Contact Information

Theodore Lowe, Ap #867-859
Sit Rd, Azusa New York

We Are Available 24/ 7. Call Now.

Legenda menom Toyota Supra

Moja generácia, teda koniec 80. a začiatok 90. rokov, vyrastala na prelome akoby pre mňa technologickej revolúcie. Pokrok v elektronike a aj v automobilovom priemysle otvorilo dvere, do úplne nového sveta. Do interaktívneho sveta a do hry The Need For Speed (1. vydanie), kde som mal po prvýkrát česť stretnúť sa s Toyotou Supra. Rýchlosťou patrila k tým pomalším automobilom, no niečo sa mi na nej páčilo. Druhý intenzívny kontakt prebehol prostredníctvom filmov Rýchlo a zbesilo, kde Supra mala vždy významnú úlohu. O niekoľko mnoho rokov bola Supra stále veľmi obľúbená, veď jej verzia práve z filmu Rýchlo a zbesilo bola pridaná do hry Forza Horizon 3, presne vo farbe a špecifikácii ako vo filme. A pamätám sa, že sa v aukciách v hre predávala za naozaj vysoké sumy. A to už sme v súčasnosti, kde po dlhom čakaní prišiel nástupca –  nová Toyota GR Supra 2019 (A90).

Wheelspin vo Forze Horizon 3 Toyota Supra
Toyota Supra stále po mnohých rokoch miláčikom vo video hrách – Forza Horizon 3

Nová generácia Toyoty Supra

Pohonné ústrojenstvo

Nová 5. generácia Toyoty Supra bola vyvíjaná spolu s automobilkou BMW a je sesterským modelom BMW Z4. Najzásadnejším rozdielom je však to, že kým Supra je typu karosérie coupé, Z4 je roadster. Okrem toho majú spoločnú aj koncepciu a pohonné ústrojenstvo – trojlitrový 6 valcový radový preplňovaný motor s výkonom 340 koní a krútiacim momentom 500 Nm s osemstupňovou automatickou prevodovkou. Na úvod predaja je vyrobená aj limitovaná edícia v matnej striebornej farbe a v obmedzenom množstve 90 kusov. Základná verzia by sa mala pohybovať v cene približne od 44 000 €, čo nie je až tak veľa.

Predná časť novej Toyoty Supra 2019
Skutočne masívna kapota novej Toyoty Supra 2019

Exteriér

Exteriér novej Toyoty GR Supry 2019 vychádza čisto z dielne Toyoty a športového oddelenia Gazoo Racing, ktoré stálo aj pri vývoji Toyoty Yaris GRMN. Je úctyhodné, že Toyota napriek honbe za emisiami sa chce venovať aj športovým automobilom. Predná časť pozostáva z typicky veľkých svetiel, ktoré obsahujú šesť segmentov LED svetiel, masívna predná kapota (na prvý pohľad by som povedal, že sa otvára opačne – od šoféra smerom dopredu) a veľké nasávanie vzduchu v prednom nárazníku, ktoré je v prevažnej miere funkčné. Zaujímavým prvkom je pozdĺžna priehlbina v strede strechy, rovnako ako dvere auta. Mňa najviac zaujala zadná časť pri pohľade zboku od kľučiek dverí… Nepripomína Vám to Ferrari 812 Superfast alebo F12 TDF?

Pohľad na novú Toyotu Supra 2019 zboku

Pre mňa je však najtypickejšou pre Supru zadná časť, najmä priestor nad ŠPZ – tvar je úplne ten istý ako zo Supry minulej generácie, pričom je zapracovaný do súčasného dizajnu. Za to Toyotu chválim a skladám úctu. Okrem toho má nová Toyota Supra 2019 má dva výfuky. Predpokladám ale, že sa budú dať časom dokúpiť aj veľmi hlučné aftermarket výfuky 🙂

Interiér

Interiér vyzerá byť nadpriemerne dobre spracovaný, palubná doska je jednoduchá, s horizontálnym členením. K dispozícii sú samozrejme športové sedadlá iba vpredu, keďže nová Toyota Supra 2019 je len 2-miestne auto. Prístrojový panel je už digitálny, resp. s digitálnymi budíkmi, no číslice otáčkomera sú fyzické. Vyššia výbava má k dispozícii aj možnosť dvojfarebného prevedenia interiéru v kombinácii čiernej a červenej kože.

Dvojfarebný kožený interiér novej Toyoty GR Supra 2019

Ale…

Pre uvedenie na správnu mieru, Toyota Supra má svoju vlastnú komunitu skalných fanúšikov, podobne ako to má napríklad tiež Nissan GTR (Skyline), alebo Alfa Romeo Giulia a iné výnimočné modely. Táto výnimočnosť je spôsobená originalitou a pocitom, že auto bolo vyvinuté konkrétnou automobilkou iba špeciálne pre daný model. Tento pocit výnimočnosti však v novej Toyote Supra chýba. Tiež tu chýbajú niektoré prvky, ktoré významne nenadväzujú na pôvodnú Supru.

Ako prvé ma zarazili informačné zvuky zo Supry – sú identické z každého súčasného BMW. Nie som až takým fanúšikom Supry, ale skutočný skalný fanúšik bude nemilo prekvapený. Volant je prebraný z BMW, pravdepodobne z predchádzajúcej generácie modelu 1 s pozmeneným stredom. Infotainment je opäť totožný s tým z BMW, rovnako ako ovládače na stredovej konzole. Motor a prevodovka sú tiež od BMW… Nehovoriac o tom, že mať v takomto jazdecky a tuningovo ladenom nástupcovi automat, je pre mňa nepochopiteľné. Okrem toho sa tu nachádza audiosústava JBL, ktorú som ešte v žiadnom doteraz testovanom aute nepočul hrať dobre a ďalšie detaily, ako digitálny prístrojový panel, sú prvky, ktoré ma vcelku zamrzeli. Aspoň, že má nová Toyota Supra 2019 6-valec a nie je to SUV…

Infotainment v novej Toyote Supra 2019 je prebraný z BMW
Infotainment v novej Toyote Supra 2019 je prebraný z BMW

Na internete je možné nájsť množstvo sklamaných komentárov, že je to viac BMW ako Toyota Supra. Ja s tým súhlasím, aj keď vzhľadom na cenu a pri porovnaní napríklad s testovaným Infiniti Q60, ktoré bolo síce výkonnejšie, no aj omnoho drahšie, by som až po vyskúšaní Supry mohol povedať, či mi dosť výrazný nemecký akcent v aute vadí, alebo nie… Dúfam, že Toyota v konečnom dôsledku nevyrába model Toyota Zupr4, teda iba náhradu pre tých, ktorý nechcú BMW Z4 kvôli tomu, že je to roadster.

 


administrator

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.