Contact Information

Theodore Lowe, Ap #867-859
Sit Rd, Azusa New York

We Are Available 24/ 7. Call Now.

Vysnené auto mojej mladosti – Ferrari F430

Pamätám si, ako som sa prvýkrát dostal do sveta motoršportu. Otec prepol v televízií na F1 a tam akurát prebiehal intenzívny súboj medzi Michaelom Schumacherom a Mikom Hakkinenom. Pamätám sa, že sa mi páčili monoposty Ferrari a aj jazdecký štýl Michaela Schumachera. Odvtedy som sa stal fanúšikom značky Ferrari. Dnes sa mi však splnil môj detský sen – šoférovať Ferrari vďaka TestDrive. Jazda na Ferrari F430, bolo niečo výnimočné, obzvlášť keď sa na vývoji podieľal aj samotný Michael Schumacher 🙂

Výkon a niekoľko technických špecifikácií Ferrari F430

Konkrétny model je poháňaný 4.3 litrovým 8-valcom s výkonom 490 koní vrcholiacim pri 8 500 otáčkach za minútu!!! Zrýchlenie z 0 na 100 km/h je za 4 sekundy a maximálna rýchlosť 315 km/h. Krútiaci moment je na úrovni 465 Nm pri 5 250 otáčok za minútu. Pri dnešných “oturbených” automobiloch to neznie ako veľa, ale verte mi, že je to veľmi cítiť 🙂 Najmä kvôli tomu, že súčasné motory dosahujú vrchol krútiaceho momentu v úzkom spektre otáčok. Tu motor má záber už pri 3 500 otáčkach a motor ťahá zbesilo až do červeného poľa – 8 500 otáčok.

Čo ma však úplne dostalo je výklenok na motor. Je to ako výklad do absolútneho pekla alebo neba, záleží od uhla pohľadu. Nič krajšie som doteraz nevidel.

Jazda samozrejme prebiehala za účasti inštruktora a poviem úprimne, chvalabohu za to. Pri takto rýchlom športovom aute je fajn, pokiaľ máte niekoho poruke a vie vám poradiť. Ferrari F430 bolo vyrábané v rokoch 2004 až 2009. Už v tom čase disponovalo niekoľkými prednosťami:

  • F1 SUPERFAST2 prevodovka (jednospojková)
  • E-diff – počítačom riadený samosvorný diferenciál
  • Manettino – ovládač na zmenu jazdných režimov umiestnený na volante
  • Karbon-keramické brzdy Brembo (verzia Scuderia)

S predchodcom má F430 spoločný napríklad stále páčkový indikátor smeroviek na ľavej strane pod volantom. Nástupca 458 Italia má už indikáciu smeroviek integrovanú vo volante, čo v meste nie je úplne šťastné riešenie. Na druhej strane pádla prevodovky pod volantom sú vďaka tomu výrazne dlhšie.

Vzhľad Ferrari F430

Prvé čo mi napadlo pri pohľade na F430 bolo, aké je to nádherné auto aj po vyše 10 rokoch od skončenia produkcie. Ferrari F430 je veľmi nízko stojace auto, na teraz nie až tak veľkých 19 palcových diskoch. Tento exemplár bol obutý do skutočne nízkoprofilových pneumatík Hankook a mal som úprimne starosť, ako bude auto reagovať na nekvalitné cesty v okolí Žiliny.

Model ktorý som šoféroval mal aj “prirobený” zadný spojler. S tým nie som úplne stotožnený, ale mohlo by to byť určite aj horšie. V kombinácii s nie úplne typickými diskami Ferrari pôsobí F430 dojmom dodatočných tuningových úprav, ktoré sú však decentné. V prednom nárazníku sa nachádza dvojica otvorov, ktoré majú aj aerodynamickú funkciu. Ďalšia dvojica otvorov sa nachádza za dvermi, ktorá slúži primárne na nasávanie vzduchu do motora. V zadnej časti sa nachádzajú Ferrari svetlá, teda dvojice kruhových svetiel a spolu 4 koncovky výfukov.

Jazda na Ferrari F430

Úvod

Vďaka atmosférickému motoru, ktorý nebol ešte príliš škrtený emisnými normami, patrí tento motor k tým najlepším atmosférickým motorom po zvukovej, ale aj výkonovej stránke. Zvuk z Ferrari je veľmi hlasný, nehrá sa na skroteného koníka rôznych tvárí. Vulgárne a hlasné naštartovanie určite nikto v okolí 1 km neprepočuje. Ferrari F430 síce ešte nepatrí do kategórie modernej klasiky, myslím si však, že toto auto bude veľmi vzácne, najmä verzie s manuálnou prevodovkou. Manuál bol v tejto sérii Ferrari áut naposledy.

Nasadnutie

Zaujme už hneď otváranie dverí kľučkou smerom sprava doľava kvôli aerodynamike. Človek si sadá skutočne nízko do sedadiel, ale nastupovanie bolo pohodlné, pri nastupovaní mi nikde nič nezavadzalo, neudieral som si koleno o palubnú dosku. Za volantom som sa cítil báječne. Volant skvelo sadol do ruky, analógový otáčkomer a tachometer sú klasikou, ktorá žiadna elektronika nenahradí.

Naštartovanie

Štartovanie F430 prebieha v 2 fázach. Auto bolo aj v tom čase stále k dispozícii s úplne klasickým kľúčom, čo je až retro prvok, ktorý sa za príplatok mohol zachovať aj do súčasnosti. Samotným kľúčom sa však neštartuje, iba zapína elektronika. Druhá fáza, teda samotné štartovanie prebieha už červeným tlačidlom v ľavej dolnej časti volantu. Tlačidlo treba držať, až kým motor nenaskočí.

V tomto momente sa z výfukov ozve hlasná hudba osemvalca. Až tak hlasná, že vo vzdialenosti metra za autom treba skutočne kričať na človeka, s ktorým sa rozprávate tvárou v tvár. Nastavil som si sedadlo uvedomil si fakt, že vonkajšie spätné zrkadlá sú umiestnené viac vpredu a pomerne ďaleko od karosérie auta. Svoju funkciu vykonávali skvelo a bolo v nich použité prirodzené zrkadlo, nezväčšovalo ani nijak inak nedeformovalo vzdialenosti za autom.

Ako som opúšťal parkovisko, potvrdil sa mi predpoklad, že F430 nebude žiadne obratné auto. Garážam nákupných centier sa treba vyhnúť obkľukou.

Jazda

Dostal som sa konečne na rovinku a pridal som plyn. No F430 akosi pozvoľna začalo zrýchľovať z 3 000 otáčok za minútu, žiadne rošambo sa nekonalo. Medzi 2 000 a 3 500 otáčkami za minútu je aj zrýchľovanie vo Ferrari veľmi bezpečné. To čo sa však začína diať nad 3 500 otáčok za minútu je to, čo každý očakáva – obrovská sila, ktorá vás začne tlačiť vpred a ani neviete ako, a ručička tachometra s ľahkosťou prechádza okolo hodnoty 130 km/h aj na miestach, kde je maximálna povolená rýchlosť 70 km/h. Ale čo s tým pozvoľným zrýchlovaním pri plnom plyne a nepodradením automatickej prevodovky F1?

Akcelerácia a radenie

Inštruktor mi vysvetlil, že na prudkú akceleráciu je nutné vyslovene rýchlo skočiť na plynový pedál. Mimochodom, auto som jazdil vyslovene v normálnom režime. Žiadny režim Race, nedajbože s vypnutou stabilizáciou. Priznávam sa, že bez stabilizácie by som F430 nezvládol skrotiť. Na odporúčanie inštruktora som teda poriadne a rýchlo stlačil plynový pedál. Asi desatinu sekundy sa nedialo nič. Potom sa z výfukov ozval šialený výstrel ako z revolvera, o ďalšiu desatinu sekundy znova. Po druhom podradený nastala opäť kratučká pauza, kým nebol prevod na 100 % zaradený a nastalo moje katapultovanie vpred. Určite to nie je až také zrýchlenie akú zažijete v Tesle, ale automobilový zážitok je vo Ferrari F430 umocnený silným zvukovým prejavom. Celý proces trvá asi pol až celú sekundu. Vyslovene som bol vystrelený dvoma veľmi hlasnými ranami z výfukov vpred.

Pocit z radenia prevodových stupňov pod volantom sprevádza veľmi jemné kliknutie. Plné zrýchlenie sprevádza piskot; nie však turba ale nasávania vzduchu do motora. Vo Ferrari F430 je ešte stále cítiť mechanickosť z tej doby.

Vlastnosti podvozka a komfort

Po stránke komfortu vzhľadom na normálny režim a napriek nízoprofilovým pneumatikám, si nemám na čo sťažovať. F430 je “jazditeľná” aj v meste, samozrejme ak sa vodič vie vyhýbať kanálovým poklopom. Tie môžu byť pre F430 osudnými, ale bežné nerovnosti zvládalo Ferrari F430 bez problémov. Celkovo bola jazda s Ferrari F430 stabilná a primerane komfortná. Dokonca ani vzhľadom na to, že motor bol priamo za mnou som necítil žiadne nepríjemné vibrácie, z ktorých by mi bolo nevoľno. Opäť upozorňujem na fakt, že som auto skúšal v normálnom, nešportovom režime. Napriek tomu je 50 km/h v takomto aute skutočne slimáčie tempo a vodič musí byť skutočne psychicky odolný, aby vydržal dodržiavať legálne rýchlostné limity.

Po príchode späť na parkovisko stačí motor vypnúť už iba spätným otočením kľúča, netreba stláčať tlačidlo na volante. Chuťovkou vo Ferrari F430 je otváranie dverí v interiéri. Nenachádza sa tu žiadna páčkach na dverách pod oknom, ale na mieste opierky vo dverách sa vyklápa plastová časť smerom nahor. Ak by mi to inštruktor nepovedal, ostanem v F430 uväznený doteraz 😀 (čo by mi nevadilo 🙂 )

Záver a vyhodnotenie

Ono už v roku 2005 sa počítalo s tým, že za volant Ferrari F430 si nebudú sadať len pretekári, ale aj viac-menej bežne jazdecky skúsení ľudia. Vďaka tomu je F430ka v druhom režime Sport pomerne blbuvzdorná a na ceste primerane pokojná aj vďaka riadenému plynovému pedálu.

Čo som teda získal zážitkovou jazdou vo Ferrari? V prvom rade splnený pretekársky sen, aj keď samozrejme na trati by to bolo o niečom inom. Je to obrovský zážitok. Skutočne sa vykašlite na hmotné dary, ale doprajte svojmu rodinnému príslušníkovi, partnerovi/partnerke alebo známemu zážitkovú jazdu. Ten pocit je ťažko opísateľný, treba to zažiť. Človek si uvedomí až doma, čo sa to vlastne stalo a svoje pocity spracuváva aj niekoľko dní po odjazdení ako ja.

Najmä ženy sa sťažujú, že kúpiť chlapovi darček je náročné. Po dnešku si myslím, že to nebolo nikdy jednoduchšie 🙂


administrator

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.