Contact Information

Theodore Lowe, Ap #867-859
Sit Rd, Azusa New York

We Are Available 24/ 7. Call Now.

Test nového infotainmentu v Mercedese-Benz triedy A

Z prvých obrázkov bolo jasné, že Mercedes-Benz sa rozhodol opraviť jednu z jeho najväčších slabín – infotainment. Nové sú dve obrazovky, ktoré sú vedľa seba v rovnakej úrovni, pričom spájajú prístrojový panel spolu s multimediálnym systémom do jedného celku. Naživo to vyzerá skvelo a rozhodol som sa, poriadne ho vyskúšať. Test nového Mercedesu-Benz A 200 modelového roku 2018 si môžete prečítať na tomto odkaze.

Jas, rýchlosť, odozva multimediálneho systému

V základnej výbave nový Mercedes-Benz A 2018 neposkytuje také displeje, ako všade propaguje, aj tu si je treba priplatiť za najvyššiu verziu infotainmentu. Na druhej strane, aj štandardné displeje na palubnej doske sú fajn a konzervatívnemu vodičovi budú stačiť. Najviac ma fascinuje na tom fakt, ako musela technológia pokročiť, že si Mercedes-Benz dovolí do vozidiel montovať vcelku citlivé a atraktívne displeje, ktoré musia v zime mať dostatočnú odozvu a taktiež v lete vydržať obrovské horúčavy, pri zachovaní nevypálených resp. nemŕtvych bodov – pixelov a dokonalú odozvu na dotyk a funkčnosť. Príplatkový infotainment patrí k špičke vôbec, nie len v rámci svojej triedy a v pohode sa vyrovná infotainmentu napríklad vo Volve XC90 alebo dokonca v Tesle. Oba displeje majú uhlopriečku o rozmere 10,25 palca a sú blízko pri sebe. Odozva displejov je okamžitá – teda vodič vidí reálne čísla v rámci otáčkomera a rýchlomera, nie s oneskorením niekoľko desatín sekundy. Samotné zobrazovacie panely majú aj dostatočnú frekvenciu – teda neblikajú a presuny v menu sú absolútne plynulé. Takto sa mi to páči, takýto digitálny prístrojový panel akceptujem. Kvôli estetickému faktoru sú displeje lesklé, ten napravo je oproti predchodcovi aj dotykový. Na pravom displeji je možno navrchu nejaká špeciálna vrstva niečoho, pretože odtlačky nie sú tak viditeľné, ako napríklad na nových lesklých infotainmentoch koncernu VW. Avšak, keďže sú displeje lesklé, napriek skutočne výbornému jasu, je vidieť odlesky, najmä Vás ako vodiča. Mne to nevadilo, niekomu to môže mierne prekážať.

Mercedes-Benz A basic infotainment
Základný infotainment v novom Mercedese-Benz A s uhlopriečkami 7 palcov

Keď som už pri jase displejov, zaujímalo ma, či je jas displejov dobrý natoľko, aby keď svieti slnko zboku, bolo na displejoch niečo vidieť a zároveň nebol jas v noci príliš vysoký a ostrý. Chcem vyskúšať teda funkcionalitu, ktorú má väčšina smartfónov už zabudovanú – automatický jas. Moje skúsenosti ako predajcu elektroniky sa niekedy zídu 🙂  Mrzí ma však, že keďže sa test robil na prelome jari a leta, neviem odhadnúť, ako budú displeje reagovať na mráz a či sa spomalia a keď áno, tak ako veľmi. Teraz, pri teplote niečo cez 20 stupňov všetko fungovalo perfektne – počasie mi doprialo počas testu slnečné lúče a aj keď sa slnko pozrelo do displejov, všetko bolo výborne vidieť. Mierne ma však zaskočilo že detektor svetla je vpredu a nie v interiéry v priestore displejov. Mercedes tak používa rovnaký senzor na automatické vonkajšie svietenie a aj na jas infotainmentu. Jas displejov sa dá aj manuálne upraviť otočným kolieskom na ľavej strane palubnej dosky.

Všeobecne

Čo sa týka UI, teda prostredia pre užívateľa, je všetko jednoduché a logické. Jednotlivé nastavenia sa nachádzajú tam, kde to človek očakáva a celý systém pracuje bleskurýchlo. Neskúšal som infotainment MMI od Audi, avšak ten z Mercedesu mi príde lepší, ako ten z BMW napr. radu 5. Určite je pre mňa intuitívnejší. Pravá obrazovka infotainmentu je dotyková a má zakomponované aj základné gestá, ktoré sú známe zo smartfónov. Potiahnutím akoby hornej lišty sa zobrazia notifikácie a potiahnutím zospodu sa zobrazí práve prehrávané médium. Základná aparatúra hrá veľmi slušne, basová zložka je výrazná, ale nie nepríjemná. Samozrejmosťou je vyladenie prostredníctvom ekvalizéru. V rámci prepojenia cez Bluetooth je možné prehrávať aj hudbu z YouTube, Spotify alebo inej aplikácie, ale najviac ma zaujala možnosť spárovať zariadenie Bluetooth len ako multimediálne zariadenie – neskopírujú sa sms správy, kontakty atď. Je to výhoda najmä pre mladých ľudí, ktorí cestujú v aute a chcú sa napríklad podeliť o svoju novú hudbu s ostatnými. Nie je tak nutné párovať kontakty a všetky položky, ale vyslovene len pustiť hudbu. To sa mi ako mladému človeku veľmi páči. Samozrejme príplatková, najvyššia verzia infotainmentu ponúka aj Android Auto a Apple CarPlay (neviem či sú dostupné aj v nižšej úrovni infotainmentu). A zabudol som na jednu perličku. V celom aute sú dostupné nie štandardné USB A vstupy ale USB C, čo je super moderné, neviem ako na to bude však reagovať skôr tradičný zákazník – nejaká tá redukcia sa zíde.

Ovládanie infotainmentu sa dá vykonávať 3 spôsobmi: Hlasom, na volante a ovládacím touchpadom na stredovej konzole. Listovanie v ponuke multimediálneho systému je sprevádzané zvukom a na stredovej konzole aj haptickou odozvou. Prostredie a ovládanie si môžete pozrieť vo videu nižšie.

Hlasové ovládanie

V rámci infotainmentu Mercedes-Benz vytvoril rozhranie s názvom MBUX. Je to hlasový asistent, niečo na princíp Siri, Cortany, Alexy alebo Google asistenta. Má rovnako ženský hlas ako vyššie vymenované asistentky, podporuje aj češtinu. Rozdielom oproti ostatným vymenovaným asistentom je, že nie až tak prepracovaný a rozhodne sa s ním nedá porozprávať tak, ako so Siri. MBUX disponuje v určitej miere aj umelou inteligenciou a vie predpovedať, na akú teplotu chcete mať nastavenú klimatizáciu alebo kam navigovať. Počas používania som si asistenta prepol do mne bližšej angličtiny, tu si však treba dať pozor na anglickú výslovnosť, tú slovenskú/českú v anglickom jazyku nerozpoznáva. Paradoxne, heslo „Hey Mercedes“ som lepšie vedel napodobniť s nemeckým prízvukom, než s tým anglickým. Ak rozhranie nerozumie, čo hovoríte, vyzve Vás, aby ste ešte raz zadali príkaz. Ak ani to nepomôže, neskôr Vám navrhne pomocníka pre príkazy, V ňom sa nachádzajú všetky základné príkazy, ktorým hlasový asistent rozumie. Hlasový asistent Vás aj upozorní, ak na neho príliš kričíte a povie Vám niečo v zmysle, aby ste nekričali 😀

Ovládanie na volante

Ovládanie infotainmentu je na pravej strane volantu a ovládanie prístrojového panela na ľavej strane volantu; čiže logicky. Ovládanie je presné, na volante sú tiež malinké touchpady, ktoré vedia rozoznávať pohyb a teda listovanie v ponuke na displejoch. Tu som však zaznamenal trochu problém. Ovládanie je akoby zrkadlové. Totižto, zo zvyku zo smartfónu alebo všetkých infotainmentov, keď sa chcem posunúť zľava doprava, urobím tak pohybom aj na displeji. Funguje to tak aj na displeji infotainmentu v Mercedese-Benz A 2018, ale na volante to tak nefunguje. Musím urobiť opačný pohyb – teda ak chcem listovať opäť zľava doprava, na volante tak musím spraviť sprava doľava, teda naopak. Neviem či je to len nastavením, tak hlboko som sa nedostal, no je to zvláštne. Taktiež ak sedím s kľúčom v aute a zapnem si infotainment, dá sa mi pekne ovládať aj na volante, ale práve touchpady z nejakého dôvodu nie sú aktívne. Ovládanie na volante inak funguje skvele, sú tam všetky potrebné tlačidlá.

Ovládanie na stredovej konzole a dotykom

Listovanie na stredovej konzole je v poriadku, nie je zrkadlové ako na volante. Za ovládacím touchpadom je špeciálna opierka zápästia, čo oceňujem z pohľadu komfortu a aj presnosti ovládania. Touchpad na stredovej konzole je princípom podobný tým z Lexusu, ale je oveľa krajší a aj viac prepracovaný na citlivosť. V hornej časti sa nachádzajú tlačidlá späť, presun a domovská obrazovka. Ich umiestnenie hneď navrchu je dobré, dajú sa rýchlo nájsť. Nahmatanie počas jazdy bez zvyku považujem za stredne náročné, haptická odozva by sa mohla spustiť už pri jemnom dotknutí, nie až pri stlačení a to z dôvodu jednoduchšej orientácie. Ak má niekto menej citlivé alebo hrubšie ruky, nemusí cítiť jednotlivé piktogramy tlačidiel. Citlivosť je nastavená bravúrne, nie je príliš citlivá ani necitlivá. Jedným, bežne dlhým gestom sa infotainment posúva o jednu možnosť, pri potiahnutím od jedného kraja ku druhému až o niekoľko posunov. Zatlačenie touchpadu znamená potvrdenie.

Záver

Systém funguje špičkovo, je presný, má skvelú odozvu, neseká, nespomaľuje sa. Konečne infotainment, ktorý nemá medzery v používateľskom rozhraní a je softvérovo dotiahnutý. Áno, myslím si, že infotainment v novom Mercedese-Benz A triedy patrí medzi špičku multimediálnych systémov vôbec a to čo o ňom hovorí Mercedes nie je prehnané.


administrator

1 Comment

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.