Contact Information

Theodore Lowe, Ap #867-859
Sit Rd, Azusa New York

We Are Available 24/ 7. Call Now.

Test Subaru Impreza – vývoj, imidž a výnimočnosť

Napriek tomu, že test Subaru Impreza som vykonal už dávnejšie, Impreza je automobil, ktorý zanechá v každom, kto si užíva jazdu, neopakovateľný zážitok. Nová Impreza je niečím tak výnimočným vo svojej nižšej strednej triede, že v podstate ju ani nemám s akým konkurentom porovnať, aspoň mi žiadny nenapadá. Výnimočnosť sa týka motora, prevodovky, pohonu, spracovania a dokonca aj protikoróznej ochrany. V rámci konkurencie nepatrí medzi bežnú konkurenciu typu Hyundai i30, VW Golf, Ford Focus, Renault Megane. Zároveň ani nepatrí medzi tú prémiovejšiu – Audi A3, Mercedes-Benz A triedy, BMW 1, Lexus CT 200h. Subaru je vlastná kategória vo svojej triede. Vždy plochý atmosférický 4-valcový BOXER o objeme 1,6 litra, vždy permanentný pohon všetkých kolies (žiadny Haldex), vždy automat CVT (Lineartronic). A práve prevodovka je pre mňa kameňom úrazu. Na test Subaru Impreza 2018 som mal najvyššiu výbavu (dostupnú na Slovensku) Style s motorom 1.6i-S s výkonom 114 koní. Prečo je Impreza vlastne autom na slovenské cesty?

Subaru Impreza hodnotenie
Subaru Impreza hodnotenie

Čím je výnimočné Subaru?

Subaru je japonská automobilka, ktorá je rovnako ako jej modely v mnohých aspektoch výnimočná len v dobrom zmysle. Výnimočnosťou nešetrí v jej rally histórii, kde sa Subaru Impreza stala legendou. Konkrétne modelom Subaru Impreza 22B STI. Tak ako predchodca, aj nasledovateľ názvom Subaru Impreza WRX STI boli typu karosérie sedan. Neskôr však Subaru pozmenilo názvy modelov a s týmto rozhodnutím sa ani v súčasnosti neviem úplne stotožniť. Po sedane prišiel typ karosérie hatchback, s názvom Impreza WRX. Neskôr prišiel opäť aj sedan na niektoré trhy, ale pri sedane vo verzii STI už bolo odstránené meno “Impreza” a ostalo iba “WRX STI”, čo platí aj dodnes – Subaru WRX STI je to pravé Subaru typu karosérie sedan, ktoré však v Európe definitívne končí kvôli emisiám. Uvidieť v budúcnosti na cestách WRX STI bude výnimočné ako nájdenie jednorožca.

Impreza WRX STI
Impreza WRX STI

Vplyvom týchto udalostí sa z pôvodnej Imprezy stal hatchback nižšej strednej triedy, ktorý si ponechal tak ikonický názov Impreza – snáď tak ikonický názov, akou je aj samotná značka Subaru. Subaru však nie je iba značka. Je to jedna z najmenších automobiliek na svete. Áno, najmenšia! A napriek tomu predáva svoje automobily globálne, po celom svete. Subaru nie je súčasťou žiadneho veľkého koncernu, je samo sebou, ak neberiem do úvahy kooperáciu s Toyotou pri modeli GT86/BRZ. Veľa ľudí frfle, že Subaru vozidlá sú zastaralé pocitom z interiéru a podobne. Ja nesúhlasím. To, že sa nenechá strhnúť Euro nezmyslami a trendmi neznamená, že sú to zastaralé automobily.

Vďaka skúsenostiam značky Subaru z rally sa dá očakávať slušný podvozok a výdrž (spoľahlivosť). Subaru sa ako automobilka okrem svojej malej veľkosti v rámci automobilového priemyslu vyznačuje druhou najvyššou lojálnosťou svojich zákazníkov, hneď po Toyote. Kým v roku 2007 bola lojalita k značke Subaru na úrovni 45 %, v roku 2017 to bolo až 61 %. Zároveň si tieto automobily často kupujú právnici, doktori a ľudia z iných vysoko cenených profesii.

Subaru WRX STI a Maserati Ghibli vedľa seba
Toto už nie je Impreza WRX STI, ale iba WRX STI

Okrem čísel je zaujímavý zmysel pre tradíciu a pokoru k automobilu. Je vidieť, že tieto autá sú vyrábané s láskou k autám, podobne ako je to cítiť najmä z talianských automobilov alebo z niektorých amerických. Dávnejšie som videl video na YouTube, ako po logistickej stránke prebieha presun vozidla Subaru Levorg. Na každej prekládke, ktorých bolo niekoľko, prebehla kompletná detailná kontrola vozidla. Ak sa našla závada, auto sa vracalo naspäť.  Bohužiaľ, video sa mi nepodarilo po toľkom čase opäť nájsť 🙁

Výbavy a ceny Imprezy

Ázijské automobilky sa vo všeobecnosti vyznačujú tým, že sa snažia ušetriť a zjednodušiť výrobu automobilov čo najviac. Z tohto dôvodu je len v malej miere možné si priplatiť za prvky výbavy – väčšinou je to farba, prípadne iné položky, ktoré sa dajú spočítať na jednej ruke. Tu je Subaru opäť výnimočné, skôr extrémne. Cenník sa aj s rezervou zmestí na jediný list A4. Aké ekologické. Kým konkurencia uvedie, že auto obsahuje aj tachometer, v cenníku Subaru sú len podstatné prvky a to je všetko. Výbava Subaru Impreza bola jednoduchá – vozidlo obsahovalo iba príplatok za striebornú metalízu.

Motor je dostupný iba jeden – v jednej výkonovej verzii, jedna prevodovka a jeden pohon. Subaru však ponúka až 2 verzie výbavy! Základnejšia s názvom Classic stojí od 19 990 € a vyššia Style NAVI je o dosť drahšia – stojí až 25 490 €. Na test Subaru Impreza som mal práve najvyššiu výbavu. Táto výbava navyše obsahuje prídavné asistenty (detekciu vozidiel vzadu, asistent diaľkových svetiel, automatické stmievanie spätného zrkadla), väčšie disky kolies, LED denné svietenie v predných svetlometoch, LED svetlomety, pár dekoračných prvkov v interiéri a exteriéri, pokročilejší infotainment s navigáciou a 6 reproduktormi, cúvaciu kameru a vyhrievanie predných sedadiel, stieračov a vonkajších spätných zrkadiel.

Test Subaru Impreza 2018 - pohľad na zadnú časť auta
Dravejší hranatejší dizajn Impreze pristane
Test Subaru Impreza 2018 - n astredovej konzole sa nachádzajú tlačidlá na elektronickú ruťnú brzdu, vyhrievanie sedadiel
Manuál? Mechanická ručná brzda? Tabu!
Subaru Impreza test - Japonci dbajú na bezpeťnosť a aj páčka na otváranie nádrže je obalená vo fólií
Aj páčka na otváranie nádrže musí byť kvôli ochrane zabalená vo fólii 🙂

V autobazári som však objavil túto istú generáciu Subaru Impreza s 2-litrovým atmosférickým plochým BOXER motorom označovaný ako 2.0i-S. Skúmal som a hľadal, až som nakoniec zistil, že úplne bežne sa predáva aj s touto motorizáciou v Českej republike. Táto verzia sa pre mňa stáva omnoho zaujímavejšia, kvôli možnosti radenia prevodovky pádlami pod volantom, čomu sa viac venujem v kapitole Pohonné ústrojenstvo a jazda. Okrem toho je navyše v ČR k dispozícii aj stredná výbava, ktorej cena je podobná ako slovenská cena najvyššej výbavy. Táto stredná výbava napríklad obsahuje LED svetlá s natáčaním, no neobsahuje bezkľúčové odomykanie dverí a bezkľúčový štart. Pre mňa je to ideálna výbava, nemusím sa báť zosilňovačov signálu zlodejov a v noci budem vidieť veľmi dobre na cestu. Na druhej strane, jej cena je v prepočte takmer rovnaká ako najvyššia výbava na Slovensku. Česká stredná výbava stojí v prepočte s motorom 1,6i-S 25 200 € (25 490 € cena najvyššej slovenskej výbavy) a najvyššia česká výbava je v cene 26 800 €. Z tohto dôvodu sa oplatí kúpiť na Slovensku Imprezu v plnej výbave s motorom 1,6i-S.

Naopak, v Česku sa oplatí kúpiť Imprezu, pokiaľ chcete kúpiť 2-litrový boxer. Základná výbava ostáva zachovaná, stredná výbava je totožná s najvyššou výbavou so slabším motorom. Výkonnejšia Impreza je k dispozícii ale s ešte vyššou výbavou s názvom  SPORT ES. Tá obsahuje navyše 18 palcové disky, prídavné výstuže vo dverách, strešné okno, elektrické ovládanie sedačky vodiča. Cena 2-litrových verzií v prepočte vychádza na 27 200 €, 28 800 € a 31 600 €. Cenník v Českej republike je mierne detailnejší, rozsah má namiesto 1 A4 až 2 A4 😀

Ak sa Vám stále nezatočila hlava z týchto výbav a cien, v USA je k dispozícii Impreza stále aj v karosárskej verzii sedan, s manuálnou  5-stupňovou prevodovkou, s ktorou súvisí aj odlišný pohon všetkých 4 kolies.

Červené Subaru Impreza sedan 2017 v špecifikácii a pre trh v USA
Subaru Impreza 2.0i Sport Manual Sedan dostupná pre trh v USA

Subaru Impreza 2018 – vzhľad exteriéru

Nové Subaru Impreza je oproti predchodcovi výrazne väčšie auto a aj po dizajnovej stránke odlišné. Kým predchádzajúce generácie jednotlivých modelov Subaru nemali spolu veľa spoločného, v súčasnosti je tomu inak. Všetky modely spája rovnaký dizajnový smer prednej časti, ktorý obsahuje teraz pre Subaru typický vzhľad predných svetiel a 6-uholníkovú prednú masku. Grafika predných svetiel je veľmi moderná a začali ju do určitej miery používať aj iné automobilky. Vo všeobecnosti majú modely Subaru viac ostrých línii a platí to samozrejme aj pre Imprezu. Z pohľadu charakteru vozidiel Subaru, viac ostrých línii pôsobí dravejším dojmom, než kedykoľvek predtým. Predsa auto, ktoré zvládne terén, musí vyzerať aj trošku dravo 🙂

Test Subaru Impreza pohľad na bočnú časť
Pohľad zboku napovedá, že Impreza patrí vo svojej triede k tým väčším modelom

Prekvapil ma aj detail, akým je viečko palivovej nádrže nachádzajúce sa na pravej strane auta – ázijské a najmä japonské autá ju zvyknú mať na ľavej strane. Pri pohľade zboku zaujme linka, ktorá sa tiahne od predných svetiel až k zadným svetlám. Pod vonkajším spätným zrkadlom sa zmení na vlnku a dosahuje najnižší bod a následne sa postupne zdvíha až k zadným svetlám. V dolnej časti bočných dverí, tesne nad prahmi sa tiež nachádza dizajnové zvýraznenie bočnej časti.

V zadnej časti sa menili svetlá – teraz sú viac hranaté a svetlá spiatočky sú “uväznené” v červenom pruhu zadných stretávacích svetiel. Podobný štýl v súčasnosti používa Fiat, Kia a aj niektoré ďalšie automobilky. Veko batožinového priestoru je ako keby viac zapustené do karosérie, aj vďaka masívnym bočným častiam zadného nárazníka, ktoré prechádzajú z boku karosérie. Oproti predchádzajúcej generácii Imprezy, má súčasná generácia novú globálnu platformu. Vďaka nej sa tuhosť karosérie zvýšila až minimálne o 70 % a rovnako sa zväčšila aj torzná tuhosť. Ťažisko Imprezy sa znížilo o 5 mm. Miera absorbcie nárazu pri čelnom náraze sa zvýšila o 40 %. Technickými vylepšeniami na podvozku sa zvýšila mechanická odolnosť voči prevráteniu vozidla. Vďaka všetkým týmto úpravám, by mala nová Impreza sedieť na ceste ako prikovaná. 17 palcové disky slušia Impreze akurát.

Subaru Impreza interiér – už je moderný

Po nasadnutí za volant som bol veľmi milo prekvapený z prevedenia palubnej dosky. Niektoré ovládače, najmä na centrálnej konzole, nepôsobia až tak moderne, ale vzhľadom na polohu ma to veľmi ani nezaujímalo. Vrchná časť palubnej dosky a aj bočné časti stredovej konzoly, kde sa jej vodič a spolujazdec dotýkajú kolenami, sú kožené. Posed za volantom je skvelý, kožený volant je kvalitný a výbornej hrúbky. Budíky na prístrojovom paneli sú veľmi dobre čitateľné. Pri vyššom posede je možné vidieť aj špičku kapoty. Vodič má všetky ovládacie prvky poruke, majú dobrú vôľu a dvere sa zatvárajú pekne potichu. Sedačky vpredu aj vzadu majú pozmenený tvar a preto sa na nich sedí lepšie. Sedačky sú mierne robené do tvrda, ale myslím si, že budú vyhovovať každému a obzvlášť, keď dobre podržia v zákrutách.

Subaru Impreza 2018 - palubná doska
Subaru Impreza 2018 – palubná doska

Subaru okrem iného má aj vychytávku v podobe tretieho informačného displeja na vrchu palubnej dosky, nad infotainmentom. Tretí displej je posunutý čo najbližšie k čelnému sklu a zobrazuje informácie o vozidle. Napríklad informácie o systéme EyeSight, teplote motora a iné. Pred radičom automatickej prevodovky sa nachádza 2x dátové USB a 1x 12V zásuvka a v lakťovej opierke sa nachádza opäť 2x USB na dobíjanie mobilu a 12V zásuvka.

Subaru Impreza - prístrojový panel ponúka pri malom nájazde kilometrov aj grafický mini návod ako ovládať centrálny displej na palubnej doske.
Subaru Impreza – prístrojový panel ponúka pri malom nájazde kilometrov aj grafický mini návod (v dolnej časti displeja) ako ovládať centrálny prostredníctvom ovládania na volante. Zmysel pre detail v Impreze je na extrémne vysokej úrovni!

Grafika prístrojového panela je na dobrej úrovni, budíky sú analógové, chýbajú však analógové ukazovatele teploty chladiacej kvapaliny a stavu paliva.

Miesta vzdau v Subaru Impreza je na danú triedu prebytok aj na nohy a aj na hlavu.
Miesta vzadu je na danú triedu prebytok – aj na nohy a aj na hlavu.

Zadné dvere sa otvárajú doširoka a otvor na nastupovanie je veľký v pravidelnom tvare. Pre nasadnutie dozadu sa netreba nejak krčiť ani prehýbať, ako je tomu pri mnohých ostatných konkurenčných modeloch. Sedenie vzadu je príjemné, meriam 178 cm a miesta som mal skutočne vzadu prebytok. Vzadu mi však chýbali porty na nabíjanie mobilu. Vďaka tuhosti karosérie sú dvere v porovnaní s konkurenciou útlejšie a teda posádka má viac priestoru na šírku.

Subaru Impreza kufor - po sklopení zadných sedadiel nevzniká schod
Subaru Impreza kufor – po sklopení zadných sedadiel nevzniká schod

Piate dvere sú veľké a vstup do kufra výborný. Objem batožinového je 354 l resp. 1 310 l po sklopení zadných sedadiel. Nachádzajú sa tu háčiky a aj sieťka na ľavej strane.

Pohonné ústrojenstvo a jazda

Pod kapotou Subaru Impreza sa skrýva plochý 4-valcový boxer motor o objeme 1,6 litra a výkonom 84 kW. Zrýchlenie z 0 na 100 km/h sa pohybuje v praxi okolo 11,9 sekundy. Tým, že je motor uložený naplocho a vďaka jeho konštrukcii, je motor kultivovaný a vytvára menej vibrácii, než klasicky uložený motor. Po akustickej stránke má motor charakteristický hutný zvuk. Je dobre odhlučnený a pri nižších otáčkach ho vôbec nie je počuť. Počuť ho začína byť od 3 600 otáčok za minútu, kedy má aj najvyšší točivý moment 150 Nm. Každého automobilového nadšenca poteší jeho zvuk.

Subaru Impreza 2018 pohľad šikmo spredu
Tento istý podvozok by mohol byť použitý aj keby mala Impreza výkon cez 300 koní

Tak, ako som spomínal v úvode, Subaru si dáva záležať na transporte vozidiel z výroby. Motor je počas prepravy nastriekaný špeciálny anti-koróznym prípravkom zelenej farby. Prvýkrát som nahliadol pod kapotu nie kvôli tomu, že by som bol zvedavý na vzhľad motora, ale kvôli tomu, že som po krátkej jazde zastavil, aby som sa vyzliekol a začal som cítiť smrad zhoretiny. Dosť som sa zaskočil, išiel som úplne pokojným tempom, až následne som sa od predajkyne dozvedel, že smrad je spôsobený vypaľovaním tohto ochranného nástreku motora. Takže ak vám začne po krátkej jazde smrdieť motor, je to v poriadku, aspoň by malo byť. Kým sa nástrek vypáli, môže to trvať aj 2 000 kilometrov.

Po stránke dynamiky je motor primerane dynamický vzhľadom ku svojej nepreplňovanej konštrukcii. Otáčky má rád, nerozvibruje sa. Kvôli absencii preplňovania sa bežným vodičom môže zdať málo dynamický, čo je aj čiastočne pravda pri priamom porovnaní s preplňovanými agregátmi. Napriek tomu je pružné zrýchlenie veľmi dobré pokiaľ je motor v otáčkach a určite patrí k tým dynamickejším v kategórii atmosférických motorov. Navyše je to poctivý 4-valec a nie nadopovaný 3-valec. Motor je oproti predchodcovi ľahší o 12 kg.

Subaru Impreza test plochý BOXERmotor 1.6i-S
Pozornému oku neunikne, že pravý a ľavý priestor motora je zelený. To je špeciálny antikorózny postrek chrániaci motor proti korózii pri transporte z Japonska

Lineartronic je vo svojej podstate CVT prevodovka s virtuálnymi prevodovými stupňami. Preto pri pružnom zrýchlení je takmer nemožné, aby prevodovka preradila pri rovnakej rýchlosti z dôvodu inej úrovne otáčok v konkrétnom momente. Všetky verzie predávané na Slovensku nemajú možnosť manuálneho riadenia ani pod volantom, ani na voliči automatickej prevodovky. A tu nastáva mierny problém, najmä pri jazde na horských priechodoch. Takže nielen ako to zvyknú robiť iné automobilky, že manuálne radenie na riadiacej páke je opačne – preradenie smerom nahor a podradenie smerom nadol, alebo odstránenie možnosti radenia pod volantom/na riadiacej páke – Subaru zrušilo manuálne radenie pri motore 1.6 v Impreze úplne.

Pri kombinácii CVT prevodovky a atmosférického motoru chvíľu trvá, kým Impreza vyrazí resp. kým sa dostane do vyšších otáčok. Z tohto dôvodu je potrebné pred ostrými zákrutami oveľa skôr brzdiť a aj oveľa skôr pridávať plyn, najlepšie za prvou tretinou zákruty, aby mala prevodovka čas podradiť do vyšších otáčok. Toto je snáď jediná výčitka počas celého testu, ktorú som našiel. Absenciu manuálnej prevodovky akceptujem, ale nemožnosť radenia prevodových stupňov v aute s tak športovým DNA je smutné. Na druhej strane, je to výborná motivácia, prečo by si zákazníci mali priplatiť za 2-litrový motor, kde radenie pod volantom už k dispozícii je. Škoda len, že táto motorizácia na Slovensku oficiálne nie je k dispozícii…

A spotreba? Pri nezabehnutom aute mierne vyššia, ale so zabehnutým modelom je priemerná spotreba s prehľadom okolo 7 l/100 km.

Auto na slovenské cesty a hltač kilometrov na horských priechodoch? Áno!!!

Subaru Impreza štandardne disponuje stálym pohonom všetkých 4 kolies, čo je v súčasnosti veľká vzácnosť. Vzácnosť z pohľadu svojej triedy – málo automobilov nižšej strednej triedy disponuje možnosťou pohonu AWD v tejto cenovej relácii a k tomu ešte možnosťou stáleho pohonu. Nech sa vozidlo nachádza v akejkoľvek situácii, vždy máte istotu záberu zadných kolies ihneď.

Použitá technológia pohonu AWD, pri tomto konkrétnom modely Imprezy, je nazývaná ATS (Active Torque Split). Štandardne ide na prednú nápravu 60 % točivého momentu a 40 % na zadnú. Výhodou systému je, že viac točivého momentu sa neprenesie iba v momente keď predné kolesá prehrabávajú, ale aj vtedy, keď senzory napríklad v motore, prevodovke a iných častiach vozidla vyhodnotia, že môže dôjsť k prekĺznutiu predných kolies. Ako najlepší príklad poslúži situácia, keď naplno akcelerujete z miesta – riadiaca jednotka vyhodnotí, že plynový pedál je stlačený na doraz a ihneď pošle viac točivého momentu na zadnú nápravu ešte predtým, než kolesá prekĺznu. Toto je typický príklad príslovia, že prevencia je najlepší liek a funguje to. Na radiči prevodovky je aj možnosť radiť prerozdelenie pohonu na jednotlivé nápravy.

Športové DNA sa nevytratilo z podvozka. Podvozok je excelentný a vďaka nemu je Subaru Impreza ideálnym autom na slovenské cesty. Je dostatočne pružným a tuhým zároveň. Ostal som vyslovene šokovaný, ako si Subaru Impreza vie poradiť s jamami v zákrutách na horskom priechode Šturec. Zadná náprava je k ceste akoby prikovaná – nehúpe sa, neodskakuje a ani nebúcha. Podvozok je na danú motorizáciu tak predimenzovaný, že aj keby mala Impreza výkon vyše 300 koní a 19 palcové disky kolies, tak by patrila ku kráľom hothatchov. Dovolím si tvrdiť, že podvozok je lepšie odladený a komfortnejší, než na crossoveroch a SUV v tejto triede.

Subaru Impreza 2018 výbava Style
Subaru Impreza 2018 výbava Style

Brzdy sú silné, perfektne dávkovateľné. Reakcie na plynový pedál sú však mierne otupené prevodovkou. Spätná väzba od volantu je príjemná, ale na môj vkus by mohlo byť riadenie tuhšie. Na druhej strane, ak bude Imprezu šoférovať manželka, priateľka alebo dcéra, nebude mať s ovládaním automobilu žiadny problém a to aj vďaka moderným bezpečnostným asistentom na palube.

Použité technológie – EyeSight

Subaru pokročilo aj v použitých technológiách. Napríklad už základný inforainment ponúka možnosť prepojenia smartfónu cez Android Auto a Apple CarPlay. Vyskúšal som aj prepojenie smartfónu prostredníctvom rozhrania Bluetooth a všetko bez problémov fungovalo.

Hlavnou devízou však nie je ani tak infotainment, než aktívna ochrana posádky vďaka systému EyeSight. Nebolo by to však Subaru, keby sa použil radar a lidar. Subaru vymyslelo vlastnú technológiu dvojice kamier, teda stereo kamier, ktoré dokážu identifikovať vzdialenosť objektov pred vozidlom. Systém funguje na rovnakom rozpoznávaní, než väčšina smartfónov s dvojitou alebo trojitou šošovkou fotoaparátu. Výhodou je, že sa nachádza vo vnútri automobilu na strope nad čelným sklom. Systém nepodlieha vonkajším poveternostným vplyvom a najmä zašpineniu. Potrebné je aspoň raz za čas  prejsť čelné sklo v daždi, aby EyeSight videl na cestu podobne, ako vy.

Test Subaru Impreza - tlačidlá systému EyeSight na streche auta
Vypínanie asistenta pre udržanie v pruhoch a protikolízneho asistenta sa nachádza na streche pri kamere. Vypnutie upozornenia na vybočenie z pruhov sa však už vypína tlačidlami na volante

EyeSight je dostupný už od základnej výbavy, čo je veľká výhoda. So systémom je k dispozícii aj adaptívny tempomat, ktorý má bohaté nastavenie. Dá sa napríklad nastaviť miera zrýchlenia v prípade, že auto pred Imprezou vybočí, alebo keď vodič predbieha. Možné je tiež adaptívny tempomat počas aktívneho režimu prepnúť do klasického režimu tempomatu. Samozrejmosťou je aj nastavenie vzdialenosti od auta vpredu.

Subaru Impreza stredový displej na palubnej doske nad infotainmentom vie zobrazovať aj informácie zo systému EyeSight
Keď je systém EyeSight aktívny, je možné si zobraziť jeho aktuálny stav na stredovom displeji na vrchu palubnej dosky
Subaru Impreza 2018 infotainment
Pokročilejší infotainment aj s navigáciou. Cúvacia kamera spolu s displejom majú výborné rozlíšenie.

Celý systém adaptívneho tempomatu je tak inteligentný a vyladený, že keď vodič má nastavenú vyššiu rýchlosť než ide auto idúce vpredu, po vyhodení smerovky a prejazde do vedľajšieho pruhu začne Impreza kontinuálne zrýchľovať. Všetko prebehne úplne v pokoji. Systém začne konštantne zrýchľovať Imprezu hneď po začatí predbiehacieho manévra, nie až keď je celé vozidlo v druhom pruhu. Pokiaľ by ste chceli mať predbiehací manéver pevne v rukách, stačí pridať plyn, vyhodiť smerovku a predbehnúť pomalšie vozidlo. A opäť je systém EyeSight inteligentný – po ukončení predbiehacieho manévru a pustení plynového pedálu adaptívny tempoat vráti auto do pôvodnej rýchlosti – teda po pridaní plynu sa tempomat nedeaktivuje, iba pri stlačení brzdy alebo manuálnym vypnutím.

Tu som aj dostal odpoveď, prečo nemá Impreza k dispozícii aj manuálnu prevodovku – systém EyeSight by bol s manuálom výrazne obmedzený a v Európe kde sa bezpečnosť premávky radí na vysoké priečky v dôležitosti, dostal manuál červenú. Netreba však ľutovať, podľa slov amerických žurnalistov nie je manuál podarený.

 

Záver a vyhodnotenie testu Subaru Impreza

Test Subaru Impreza dopadol nad moje očakávania. Aká je moderná Impreza? Už to síce nie je taký divoch ako v minulosti, no stále odkazuje na svoju minulosť, z čoho pramení jej výnimočnosť v riešeniach pohonného ústrojenstva a technológií. Napriek tomu, že tento článok píšem s oneskorením od vykonania testu, stále spomínam na Imprezu ako na takmer dokonalé auto. Je to ideálne auto, ktoré poskytne praktickosť, vytrvalosť a v prípade krízovej situácie drží nad vodičom strážnu ruku. Impreza je vlastne ideálne a unikátne rodinné auto pre neho, aj pre ňu. Zároveň by Subaru potrebovalo väčšiu osvetu na Slovensku, pretože mám pocit, že je príliš zabudnuté a nedocenené.

Za poskytnutie auta na test ďakujem predajnému miestu Nový svet, autorizovanému predajcovi vozidiel Subaru v Banskej Bystrici.


administrator

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.