Contact Information

Theodore Lowe, Ap #867-859
Sit Rd, Azusa New York

We Are Available 24/ 7. Call Now.

Na test som mal BMW X2! Pohon predných kolies, 3-valec a karoséria typu crossover. Väčšina fanúšikov BMW asi práve opustila tento článok, nakoľko spojenie všetkých týchto 3 výrokov je nezlúčiteľných so značkou BMW. Bohužiaľ, doba je aká je a pokiaľ chcete mať BMW, nielen, že si priplatíte, ale musíte počítať aj s kompromismi.

Cena a výbava testovaného BMW X2 sDrive18i

Testoval som BMW X2 v edícii Joy, v ktorej sa cena áut pohybuje od 30 000 € vyššie. Testovaná verzia stála približne 40 000 €, treba však podotknúť, že medzičasom sa cena BMW X2 výrazne znížila. Predvádzacie vozidlo s príplatkovými balíkmi výbavy môžete mať pokojne aj za spomínaných 30 000 €. Testovaná verzia obsahovala príplatkový M balík, príplatkové 19 palcové disky kolies, navigáciu a jazdné asistenty s čítaním dopravných značiek. Infotainment bol základný, ale bežnému človeku bude stačiť aj ten. Samozrejme, keď si budete chcieť X2 poriadne vyšperkovať, bez problémov sa dostanete ku 50 000 € s vyššími motorizáciami. Edícia Joy v podstate znamená to, že si do danej ceny viete podľa vášho uváženia ľubovoľne pridať balíky výbavy .

Zaujímavosťou však je, že vysokú cenu môžu čiastočne ospravedlniť garančné prehliadky zadarmo po dobu od 3 až 6 rokov – 40 000 až 120 000 km. Ja osobne som bol s BMW radu 5 na takejto prehliadke a okrem aktualizácie máp v navigácii (myslím, že to bolo 20 €?) majiteľ nového BMW neplatí vôbec nič. Servisné úkony sa vzťahujú samozrejme iba na spotrebné materiály ako napr. vzduchový filter, palivový filter, výmena oleja, no nevzťahujú sa napríklad na brzdové platničky a iné komponenty.

Vzhľad a exteriér BMW X2

BMW X2 je veľkosťou ekvivalentné napríklad Volkswagenu Tiguan. Ide teda o pomerne kompaktné SUV, ktoré má slúžiť predovšetkým ako presúvadlo pre mladé 4-členné rodiny. Oproti konkurencii ponúka na pomery BMW neštandardný dizajn. BMW X2 je v podstate Coupe SUV, kde je viditeľná zvažujúca sa strecha v mieste zadných sedadiel. BMW po prvýkrát použilo svoje logo na C stĺpikoch a viditeľné zúženie zadných okien smerom ku batožinovému priestoru.

Aktívny termo manažment v “obličkách” BMW X2.

Testované vozidlo nemalo plastové “offroad” prvky v dolnej časti dverí ani po obvode prahov kolies. Dajú sa nakonfigurovať, ale rozhodne by som to nerobil. BMW X2 s nimi vyzerá veľmi mätúco. Každý predsa vie, že toto auto nie je určené na jazdu v teréne – či už pri pohľade na krásne disky alebo na svetlú výšku 18 cm.

BMW X2 vo výbave JOY, pohľad z boku
X2 je kompaktný crossover do mesta, v žiadnom prípade nie je určené do terénu – ani ľahkého.

Na zadných sedadlách je na danú kategóriu dostatok miesta. Nejaké SUV/crossover netreba očakávať. Meriam 178 cm a bez problémov som si sám za seba sadol. Zadné dvere sa otvárajú pomerne doširoka a sú poriadne masívne. Na stredovom tuneli sa v zadnej časti nachádzajú 2 výduchy klimatizácie a iba jedna 12V zásuvka. Sedenie vzadu je pocitovo klaustrofobické – čierne čalúnenie stropu a už spomínané zvažujúce sa zadné okná vytvárajú skôr intímnu atmosféru pre dospelý pár, než pre zvedavé deti.

BMW X2 pohľad na otvorené dvere zboku
Pri nastupovaní na zadné sedadlá si treba dávať pozor, aby ste si nenarazili kríže 🙂 Zadné sedadlá sú výrazne posunuté dozadu a nastupovanie ani vystupovanie nie je pohodlné.

BMW X2 1.5 test výhľad dozadu
Výhľad dozadu ani šikmo dozadu nie je ideálny. C stĺpiky sú masívne a zadné okno je úzke.

BMW X2 1.5 test - ani pri pohone sDrive nesmie chýbať plaketka.
Ani pri pohone sDrive nesmie chýbať plaketka. Málokto vie, čo znamená, takže sa s ňou BMW zatiaľ očividne chváli. Objem batožinového priestoru je 470 litrov.

Po nasadnutí na miesto vodiča človeka nič neprekvapí, obzvlášť ak poznáte BMW z tohto miesta. Všetky ovládacie prvky sú dobre dostupné, dobrá je viditeľnosť dopredu a do strán. Dozadu je to už horšie, bez parkovacích senzorov a parkovacej kamery si toto auto nekupujte. Prepracovanie interiéru je celkovo na slušnej úrovni, mňa osobne vyrušovali prvky klavírnej čiernej, ale našťastie ich nebolo veľa. V M balíku bolo auto vybavené obšivom dverí a palubnej dosky typickou vrúbkovanou kožou BMW, ktorej nie som veľký fanúšik. Taktiež hrúbka venca volantu je poriadna, pre ženské ruky to veru nie je.

Chválim skvelú grafiku digitálneho prístrojového panelu – aj jeho odozva a obnovovacia frekvencia boli fajn. Samozrejme, nie je to plne konfigurovateľný digitálny prístrojový panel, aký má napríklad BMW radu 8, ale to by som v tejto cene a najmä od BMW očakával veľa. Napriek všetkému je prístrojový panel perfektne čitateľný aj na slnku. Priehradky vo dverách sú priemernej až podpriemernej veľkosti a “štuplíky” otvorenia a zatvorenia centrálneho zamykania považujem za prežitok minulého desaťročia.

BMW X2 prístrojový panel
BMW X2 ponúka plne digitálny prístrojový panel, v ktorom sa ale nedá meniť usporiadanie a grafika.

Test BMW X2 1.5 sDrive18i – jazdné vlastnosti

A tu sa už konečne dostávam k jazdným vlastnostiam. K tomu, čo by malo toto auto ťahať oproti konkurencii vpred. Paradoxne to tak ale nie je. Koho je to vina, či BMW, alebo správcov slovenských ciest, nechám
na individuálne posúdenie, avšak s príplatkovými 19 palcovými kolesami a M packetom bola jazda nekomfortná. Každú jamu a nerovnosť na ceste bolo dosť cítiť a keďže je ich na slovenských cestách mnoho, nebudete mať chuť precítiť každú z nich. Okrem toho sa od tak veľkých kolies prenášal hluk do interiéru.

Preto, ak hľadáte skôr komfortný crossover, BMW X2 vám to nesplní. Myslím, že by to nezachránili ani základné 17 palcové disky. Nádej by som dal ešte adaptívnemu podvozku, za ten si ale priplatíte.

BMW X2 1.5 sDrive motor
BMW X2 – kapota je otváraná plynovými vzperami. Pri jej otváraní nie je potrebné hľadať poistnú páčku – tento systém už X2 nepoužíva. X2 používa dvojité otváranie kapoty z interiéru.

Na test BMW X2 sDrive 18i som mal 3 valcový 1,5 litrový preplňovaný benzínový motor s výkonom 140 koní. Zrýchlenie z 0-1000 km/h je za 9,6 sekundy a priemerná spotreba sa pohybuje podľa výrobcu na úrovni do 7,3 litra. Ja som to dal so surovým motorom s necelými 700 km s plne zapnutou klimatizáciou a mestským režimom za 12 litrov/100 km. Po pridaní plynu jasne rozoznáte, že motor má iba 3 valce, najmä kvôli zvukovému prejavu, ktorý však bol veľmi slušne odladený. Motor nevibruje pokiaľ ho vyslovene vodič/prevodovka nepodtočí. Motor naberá otáčky rýchlo, ale s naberaním rýchlosti to nie je žiadna sláva, adekvátne k 220 Nm točivého momentu. Aká bola jazda v BMW X2 si môžete pozrieť vo videu nižšie.

BMW X2 má aj veľa pozitív. Za zmienku stoja iba 3 otočky volantom pre plné vytočenie kolies z jednej strany na druhú a taktiež páčka smerovky – tá sa ihneď vracia späť do stredovej polohy, pričom smerovka ostáva blikať klasicky až do vrátenia volantu cca do stredovej polohy. Auto má k dispozícii aj jazdné režimy, ktoré menia odozvu na plynový pedál, odozvu prevodovky a tuhosť riadenia volantom. 8-stupňová prevodovka radila skvelo, páčky pod volantom na manuálne radenie prevodovky nie sú nevyhnutne potrebné, dokázal som sa bez nich zaobísť. Zároveň pri úspornom jazdnom režime prevodovka vyradzuje do neutrálu.

Vyhodnotenie testu BMW X2 sDrive18i

Pokiaľ sú vašimi kritériami značka a vzhľad, tak je pre vás BMW X2 ako stvorené. Pokiaľ však pri výbere auta kladiete dôraz na iné vlastnosti či parametre – cena, praktickosť, výkon, komfort – poobzerajte sa u konkurencie. Za dané peniaze môžete mať oveľa väčší kus auta, ako napríklad SsangYong Rexton. BMW X2 sa mi veľmi páči, BMW dizajnéri sa trochu odviazali, ale cena a hlavne tuhosť podvozka by ma odradili.

Vyhodnotenie testu BMW X2
Celkové vyhodnotenie testu BMW X2 sDrive 18i

administrator

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.