Každý, kto hrával automobilové počítačové/konzolové hry, pravdepodobne pozná Lamborghini Gallardo. Mal som vďaka TestDrive.sk možnosť vyskúšať Lamborghini Gallardo, ktoré bolo vo svojej dobe “baby” Lamborghini určené aj do mesta. Avšak skúšal som nie obyčajné Gallardo, ale Gallardo v limitovanej edícii Nera. Dá sa aj s “baby” Lamborghini fungovať v meste? Samotné video z testu Lamborghini Gallardo nájdete ďalej v článku 🙂
Technické parametre a výbava Lamborghini Gallardo Nera
Na úvod ponúkam pár čísiel. Konkrétny model Lamborghini Gallardo Nera ponúka všetko, čo sa v moderných superšportoch hľadá ťažko. Absolútnym klenotom je 10-valcový atmosférický motor o objeme necelých 5.0 litra. Výkon 520 koní, zrýchlenie z 0-100 km/h za 3,9 sekundy a maximálna rýchlosť je 315 km/h. Je tu však ešte jedno číslo, ktoré dodáva tomuto konkrétnemu Gallardu exkluzívnosť – tejto špecifikácie bolo vyrobených iba 185 kusov a z toho 60 kusov bolo určených pre americký trh. Limitovaná edícia Nera sa líši niektorými detailmi – odlišnými exteriérovými prvkami aerodynamiky, k dispozícii boli iba 2 čierne odtiene laku, čiernymi diskami kolies, strieborným lakovaním strmeňov bŕzd a kombináciou čierneho a svetlého koženého prevedenia interiéru.
Vzhľad Lamborghini Gallardo
Tak ako aj všetky predchádzajúce modely, aj Gallardo si zachováva extrémne nízku celkovú výšku a typickú siluetu pre modely Lamborghini. Čím sú autá nižšie, tým majú nižšie umiestnené ťažisko a aj lepšiu aerodynamiku. To je cieľom Lamborghini už desaťročia a práve tak výrazným dodržiavaním týchto pravidiel sú tak dizajnovo jedinečné. Dvere sa otvárajú klasicky, do bokov a jasným dizajnovým prvkom naprieč celým exteriérom sú výrazné ostré hrany karosérie.
Lamborghini Gallardo je 2-miestne kupé, s motorom umiestneným uprostred, na ktorý je dobrý výhľad aj zvonku 🙂 Samotné sklo nad motorom je však menšie, než u konkurenčného testovaného Ferrari F430, na ktorom som tiež jazdil nedávno.
Zaujímavosti z interiéru a porovnanie s Ferrari F430
Po otvorení dverí sa objaví na svoj vek skutočne prepracovaný interiér, určite viac konzumovateľný bežnými ľuďmi, než má Ferrari F430. Kvôli nízkej výške môže byť však otváranie dverí pre vyšších ľudí problematické, nakoľko som sa aj so svojimi 178 cm musel zohnúť nižšie aby som na dvere dočiahol. Po nasadnutí si človek uvedomí, že sedí vo veľmi šoférsky orientovanom aute – sedenie je skutočne nízke a volant priamo pred vodičom. Interiér primerane obklopí vodiča, rovnako ako tvrdšie sedadlá. Počas jazdy som zistil niekoľko zaujímavostí. Páčka smerovky je výrazne posunutá nižšie od pádla pod volantom, aby neboli na rovnakej úrovni a nezavadzali si zároveň. Pozícia je podobná s autami, ktoré zvykli mať pod páčkou smerovky ešte páčku na tempomat; asi v tejto pozícii sa nachádza páčka smerovky na Lamborghini Gallardo. Ďalšou zaujímavosťou je zaradenie spiatočky, ktoré sa vykonáva nenápadným kruhovým tlačidlom umiestnením na palubnej doske, avšak po ľavej strane vodiča.
Jazda na Lamborghini Gallardo Nera
Test Lamborghini Gallardo prebiehal na bežných slovenských cestách a to zo Žiliny smerom na Kysucké Nové Mesto. Na to, že bol piatok som mal šťastie, že na trase sa nevyskytli kolóny. Prvé čo si človek uvedomí po prvých pár metroch je, že v Lamborghini Gallardo volant skutočne slúži na riadenie auta a nie na to, aby si vodič vykladal ruky na volant a len cca korigoval smer auta. Riadenie je veľmi presné a seriózne tuhé. Tu vodič musí skutočne mať volant pevne v rukách, aby dokázal s volantom točiť. Na točenie volantom jedným prstom úplne zabudnite. Druhé čo si človek uvedomí je nízka svetlosť podvozka – pri výjazde z benzínovej pumpy som naozaj netušil, či neoškriem predný nárazník.
Zvuk Lamborghini Gallardo je niečo neopísateľné, odporúčam pozrieť si video. Okrem toho na tomto konkrétnom kuse sú použité modifikované výfuky, ktoré palubný počítač vyhodnocuje ako poruchu :D. Zvuk je skutočne mohutný, ale rovnako ako v prípade Ferrari F430 v bežnom režime sa do interiéru nedostávajú žiadne neprimerané vibrácie. Akcelerácia je neuveriteľná, pri 120 km/h má človek pocit, že ide tak maximálne 60 km/h. Jediné, čo môže auto mierne spomaľovať v šprinte je jednospojková prevodovka, ktorá jednoducho nie je tak rýchla ako v F430. S prevodovkou sa však dá pekne pracovať pridávaním alebo uberaním plynu, bez nutnosti manuálneho radenia.
Slovenské cesty a Lamborghini Gallardo
Asi vás zaujíma, ako znášalo test Lamborghini Gallardo na slovenských cestách, kde aj bežne jazdieva; odhliadnuc od tých českých ciest, čo v konečnom dôsledku nie je až taký rozdiel. Trpí. Podvozok je síce naladený mäkšie než v F430, ale stále nie je podvozok stavaný na slovenské cesty. Zároveň tým, že je podvozok mierne poddajnejší, vzniká aj problém prechádzania tiahlych zákrut s hrbolatým alebo inak predeleným asfaltom vo vyšších rýchlostiach. Typickým príkladom sú nadjazdy a mosty síce s kvalitným asfaltom, no s dilatačnými zámkami v zákrute. Gallardo skvelo drží v zákrute, no pri prechode cez zámku sa rozhojdá, najmä jeho zadná časť. Je to spôsobené tým, že auto je pod uhlom a teda cez zámku prejde ako prvé jedno z kolies a potom to druhé. Zároveň ťažký motor, ktorý je uložený na zadnej náprave spôsobí pri prechode nerovnosti vychýlenie ťažiska a rozhojdanie auta. Z toho plynú 2 ponaučenia – chodiť predpisovo a poriadne budovať cesty 🙂 Pokiaľ je povrch vozovky kvalitný a bez predelov, Lamborghini Gallardo je na vozovke extrémne stabilné.
Vyhodnotenie testu Lamborghini Gallardo
V porovnaní s F430 bol zážitok s Gallardom odlišný, či už po zvukovej alebo jazdnej stránke. Oba autá sa sú charizmatické svojským spôsobom – Lamborghini je ľahšie konzumovateľné na každodennej báze, Ferrari má však o poznanie rýchlejšiu prevodovku a mne osobne tvrdší podvozok vyhovoval viac. V každom prípade takúto zážitkovú jazdu môžte absolvovať aj vy, alebo ju kúpiť ako dar pre rodinu a známych, prípadne v práci navrhnúť teambuilding snov.