Contact Information

Theodore Lowe, Ap #867-859
Sit Rd, Azusa New York

We Are Available 24/ 7. Call Now.

Lada v roku 2019 – ruská technika, francúzsky vzhľad

Ladu netreba asi najmä pamätníkom bližšie opisovať. Lada je značka ruských automobilov, ktorá má veľa fanúšikov, ale aj odporcov. Ladu ako značku v súčasnosti vlastní ruská spoločnosť AvtoVAZ, ale ani to už nie je celkom pravda, nakoľko majoritný podiel a kontrolu nad Ladou má aliancia Renault-Nissan. Z osobnej zvedavosti som vykonal test modelu Lada Vesta SW Cross, ktorá je novým modelom tohto koncernu. Lada sa tak ocitla v spoločnosti s Renaultom, Nissanom, Mitsubishi, ale najmä pre ňu najkonkurenčnejšou Daciou.

Lada Vesta SW Cross - vyhodnotenie testu
Lada Vesta SW Cross – vyhodnotenie testu

Do karát Lade nehrá ani súčasná situácia v Európe – emisné normy, ktoré nedávajú mnohým automobilkám šancu, z dôvodu nižšej pokrokovosti v rámci motorov. Okrem toho sa Lada nikdy nepredávala húfne v západnej Európe. Je preto otázkou, či sa aliancii podarí Ladu pretlačiť aj do západnej Európy. Lada oproti konkurencii stále používa vlastné atmosférické motory o objeme 1,6 a 1,7 litra.

Vedenie značky Lada minulý rok vyhlásilo, že značka v Európe končí, nie je to však až také zlé, nakoľko motory Lady dostali filtre pevných častíc a splnia emisnú normu Euro 6d Temp. Znamená to, že nové Lady zdražejú v priemere o 600 €, na druhej strane ešte stále sa budú môcť na starom kontinente resp. v Európskej únii predávať do konca roka 2020. Čo sa bude diať ďalej je otázne. Záleží asi podľa úspechov v Európe. Ak sa jej za 2 roky podarí zvýšiť dostatočne predaje, Lada pravdepodobne vyvinie nové motory resp. si nejaké požičia od koncernových súrodencov. V opačnom prípade predsa opustí Európsky trh.

Zdroj: 9GAG. Keď je raz niekto dokonalý, nepotrebuje vylepšenia 🙂

Výbava Lady Vesta SW Cross

Výbavy a druhy príplatkov sa podobajú skôr ázijským automobilkám, než k tým európskym. Ku každej výbave je možné si priplatiť v podstate iba za metalízu, pokiaľ neberiem do úvahy ťažné zariadenie a rôzne koberčeky a doplnky do auta. Lada Vesta SW Cross ešte v emisnej norme Euro 6b začína na cene 13 000 € v základnej výbave Ice, ktorá okrem iného obsahuje tempomat, manuálnu klimatizáciu, svetelný a dažďový senzor, elektricky vyhrievané predné sedadlá, parkovacie senzory, palubný počítač aj s ukazovateľom vonkajšej teploty, sklopné zadné sedadlá, prednú lakťovú opierku a audio systém s možnosťou pripojenia USB. Vyššia výbava Luxe stojí 14 500 € a navyše obsahuje 17 palcové disky z ľahkých zliatin, automatickú klimatizáciu, parkovaciu kameru a vyhrievané čelné sklo!!! Čo sa týka výbavy, tá je podľa mňa na pomery Lady absolútne luxusná. A k tomu má Lada Vesta SW Cross aj smerovky v spätných zrkadlách! Ja som mal na test Ladu vestu SW Cross v nižšej výbave Ice.

Dizajn Lady Vesta SW Cross

Lade sa s modelom Vesta SW Cross podaril husársky kúsok, totižto Lada našla voľné miesto na trhu s karosériou combi SUV resp. combi crossover v nižšej strednej triede. V podstate okrem vyvýšených verzií kombi modelov koncernu VW mi nenapadá žiadny priamy konkurent tohto modelu aspoň v približnej cene. Preto ak hľadáte skutočne praktický crossover, alebo naopak, vyvýšený kombík, Lada Vesta SW Cross je stvorená práve pre vás a pritom vám nevykrváca ani peňaženka. Svetlá výška tohto modelu je až 205 mm, čo je viac o 27 mm než má Lada Vesta SW.

Pokrok Lady je jasne viditeľný aj vo vzhľade nie len modelu SW Cross, ale naprieč všetkými modelmi s výnimkou Lady 4×4. Vďaka francúzskemu vedeniu dostala Lada svoj vlastný dizajnový smer, ktorý je unikátny a nie je prebraný z vozidiel iných značiek. Stačí sa pozrieť na prednú časť, aká je členitá. Nechýbajú tu plastové doplnky do terénu, ktoré striedajú klasickú čiernu a striebornú farbu. V prednom nárazníku sa nachádza mriežka, ktorá nie je falošná ale funkčná. V prednej maske sa nachádza výrazný znak Lady, ktorý je doplnený o 2-zložkový predný gril, pričom spodná linka prechádza až akoby do predných svetlometov, kde na ňu nadväzuje už osobitná linka vo svetlách. Toto je na Ladu naozaj úctyhodný počin.

Predná a bočná časť exteriéru Lady Vesty SW Cross
Lada Vesta SW Cross – Lada má vlastný dizajnový smer, čo je veľký krok vpred

Nový dizajnový jazyk Lady je špecifický aj pochrómovanými prednými ozdobami v tvare bumerangu. Nemyslím ani to chrómové prevedenie, čo je tiež výnimočný počin, ale samotný dizajnový prvok akoby bumerangov. Až po následnom prezeraní fotiek som si uvedomil, že celé auto žije týmto “bumerangovým” prvkom. Prvok bumerangov je možné nájsť aj na bočných stranách karosérie, ako sú protichodne umiestnené podobne, ako v prednom nárazníku. Zároveň decentne vychádzajú z hornej linky, ktorá prechádza od predných svetiel naprieč celou karosériou až k zadným svetlám.

Lada Vesta SW Cross test - zadná časť
Takýmito nefalšovanými koncovkami výfuku sa nemôžu chváliť ani vyššie rady nemeckej prémiovej trojice 🙂

Pozornému oku neunikne, že aj grafika zadných svetiel je tvorená tvarom bumerangov, konkrétne ju vytvárajú smerovky a svetlá spiatočky. Okrem toho zadná časť vyzerá moderne, športovo a terénne zároveň. Spínacie tlačidlo kufra je skryté tesne nad ŠPZ. Vzadu nechýba veľký nápis LADA, parkovacie senzory, hmlovka zapracovaná do stredu zadného nárazníka, na ktorú nadväzuje strieborná spodná časť zadného nárazníka. A pozrite sa na tie koncovky výfukov, ktoré nie sú falošné – mne sa Lada Vesta SW Cross veľmi páči, sám nemôžem uveriť, čo som práve napísal 🙂

Lada Vesta SW Cross test - anténa v tvare žraločej plutvy
Chuťovkou je anténa v tvare žraločej plutvy. Nemám slov.

Interiér Lady Vesta SW Cross

Interiér je rovnako ako exteriér výrazne prepracovaný k modernosti. Palubná doska najmä postrannými výduchmi klimatizácie pripomína Fiat Tipo, ostatné prvky sú však význačné pre Ladu. V celom interiéri som nenašiel žiadny prvok, ktorý by odkazoval na súvis s alianciou Renault-Nissan. Najčastejšie sa používajú rovnaké kľučky dverí  alebo niektoré ovládače, ale tu bolo všetko pre mňa nepoznané a nové. Interiér používa aj prvky klavírneho laku, našťastie len v malej miere. Plasty sú všade tvrdé, vzhľadom k cene je to úplne akceptovateľné. Sedadlá sú dostatočne pohodlné a pozíciu za volantom si nájdu všetky postavy.

Lada Vesta SW Cross - palubná doska
Lada Vesta SW Cross – palubná doska

Dvere sa otvárajú doširoka a nechýba prekrytie prahov, takže sa človek neumaže pri nastupovaní a vystupovaní z vozidla. A opäť spomeniem prvok bumerangov, ktorý som predstavoval už na vonkajšku karosérie. Totižto tento prvok sa nachádza aj v interiéri – všimnite si v akom tvare je vykrojený priestor do predných dverí. Celý priestor od horného kvázi hliníkového dekóru až po opierku na ruku s madlom je tiež v tvare bumerangu. Ovládanie všetkých okien je plne v elektrike, vrátane ovládania vyhrievaných spätných zrkadiel. Mierne sklamali len malé priehradky v predných dverách. Spätné zrkadlá sú veľké a príjemných tvarov, žiadne dizajnové šaškovanie sa nekoná.

Lada Vesta SW Cross test - otvorené predné dvere na strane vodiča
Pri nastupovaní poteší prekrytie spodnej časti prahov, dvere tiež v dizajne bumerangov

Polstrovaná a klimatizovaná priehradka pred spolujazdcom? V Lade Vesta SW Cross žiadny problém. A všimnite si improvizačný držiak na poháre a háčiky. To čo nie je vidieť je plastový kryt priestoru pod motorom. Lada to myslí s terénom pri tomto modeli vážne.

Pokiaľ si budete akúkoľvek Ladu objednávať hneď po nejakej aktualizácii komponentov alebo facelifte, dajte si pozor na jazykovú lokalizáciu najmä v prípade klasického rádia pri nižšej výbave. V Lade sa niekedy stane, že dodávané rádio je lokalizované iba v ruskom jazyku. Takže pokiaľ nie ste starší ročník, ktorý si ešte matne spomína na ruštinu zo školských čias, môžte sa rovno vrhnúť do štúdia azbuky rovnako ako ja 😀 V tomto prípade to bolo vtipné, ale ak by som si objednal Vestu a bez upozornenia by mi prišla iba s ruským jazykom v rádiu, nebol by som veľmi nadšený.

Lada Vesta SW Cross - veľkosť priehradky v palubnej doske pred spolujazdcom
V tejto cenovej kategórii zažiť polstrovanú priehradku pred spolujazdcom je zážitok

Vzadu vo dverách sa už bumerangový efekt nekonal. Čo sa tu však vykonalo je čarovanie s priestorom. Vzadu je na sedenie skutočne dostatok miesta aj pre osoby nad 18 cm, dostatok priestoru je na kolená a aj na hlavu. Čo ma potešilo je fakt, že predné sedadlá zo zadnej časti nie sú oplastované a tak aj keby sa zadný pasažieri dotýkali kolenami predných sedadiel, nebudú musieť navštíviť ortopéda. Opierky a výplň dverí je z príjemného materiálu. Vzadu pôsobí Lada Vesta SW Cross veľmi moderne, chýbali mi tu však schránky vo dverách, čo je pre zameranie tohto auta ako pre rodinného praktického auta škoda.

Lada Vesta SW Cross otvorené zadné dvere a zadné sedadlá
Priestoru na zadných sedadlách je  dostatok a otvor na nastupovanie je široký.

Batožinový priestor má mierne členitý priestor, no po bokoch sa nachádzajú rôzne schránky, priečinky a iné. Dno batožinového priestoru je 2 úrovňové – pod prvou úrovňou sa ešte nachádza priestor pre menšie predmety a ešte nižšie sa nachádza rezervné koleso. Sedadlá po sklopení nevytvoria schod, po sklopení zadných sedadiel vznikne rovina, ktorej sklon sa postupne mierne vyvyšuje. V batožinovom priestore nechýba 12V zásuvka a ani roletka, ktorá má svoje koľajnice.

Lada Vesta SW Cross test - batožinový priestor
Na veľkosť batožinového priestoru sa bude sťažovať málokto. Objem má objem 480 l resp. 825 litrov.
Lada Vesta Cross SW - pohľad na zadné sedadlá
Dozadu sa zmestia aj statní chlapi a stredový tunel je nízky
Lada Vesta SW Cross - miesto na nohy na zadných sedadlách
Nastavená sedačke vpredu na výšku 178 cm, vzadu je stále rezerva na nohy

Lada Vesta SW Cross nepodľahla trendom a zadné okná sú dostatočne veľké a vytvárajú pocit vzdušnosti. Deti v autosedačkách aj vďaka veľkým oknám a nechýbajúcemu uchyteniu ISOFIX, budú mať o výhľad postarané a nebudú sa nudiť. Vzhľadom sa rodinný charakter by sa však na stredovom tunely vzadu mohlo nachádzať viacero dobíjacích portov na elektronické zariadenia, akými sú tablety alebo mobily. Jedna 12V zásuvka je proste v dnešnej dobe na dlhší výlet málo. Ale mám dobrú správu, v modernizovanej verzii vo vyššej výbave sú vzadu k dispozícii aj USB porty na dobíjanie zariadení.

Lada Vesta SW Cross Jazdné vlastnosti

Krehká navonok, drsná vo svojom vnútri. Asi tak by som v skratke na začiatok charakterizoval jazdné vlastnosti. Ako pohonné ústrojenstvo je použitá ruská technika – motor aj prevodovka. Riadenie a posilňovač riadenia sú podľa informácií čo mám použité z minulej generácie Renaultu Megane, osobne sa mi to celkom nezdá, jedine, že by mal producent na mysli druhú generáciu Renaultu Megane. Riadenie je pomerne tuhé, nie úplne presné. Jednoznačne je riadenie tuhšie než v čomkoľvek, čo som doteraz testoval – tuhšie než nový Volkswagen Touareg v najšportovejšom režime alebo napríklad akékoľvek BMW radu 1 až 5 v režime Sport+.

Posed za volantom je dobrý, volant je posúvateľný vo všetkých smeroch. Samotný veniec nie je hrubý, skôr naopak. Nedozvedel som sa prevedenie volantu, v miestach kde sa má držať, teda po bokoch, to môže byť koža, neviem či pravá alebo syntetická, no na hornej a spodnej časti mi prevedenie pripomína skôr gumu než kožu. Netrúfam si tipovať, či je prevedenie volantu odolné voči mrazu, teplu a spoteným vodičovým rukám. Na posúdenie by som musel mať Ladu Vesta SW Cross na dlhodobejší test.

Lada Vesta SW Cross test - prístrojový panel a volant
Budíky prístrojového panela sú samozrejme analógové v športovej červenej grafike. Logika ovládačov na volante je dobrá – vľavo sa ovláda tempomat a vpravo rádio.

Použitý motor má objem 1,6l v ešte emisnej norme Euro 6b, čiže so 106 koňmi pod kapotou. Krútiaci moment je 148 Nm pri 4 200 ot/min. Zrýchlenie z 0 na 100 km/h je 12,6 s a maximálna rýchlosť 178 km/h. Motor je typicky atmosférický s dvojitým nepriamym vstrekovaním paliva Bosch. Motoru samozrejme chýba ťah, najmä v najvyšších a najnižších otáčkach. Zaujímavé bolo sledovať, že hlasitosť agregátu nebola priamo úmerná otáčkam, ale k miere stlačenia plynového pedálu, čo som ešte nikdy v žiadnom aute nezažil. Jazda s týmto motorom nebola zlá, no pocitovo sa motoru vôbec nechcelo. Odhlučnenie bolo ale veľmi dobré, keď som pri štartovaní zabudol mať vytlačenú spojku pri zaradenej rýchlosti, vôbec som si neuvedomil, že mi motor zhasol. Pri štartovaní sa auto netriaslo a ani nevydávalo pazvuky, ale opäť som mal subjektívne pocit, že sa mu nechce. Pravdou je, že motor bol surový, nezabehnutý, čomu nasvedčovala spotreba – čisto v meste pri pravidelnej akcelerácii a mojej ťažkej nohe na plynovom pedáli sa spotreba blížila k 11 litrom na 100 kilometrov.

Lada Vesta SW Cross - stredový panel s rádiom a ovládaním klimatizácie
Síce trochu archaické rádio vzhľadom, no s podporou pamäťových kariet USB a Bluetooth už v základnej výbave!

Rovnako aj 5-stupňová prevodovka potrebovala dosť väčšiu silu na zaradenie rýchlosti než býva v súčasnosti zvykom – pohyb medzi prevodovými stupňami bol priemerne tuhý, aby však prevodový stupeň dosadol, bolo treba použiť väčšiu silu. Rovnako aj pocit z pedálov bol tuhší, porovnateľný s vozidlami značky Mini.

Podvozok bol dobre vyvážený, skôr by som povedal, že bol tuhší, ale to pri svetlej výške a veľkosti auta skôr pomohlo jazdným vlastnostiam, než by im uškodilo. Lada Vesta SW Cross sa zbytočne na ceste nevlnila a s podvozkom som vo všeobecnosti nemal problém. Ak jazdu zhodnotím ako celok, Vesta SW Croos je po jazdných vlastnostiach stále Lada – nie je to žiadna primadona ani prima ballerina. Je to skutočný kus nefalšovaného auta.

Vyhodnotenie – je Vesta SW Cross záchranná vesta pre Ladu?

Môže spojenie ruskej techniky a francúzskeho dizajnu fungovať? Áno môže. Sú tu však 2 otázky, ktoré si musí položiť každý potenciálny záujemca:

 1. Nie je vzhľad až príliš prelomový a moderny k stále na dnešné pomery “drsným” jazdným vlastnostiam? Mne osobne to vyhovuje, ale otázkou je, či to bude vyhovovať aj nežnému pohlaviu, ak sa dostane za volant.
 2. Test Lada Vesta SW Cross bol samozrejme vykonaný bez akýchkoľvek pokročilejších jazdných asistentov, nebudú vám chýbať? Mne nechýbali, ale niektorým menej zdatným vodičom za volantom možno budú.

Pre koho je Lada Vesta určená?

Ladu Vestu SW Cross si viem perfektne predstaviť ako rodinného spoľahlivého pracanta na Horehroní, Orave, Spiši a Kysuciach, napriek absencii pohonu všetkých kolies naprieč všetkými výbavami a motorizáciami. Je to SUV (crossover)-kombík, ktorý nebude mať problém v zime, bude spoľahlivý a pri vodičskej obratnosti s ním nebudete mať problém prejsť aj ľahší terén.

A áno, Lada Vesta SW Cross je určite záchranná vesta pre Ladu a aj pre celú rodinu Vesta.

Za poskytnutie auta ďakujem predajcovi Nový svet Banská Bystrica.


administrator

8 Comments

 • Ľuboš Peder, 26. apríla 2019 @ 7:59 Reply

  Kúpili sme Ladu Vesta SW CROS LUX.
  Máme najazdených okolo 5000km a spotreba nám klesla na 7.9l.Z toho asi 4000km najazdených v meste Multifunkčný panel reaguje okamžite,navigácia je zatiaľ len nemčine,angličtine a ruštine.Podla predajcu sa bude dať aktualizovať aj do slovenčiny.Auto sá správa super a dôležité je,že sa v ňom cítime bezpečne.Nikto nás nevytláča z cesty, predtým sme mali Citroen C3.Ešte taká malá poznámka, máme vyhrievané čelnē aj zadné sklo plus spätne zrkadlá.Svetlá máme automatické!!Takže ak vojdem do tunela rozsvietia sa komplet svetlá.Čo viem tak túto funkciu veľa automobiliek do áut nedáva alebo ako prémiovú službu za príplatok.

  • lboron, 26. apríla 2019 @ 22:41 Reply

   Super, ďakujeme a vážime si skúsenosť a spätnú väzbu 🙂

   Redakcia automoto.prestavka.eu

 • Dusan, 27. apríla 2019 @ 9:26 Reply

  Pokial viem, ma dazdovy senzor(tj automaticke stierace s moznostou nastavenia citlivosti fajn vec), svetelny senzor a automaticku klimatizaciu aj verzia ICE, vid na fotke tlacidlo AUTO.

  Verzia SW lux ma vyhrievane celne sklo, 3 urovnove vyhrievanie prednych sedaciek, vyhrievane zadne sedacky, osvetlenie interiéru ledkami, abientne osvetlenie interieru v noci (led v vnutornych kluckach, led podsvietenie nôh), navigacia (jednoduchy update map zdarma) jedine co zamrzi neprehrava obraz len zvuk pocas jazdy (deti maju smolu),
  V zadu 2x usb port, v predu 1x usb hlavne pre usb kluc na multimedialne centrum.
  Sd karta.
  Za dane peniaze fajn vybava, ale mohlo by to byt aj lacnejsie.

  • lboron, 28. apríla 2019 @ 1:20 Reply

   Ďakujem za postrehy a súhlasím. Uvidíme ako to dopadne s Ladou kvôli emisiám, v najbližších dňoch sa má vedenie automobilky rozhodnúť, čo ďalej na EÚ trhu.

 • Róbert, 27. apríla 2019 @ 11:16 Reply

  Trošku máte zlé vyjadrovanie. Nie sú to bumerangové, ale štylizácia v tvare X. A je to badateľné v celej modelovej ponuke Lada. model SW cross má automatickú klímu aj vo verzii ICE, Túto ste mali aj na test a na fotkách to je vidieť.a tak isto kolesá. Všetky výbavy cross majú 17 palcové disky. Inak slušné čítanie. Ja mám sedan /vesta/už 2 roky a zatiaľ spokojnosť.

  • lboron, 28. apríla 2019 @ 1:18 Reply

   Ďakujem za spätnú väzbu 🙂 Autíčko nech slúži a veľa šťastných kilometrov 🙂

 • Miroslav Klimek, 11. mája 2020 @ 9:40 Reply

  Ja vlastním Ladu Vestu SW Cross niečo máličko cez rok , najazdených mám cca 12000 km v rôznych režimoch ( mesto, diaľnica, okresky ) a so spotrebou som sa dostal na úroveň 6,9 – 7,1 podľa palubného počítača, ale v skutočnosti podľa tankovania som na úrovni 6,7 – 6,9 l. Pridávam však do každej nádrže aditíva BG – PertoCanada, taktiež ich mám aj v oleji. Predpokladám, že ešte pôjde o niečo dole. Je vo výbave ICE ale úplne postačuje až na rádio, kde vznikajú krátke prerušenia pri automatickom prelaďovaní. Motor sa správa veľmi kultivovane a keď potrebujem zrýchliť, tak podradím a frčí aj keď to nie je žiadny pretekár. Aj ľahký terén zvláda v pohode. Doposiaľ veľká spokojnosť a vidím, že zaujíma aj okolie, lebo často sa okoloidúci obzerajú.

  • lboron, 11. mája 2020 @ 20:44 Reply

   Ďakujem za Vaše cenné skúsenosti 🙂 Ja som mal tiež z Vesty SW veľmi pozitívne pocity, hlavne čo sa týka dizajnu exteriéru. Nedávno ma jeden kus slušne vyprášil na semaforoch v Martine, čiže má na svoj objem aj adekvátny výkon. Škoda, že si EÚ razí nezmyselnú politiku nízkych emisií na čo doplatila aj Lada skončením oficiálneho importu na Slovensko. Našťastie ten neoficiálny ostal 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.