciu na celý displej a iba v hornej časti sa zobrazuje aktuálna rýchlosť. V kruhoch sa dajú nastaviť telefón, tachometer, údaje o jazde, ručičkové hodiny a mnoho ďalšieho. Ovládanie na volante je pohodlné, rovnako ako ovládanie touchpadom na centrálnej konzole, ktorý má aj haptickú vibračnú odozvu pri vykonaní akéhokoľvek gesta (príkazu). Základná aparatúra hrá veľmi slušne, najmä basy sú výrazné. Hlasové pokyny cez hlasové heslo Hey Mercedes fungujú dobre, treba si dávať pozor na výslovnosť. K dispozícii je aj český jazyk a hlasový asistent reaguje primárne na vopred preddefinované povely, rozhodne to nie je až tak prepracovaný asistent, ako Siri od Apple alebo Alexa od Amazonu. Na bežné potreby funguje výborne; spolujazdca, psychológa alebo priateľa však zatiaľ nenahradí. Čo sa týka samotnej GPS navigácie, na pravej obrazovke disponuje GPS aj funkciou Live Navigation Instruction, čo znamená, že pred úkonom zmeny smeru sa v pravej časti displeja zobrazí grafický náhľad smeru, kam by mal ísť vodič a na ľavej strane sa zobrazí obraz z prednej kamery. Vodič tak možno vie z inej perspektívy posúdiť, kam ísť. Ešte dokonalejšie by bolo, keby bolo auto také múdre, že by vedelo inštrukciu priamo zaviesť do naživo vysielaného obrazu z prednej kamery. To by bolo vyslovene dychberúce, keď sa na to pozriem ako človek z IT prostredia.

Interiér nového Mercedesu-Benz triedy A 2018
Pohľad do interiéru

Za volantom

Ergonómia vodiča

Po nasadnutí za volant ma ani neprekvapilo nízke, no za to dostatočne pohodlné a zároveň športové sedenie, vďaka packetu AMG. Sedadlá poskytujú dobré bočné vedenie. Ten kto pozná nové automobily Mercedesu-Benz vie, že volič prevodovky bude darmo hľadať na stredovej konzole. Páčka prevodovky sa nachádza za pravou stranou volantu, kde nahradili páčku stieračov. Ovládanie stieračov sa presunulo na spoločnú, ľavú páčku smeroviek. Ten kto si myslí, že čo je to za blbosť, sa veľmi mýli. Tak jednoduché a intuitívne ovládanie automatickej prevodovky som ešte nezažil. A navyše, je hneď po ruke. Tu však originálna ergonómia nekončí. Zaujímavosťou je umiestnenie ručnej brzdy na ľavej strane palubnej dosky. Takže ani ručná brzda sa už nenachádza na stredovom panely. To je však už trochu zvláštne umiestnenie a málokto by ručnú brzdu hľadal práve tam.

Vypínacie prvky svetiel, osvetlenia a ručnej brzdy na ľavej časti prístrojovej dosky
Ručná brzda sa nachádza po vodičovej lavici

Vďaka ovládaniu obrazoviek na volante, ovládaniu tempomatu na ľavej časti volantu a páčke prevodovky je možné ovládať automobil bez nutnosti sa niekde načahovať alebo sa pozerať niekde inde, než na cestu. Z pohľadu ergonómie si Mercedes-Benz zaslúži jednotku s hviezdičkou, aj keď ručná brzda nemusí byť po chuti každému. Tá hviezdička asi nebude náhoda.

Pohľad na novú palubnú dosku
Pohľad na novú palubnú dosku

Jazdné vlastnosti

Ako som už spomínal, na test som mal model A200, ktorý má štvorvalcový benzínový motor o objeme 1332 cm kubických a výkon 120 kW, čo je 163 koní a najvyšší točivý moment 250 Nm, zatiaľ v nešpecifikovaných otáčkach. Udávaná priemerná kombinovaná spotreba je 5,6 l/100 km. Spotrebu som počas testu nemeral, nemalo to zmysel, nakoľko malo auto najazdené zopár desiatok kilometrov. Motor je s priamym vstrekovaním a zapaľovaním zmesi viacerými iskrami a vychádza zo spolupráce s automobilkou Renault. Podľa slov predajcu je však totožná iba hlava motora a ostatné komponenty by mali byť Mercedes-Benz. Rád by som to vyvrátil alebo potvrdil, motor som však samozrejme nerozoberal a neporovnával.

Samotná jazda s novým motorom je prekvapivo dynamická, v nižších a v stredných otáčkach má motor hutný zvuk, nad 4 500 otáčok je to už však horšie a točiť ho nad 5 000 nedáva veľký význam – či už zvukový alebo výkonnostný. Motor vládze bez problémov predbiehanie s dvojicou pasažierov a myslím si, že ani s naloženým autom by to nebolo horšie. Prevodovka je dvojspojková, prevodové stupne majú primeranú dĺžku, motor aj pri 1 500 otáčkach vládze a nevydáva absolútne žiadne vibrácie alebo pazvuky. Motor disponuje aj funkciou vypínania dvoch valcov, teda v nízkej záťaži je aktívny 1. a 4. valec, 2. a 3. sú vypnuté. Počas pokojnej jazdy som nezaznamenal pocitovo vypínanie valcov, takže systém vypínania funguje veľmi dobre. Bol som tiež veľmi milo prekvapený, aký je motor plynulý a tichý. Nehovoriac o jeho skvelej odozve na rovine, turbo sa roztočí ihneď a pozorovať oneskorenie turba je takmer nemožné. Samozrejme, ako to už býva pri preplňovaných nižšie objemových motoroch, pri rozjazde z vedľajšej cesty do kopca, je vodič nútený pridať viac plynu. Treba si však dávať pozor! Keďže ide o kombináciu dvojspojkovej prevodovky a malého turbomotora, chvíľu trvá, kým sa auto zobudí, hlavne ak chce vodič ihneď vyštartovať. Situácia pohýnania do kopca prebieha tak, že auto po miernom zošliapnutí plynu stále takmer stojí. Po vodičovom reflexe, že sa nič nedeje, stupí na plyn ešte viac. V tom sa však zobudilo turbo, ktoré práve reagovalo  na prvé stlačenie plynu a do toho ešte príde kopanec dvojspojky. „Áčko“ poriadne vystrelí, na čo si treba zvyknúť najmä kvôli hustote premávky. Je to len o sile zvyku, ktorý nemám, keďže som zvyknutý na atmosférický motor a manuálnu prevodovku. Predpokladám, že pre naučených vodičov na turbomotor a automatickú prevodovku je to bežná vec. Motor však neskutočne vládze, na 1,3 litrový motor by som to nepovedal, pocitovo z pohľadu výkonu by som objem tipol na 1,6 litra.

Pohľad na motor
Nový benzínový štvorvalec o objeme 1 332 cm kubických, zo spodu kapoty sa nenachádza prekvapivo žiadna izolácia a myslím si, že by ju ani nebolo treba

V otázke jazdných vlastností, nový Mercedes-Benz A triedy nadväzuje na väčších súrodencov. Podvozok je absolútne tichý, rovnako ako odhlučnenie od exteriéru (motor, aerodynamika, odvaľovanie pneumatík). Podvozok je komfortný, ale nie húpavý, auto dáva odozvu, že vošlo do jamy, ale nevydá absolútne náznak protestu. Podvozok je vyladený veľmi dobre, auto sa nenakláňa v zákrutách. Trochu ma mierne sklamal pocit z riadenia – mohlo by byť tuhšie. Riadenie je veľmi ľahké, až možno preposilované. Ak niekto hľadá športovejšie riadenie volantu, tu ho nenájde. Nový Mercedes-Benz A 2018 je vyslovene určený na komfortnú jazdu. Nie som silák, práve naopak, ale riadenie je ľahké, vyslovene vytvorené na komfortnú jazdu. Myslím si, že to ocenia najmä ženy. Samotný volant je potiahnutý kvalitnou kožou NAPA s červeným prešívaním, pričom zospodu je decentne skosený. Dotýkať sa takéhoto volantu je skvelý luxusný pocit a vďaka primeranej veľkosti aj hrúbke je manévrovateľnosť s ním vynikajúca. K dispozícii sú aj jazdné režimy. Jednotlivé rozdiely medzi Eco, Comfort, Sport a Individual je cítiť najmä na podvozku a odozve plynového pedálu. Na zvuku sa nič nezmenilo a veľmi mierne sa mení aj tuhosť riadenia, ale to málokto spozoruje. Zaujímavosťou je, že v režime Eco po pustení plynového pedálu prevodovka zaradí neutrál a auto plachtí na voľnobežných otáčkach. A veru, doplachtí skutočne ďaleko. Na motore sa mi však najviac páči veľmi decentné vydýchnutie turba, po pustení plynového pedálu. Nie je to rušivý výdych, skôr taký športový, veľmi decentný a elegantný. Napriek preplňovaniu turbodúchadlom sa neprejavuje vysávačový efekt v celom spektre otáčok, čo veľmi chválim.Prevodovka je plynulá, v bežných otáčkach veľmi rýchla, v nižších otáčkach (pod 2000) sa jej už nechce radiť. Samozrejmosťou je aj manuálne radenie prevodových stupňov pod volantom s poistkou proti pretočeniu motora. Keďže volič prevodovky je už iba páčka za volantom, prepnutie do manuálneho režimu nastáva vtedy, keď vodič preradí prevodový stupeň. Do automatického režimu sa auto vráti dlhým podržaním krídelka na preradenie (+) pod volantom. Prevodovka je skvelá, tak ako motor. Netreba sa báť downsizingu, motor skutočne vládze.

Palubná doska s novým multimediálnym systémom v novom Mercedese-Benz triedy A 2018
Mercedes-Benz A 2018 MBUX

Samozrejmosťou je aj možnosť cúvacej kamery, ktorá zobrazuje natáčanie kolies a smer, ktorým sa auto vydá. Veľmi dobré rozlíšenie parkovacej kamery spolu s kvalitným displejom skutočne vytvára hodnoverný obraz, ktorý je čistý ako odraz v zrkadle. Výhodou je aj to, že parkovacia kamera je výsuvná, teda pri bežnej jazde sa nezašpiní. Prístrojový panel, ktorý je už iba displejom, ponúka všetky potrebné informácie, vrátane jazdného režimu a zaradeného prevodového stupňa.

Záver

Nový Mercedes-Benz A 200 ukázal, že patrí vo svojej triede medzi technologickú špičku, či už po motorickej stránke, alebo multimediálnym systémom a prístrojovým panelom. Po stránke komfortu a luxusu v danej triede ide o špičku toho najlepšieho a cieľ stať sa ešte prémiovejším automobilom vo svojej triede sa určite výrobcovi podarilo. Infotainment ako taký neviem porovnať s tým v Audi (Virtual Cockpit), keďže som ho neskúšal, ale tento v Mercedese je skvelý plynulosťou, logikou a odozvou. Auto je celkovo robené vyslovene na komfort, no nie je až prehnane mäkké najmä na podvozku. Na veľmi nekvalitnej ceste je podvozok cítiť aj v režime komfort, stále sa však dá označiť za komfortné, určite viac ako hot-hatche. Celkovo môžem ohodnotiť jazdu ako na obláčiku, keďže auto ako celók sa riadi a ovláda s ľahkosťou. Jazdu som si užil ako v bavlnke. Celkovo som nenarazil na žiadne negatíva, okrem štandardne pre niekoho ceny, ktorá ako vyplýva z hodnotenia je skutočne adekvátna kvalite, ale vždy by mohla byť nižšia. Subjektívne sa mi nový Mercedes-Benz triedy A 2018 páčil viac naživo, než na fotografiách a preto určite neváhajte si ho ísť pozrieť do najbližšieho showroomu. Za expresné zapožičanie auta na test, vrátane pomoci pri objavovaní auta sa chcem poďakovať Motor-Car Žilina a pánovi Sirotovi.

Bočný pohľad na nový Mercedes-Benz Triedy A modelového roku 2018 v bielej farbe
So zníženým podvozkom a AMG balíkom vyzerá nové “áčko” športovo

administrator

1 Comment

  • Infotainment: Mercedes-Benz A 2018 - Hey Mercedes - Auto-moto prestavka.eu, 2. júna 2018 @ 22:31 Reply

    […] Z prvých obrázkov bolo jasné, že Mercedes-Benz sa rozhodol opraviť jednu z jeho najväčších slabín – infotainment. Nové sú dve obrazovky, ktoré sú vedľa seba v rovnakej úrovni, pričom spájajú prístrojový panel spolu s multimediálnym systémom do jedného celku. Naživo to vyzerá skvelo a rozhodol som sa, poriadne ho vyskúšať. Test nového Mercedesu-Benz A 200 modelového roku 2018 si môžete prečítať na tomto odkaze. […]

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.