Contact Information

Theodore Lowe, Ap #867-859
Sit Rd, Azusa New York

We Are Available 24/ 7. Call Now.

Test Fiatu 124 Spider bol pre mňa veľmi poučný. Zistil som, že akokoľvek môže byť kabriolet romantický a zároveň vzrušujúci, pokiaľ nemáte správnu atmosféru, jazda v kabriolete nefunguje úplne tak, ako má. “Atmosférou” som nemal na mysli len motor, ale aj cesty a prostredie, v ktorom s kabrioletom jazdíte. Bohužiaľ, tento model postihla smutná správa – od decembra 2019 sa prestáva vyrábať, vrátane modifikácie od Abarthu a ako inak, kvôli emisiám.

Fiat 124 Spider nie je nováčik

Fiat 124 Spider odkazuje na svojho predchodcu ešte z roku 1966, pričom výroba pokračovala až do roku 1985. Podľa zákulisných informácií sa dlho špekulovalo, či nový kabriolet koncernu FCA bude produkovaný pod značkou Alfa Romeo alebo Fiat. Ťažko povedať, či rozhodnutie na Fiat padlo kvôli tomu, že posledný skutočný kabriolet talianskej aliancie bol práve Alfa Romeo Spider, a tak chcelo FCA vykonať zmenu alebo jednoducho kvôli malej veľkosti modelu padla voľba práve na Fiat.

Fiat 124 Spider logo
Fiat 124 Spider logo

Outsourcing hotových vozidiel?

Totižto vývoj Fiatu 124 Spider bol plne v rukách Mazdy. Vlastne takmer celé auto je kompletne prevzaté od Mazdy, čo môže byť zaujímavá kombinácia – japonská výrobná linka a výrobné procesy v kombinácii s talianskou charizmou a zmyslom pre detail. Fiat týmto krokom zahájil aj outsourcing modelov ďalších značiek; napríklad okrem Fiatu 124 Spider FCA outsourcovalo aj Mitsubishi L200 pod názvom Fiat Fullback. Bol to logický krok – úžitkové vozidlá Fiat Proffessional sú veľmi úspešné a pracovný pick-up by do portfólia perfektne zapasoval. Bohužiaľ, Fullback skončil kvôli neúspechu a 124 Spider kvôli emisiám.

Človek sa po nasadnutí do Fiatu 124 Spider cíti ako v malej formule

Z marketingového pohľadu FCA nedokázalo zamedziť šírenie informácií, že Fullback je iba prezlečené L200 a 124 Spider prezlečená MX-5. Nie je to však úplne pravda, najmä v prípade 124 Spider. Mazda chcela urobiť MX-5 veľmi hravú a orientovanú na šoféra, kým Fiat 124 Spider taliani upravili skôr na pohodovú jazdu.

Motor, výbava a cena testovaného Fiatu 124 Spider

Na test som mal vyššiu z 2 výbav – Lusso. Oproti štandardnej výbave má navyše 17 palcové disky kolies, 2 chrómované koncovky výfukov, kožené sedadlá, ochranné oblúky za sedadlami, kožou čalúnené niektoré časti palubnej dosky a automatickú klimatizáciu. Za automatickú prevodovku a rôzne balíky vrátane audia Bose sa pripláca. Cena výbavy Lusso sa pohybovala zhruba na úrovni 27 000 €, v súčasnosti sa mierne jazdené exempláre dajú kúpiť od 22 000 €.

Test Fiat 124 Spider Lusso výfuk a svetlo spiatočky vycentrované na spodok zadného nárazníka
2 koncovky výfukov a efektne vycentrované svetlo spiatočky v spodnej časti nárazníka

V ponuke bol iba jediný motor a to 4-valcová 1,4-ka MultiAir so 140 koňmi a točivým momentom 240 Nm. Zrýchlenie z 0 na 100 km/h dosahuje za 7,5 sekundy s manuálnou prevodovkou a za 7,6 sekundy s automatom. Výkon motora aj točivý moment sú dostačujúce. Niekomu by sa ale mohlo zdať zvláštne, prečo má Fiat v ponuke iba 1 motor, keď Mazda má 2. V podstate má aj Fiat v ponuke 2 motory keď sa zoberie do úvahy Abarth 124 Spider. Skutočne športovo upravené náčinie, ktoré stojí za hriech. Tu motor dosahuje 170 koní, je tu športový podvozok, ladený výfuk, brzdy Brembo a ďalšie tuningové vychytávky. Bohužiaľ, Abarth bol cenovo poriadne uletený a cenou sa pohyboval niekde medzi 37 000 až 43 000 €, čo je veľmi cieľavedomá cenovka.

Fiat 124 Spider test motor
Motor je do veľkej miery odhalený

Zaujímavosťou motora je jeho samotná montáž. Keďže sa auto montuje v Japonsku a motor sa vyrába v Taliansku, je to tak, ako si myslíte – motor sa vyrobí v Taliansku, pošle sa do Japonska a následne sa kompletné auto posiela na export do Talianska. Myslím si, že to je hlavný dôvod, prečo je základná cena Fiatu 124 Spider vyššia v porovnaní s Mazdou MX-5.

Motor je spriahnutý s automatickou 6-stupňovou prevodovkou s hydrodynamickým meničom. Manuálne pokyny prijíma s miernym oneskorením, v automatickom režime je prevodovka v poriadku. Nie je na nej nič čo by som kritizoval alebo naopak chválil.

Vzhľad Fiatu 124 Spider

Interiér

Interiér, resp. jeho tvar je kompletne prevzatý z Mazdy. Rozdiely sú iba v povrchovej úprave palubnej dosky, sedadiel a dverí a v grafike budíkov prístrojového panela. Najväčšie zmeny sa týkajú výplne dverí, ktoré disponujú väčšími plochami plastov a kože. Tie nahrádzajú lakovaný povrch v Mazde. Rovnako ako v Mazde sa tu nachádza minimum odkladacích priestorov, výborné reproduktory Bose (vstavané do sedadiel) a manuálna ručná brzda. Interiér je prevoňaný talianskou kožou čo je veľké plus.

Fiat 124 Spider test interiér auta
Taliani to s kožou jednoducho vedia

Exteriér

To čo Mazda a Fiat rozhodne spoločne nezdieľajú je vzhľad exteriéru. Fiat 124 Spider odkazuje na svojho predchodcu, a to najmä predným nárazníkom a mriežkou chladiča. Svetlomety už nie sú čisto okrúhle, ako boli pri predchodcovi, ale zachovávajú svoj odkaz. Vo svetlách sú znateľné trubice denného LED svietenia, ktoré dodávajú autu charakter. Hodnotenie vzhľadu nechám na posúdenie každého z vás, ale mňa príliš neberie. Na druhej strane zo zadnej časti Fiatu 124 Spider som úplne unesený. Zadný previs je výrazne dlhší než v prípade Mazdy MX-5 a celkovo tak Fiat pôsobí väčším a dospelším dojmom. Celá zadná časť je pretiahnutá a veľmi mi pripomína modely Dodge Viper. Okrem iného Dodge Viper pripomínajú aj zadné svetlá, ktorým chýba stred. Stred zadných svetiel je vlastne tvorený samotným plechom auta. Tento dizajnový prvok Fiat používa aj pri modeloch Fiat 500 a Fiat 500X.

Aká je jazda s kabrioletom na Slovensku?

Pokiaľ nie ste z úplne najmladšej generácie, určite si pamätáte, keď ste ako malý chceli, aby v lete stále svietilo slniečko, pretože ste sa nemohli dočkať, kedy sa pôjdete vonku hrať s kamarátmi. S Fiatom 124 Spider a všeobecne s kabrioletom sa opäť vrátite do detského obdobia, kedy budete chcieť, aby bolo stále jasno, aby ste potenciál „bez strechy“ využili čo najviac. No človek si možno neuvedomí, čo všetko to obnáša…

Romantika sa nekoná

Ono je to ako z romantického filmu, mať kabriolet. Avšak hneď prvý deň s kabrioletom mi ukázal všetky úskalia. Celú noc pršalo, ale ráno už bolo polooblačno a cesty už napoly suché – stiahnuť strechu alebo nestiahnuť strechu? To je otázka. Strechu som teda stiahol ale jazdu som si neužil. Drobné kvapôčky z pneumatík od auta pred vami nie sú na tvári príjemné. Rovnako nie je príjemná tatrovka, z ktorej sa odvaľujú kusy štrku na vašu hlavu. A to som sa pritom vozil iba v okolí Banskej Bystrice. V tom okamihu zatiahnete manuálne ovládanú strechu a skryjete sa do bezpečia. Tu však číha ďalšia prekážka – výrazný aerodynamický hluk niekde spoza uchytenia strechy o karosériu. Každého, kto prvýkrát sedí v kabriolete a je zvyknutý na pevnú strechu v aute, tento jav prekvapí rovnako ako mňa.

Zadný pohon robí divy

Po jazdnej stránke je 124 Spider vyrovnané auto. Určite nie je taký hravý ako Mazda. Charakterom je veľmi odlišný a ak by som ho mal personifikovať, tak mi pripomína Taliana v stredných rokoch. Vďaka preplňovanému motoru nie je potrebné motor vytáčať, ťah má prakticky kedykoľvek a disponuje príjemným zvukom, ktorý nie je „uhučaný“. Fiat 124 Spider je vyslovene určený pre ľudí, ktorí si až tak nechcú vychutnávať jazdu ako takú, ako všetko okolo toho – cestu, prírodu a okolie. Kto bol v Taliansku vie, že na ich cestách, najmä v oblasti hôr, je čo obdivovať a práve na takéto cesty je Fiat 124 Spider ako stvorený.

Vstavané reproduktory príplatkového audia Bose priamo v sedadlách

Podvozok je pomerne poddajný, posed za volantom veľmi nízky. Bol to pre mňa nezvyk presadnúť sem z bežného auta. Keďže dvojičky MX-5 a 124 Spider patrili k najdostupnejším novým zadokolkám na trhu, chcel som vyskúšať, aké je to si zajazdiť s takto športovo ladeným autom. Jedným slovom, je to paráda. Vďaka zadnému pohonu je možné aj iba pomocou plynu regulovať, ako bude auto zatáčať do zákruty. V podstate pridanie plynu spôsobilo, že auto ešte s väčšou ochotou zatáčalo do zákruty, čo je presný opak predokoliek. Meničová automatická prevodovka poskytovala priemernú odozvu na preradenie pádlami pod volantom. Celkovo som po jazdnej stránke dostal to, čo som čakal – Fiat je oproti Mazde ležérnejší, nemáte chuť sa v ňom pretekať.

17-palcové disky kolies vo výbave Lusso

Vyhodnotenie testu Fiatu 124 Spider

Fiat 124 Spider aj jazdu v ňom si užijete, no iným spôsobom. Je to auto skôr určené na zaujímavé cesty krásnou krajinou. Napriek zadnému pohonu, nízkemu ťažisku a nízkemu posedu to nie je auto, v ktorom by ste sa chceli pretekať. Pokiaľ máte vzťah k autám, nemusí byť kúpa Fiatu 124 Spider zlou voľbou – auto vyrobené v Japonsku, s dávkou talianskej charizmy, ktoré je vďaka pomerne nízkym predajom potencionálnou vzácnosťou do budúcnosti.

Biela metalíza je naživo výnimočná

Za zapožičanie auta ďakujem showroomu BB Rent v Banskej Bystrici.


administrator

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.