Contact Information

Theodore Lowe, Ap #867-859
Sit Rd, Azusa New York

We Are Available 24/ 7. Call Now.

Volkswagen T-ROC Style 1.5 TSI ACT 6G

Volkswagen T-ROC je v súčasnosti najmenším crossoverom a zároveň SUV modelom v ponuke Volkswagenu, aj keď onedlho by mal byť predstavený jeho menší brat T-CROSS. T-ROC v súčasnosti dopĺňa modelovú radu nedávno inovovaných modelov Touareg a Tiguan. V koncerne Volkswagen sa rozhodli v jednotlivých automobilkách unifikovať názvy SUV modelov – kým Seat má názvy SUV modelov začínajúce sa na písmeno „A“, aj keď do tejto mojej teórie nezapadá nový Seat Tarraco predstavený slovenskej verejnosti na autosalóne v Nitre. Škoda na písmeno „K“, tak aj Volkswagen má svoje písmeno – „T“. Názov T-ROC je odvodený od anglického slova “rock” (skala) s doplneným písmenom “T” aby sa zachovala integrita názvov SUV modelov značky Volkswagen.

VW T-ROC hodnotenie; najlepšie hodnotenie v jazdných vlastnostiach a vzhľade, najmenšie v praktickosti
VW T-ROC hodnotenie

Výbava

Na test som si vybral bežnú verziu vozidla, nie novinársku „plnku“. Automobil mi poskytol oficiálny predajca automobilov VW, Audi, Škoda a Seat, AUTONOVO a.s. v Banskej Bystrici. Testovaný T-ROC bol vybavený novým 1,5 litrovým 4-valcovým benzínovým motorom TSI s manuálnou 6 stupňovou prevodovkou a pohonom prednej nápravy.

Výbava bola na úrovni Style, ktorá štandardne okrem iného obsahuje: elektrickú ručnú (parkovaciu) brzdu, parkovacie senzory vpredu aj vzadu, adaptívny tempomat, dažďový senzor, 6,5 palcový infotainment „Composition Colour“, ISOFIX, otvor na dlhé predmety v stredovom zadnom sedadle, Start-Stop systém s rekuperáciou brzdnej sily, niektoré chrómové lišty, 16 palcové disky z ľahkých zliatin, dojazdovú rezervu, denné LED svetlá a iné.

Príplatková výbava: Modrá metalíza Ravenna v kombinácii s bielou strechou (550 €), „Winter“ Paket – vyhrievané predné sedadlá a ostreovače predných svetlometov (400 €), proaktívny bezpečnostný systém (140 €), modré obklady palubnej dosky Ravenna (0 €), automatická 2-zónová klimatizácia (240 €), hmlové svetlá s prisvetlovacou funkciou do zákrut (240 €), 8 palcový infotainment (170 €), Paket „Style“ – kontrastne lakovaná strecha a kryty vonkajších spätných zrkadiel, systém rozpoznávania únavy vodiča, LED osvietenie priestore v interiéri, chrómové a strieborné doplnk, osvetlené zrkadielka v clonách (410 €), AndroidAuto + Apple CarPlay (180 €), LED predné svetlomety (950 €), 17 palcové disky z ľahkých zliatin „Mayfield“ 215/55 R17 (610 €) a potom rôzne lišty a doplnky vrátane predĺženej záruky na 4 roky/80 000 km. Okrem iného si je možné priplatiť 350 € za Alarm “Plus ” s kontrolou vnútorného priestoru, zálohovou sirénou a senzorom proti odtiahnutiu.

Volkswagen T-ROC - príplatkové LED svetlomety sú oddelené od združených denných svetiel so smerovkam
Volkswagen T-ROC – príplatkové LED svetlomety sú oddelené od združených denných svetiel so smerovkami

Vzhľad

Bežne by sa dalo očakávať, že o dizajne Volkswagenu T-ROC, nie je čo napísať.  Volkswagen sa však odviazal (v rámci možností) a pripravil skutočne dizajnovo svieži automobil.

V prvom rade musím pochváliť celkový vzhľad. T-ROC nepôsobí ako štandardné SUV, pôsobí ako mierne zdvihnutý a zväčšený hatchback. Je to kvôli svetlej výške približne 16 cm, čo je trochu menej než je zvykom. Napriek tomu je zabezpečená dobrá priechodnosť ľahkým terénom a to vďaka krátkym previsom nárazníkov. Po technickej stránke T-ROC vychádza zo základov Golfa, ale po dizajnovej stránke to nie je badať ani v interiéri, ani exteriéri. Celkovo karoséria má aj črty akoby coupé, v zadnej časti auta. Celkovo tak vzhľad exteriéru pôsob sviežo, no nie extravagantne, čo chválim. Vpredu sa nachádzajú zaujímavé dizajnové denné LED denné svetlomety kombinované so smerovkami, ale k dispozícii sú za príplatok s prednými LED svetlometmi. Vyníma sa tu tiež svalnatá kapota, ktorú nie je z miesta vodiča vidieť. Vzadu zas upútajú zadné koncovky výfukov – nie sú pravé, ako to koncern VW v súčasnosti robí. Koncovky výfukov nevychádzajú zo spodnej časti zadného nárazníka, ale približne niekde z polovice. Vyzerá to veľmi efektne a je vidieť, že sa dizajnéri vo Volkswagene odviazali podobne ako v Toyote pri konkurenčnom modely C-HR.

Karoséria T-ROCu mierne pripomína karosériu coupé a dvojfarebná kombinácia mu pristane
Karoséria T-ROCu mierne pripomína karosériu coupé a dvojfarebná kombinácia mu pristane

Interiér

Ako som už spomínal, interiér nepripomína Golf, ale skôr Polo, najmä kvôli svojmu spracovaniu. Na palubnej doske, dverách a aj ostatných miestach sa nachádzajú tvrdé, no výborne zapracované plasty. Ja sa väčšinou držím volantu, neobchytkávam dvere ani palubnú dosku, takže osobne mi tvrdé plasty nevadia, obzvlášť pokiaľ nevyzerajú lacno, čo nevyzerajú. Všetky ovládacie prvky z pohľadu vodiča sú poruke, klasicky, ako to vo VW býva. Z pohľadu ergonómie nemám čo vyčítať. Zvuk zatvárania dverí je solídny a priehradky vo dverách, najmä mám na mysli tie predné, sú skutočne veľké a zmestí sa tam veľké množstvo predmetov vrátane fliaš s pitím.

V tejto verzii má T-ROC štandardný dobre čitateľný analógový prístrojový panel
V tejto verzii má T-ROC štandardný dobre čitateľný analógový prístrojový panel, aj tu už s asymetricky odstupňovaným tachometrom

Veľkú pochvalu si zaslúžia farebné dekory na palubnej doske vo farbe karosérie, za ktoré nie je potrebné priplácať pri testovanej výbave! Síce talianska konkurencia to robí už niekoľko rokov, ale konečne je táto možnosť aj vo VW. Okrem toho je aj čalúnenie interiéru ladené v tejto farbe, z čoho som ostal veľmi pozitívne šokovaný.

Posed za volantom je dobrý, vodič sa vie nastaviť aj dostatočne nízko, aj vysoko, podľa svojho vkusu. To isté platí aj o sedadle spolujazdca. Príplatkový infotainment je jasný, dobre čitateľný, ovládanie je plynulé, nemá problém prehrávať akúkoľvek zvukovú stopu zo smartfónu prostredníctvom technológie Bluetooth. Pokiaľ ste mladý človek, priplaťte si zaň. Vybavené vozidlo malo aj možnosť využiť AndroidAuto aj Apple CarPlay.

Svieži farebný interiér T-ROC-u vo výbave Style bez príplatku, ale tiež s možnosťou zachovania klasického šedého obkladu
Svieži farebný interiér vo výbave Style bez príplatku, ale tiež s možnosťou zachovania klasického šedého obkladu

 

T-ROC onúka stále možnosť prehrávania klasických CD
T-ROC onúka stále možnosť prehrávania klasických CD

Na mieste vodiča mi prekážali 2 veci. Prvým negatívom nie je infotainment samotný z pohľadu softvéru alebo hardvéru, ale to, že sa neskutočne rýchlo zacapká. Rýchlosť zacapkania je presne tak rýchla, ako je to u moderných sklenených smartfónov. Ostatná nemecká najmä prémiová konkurencia používa špeciálne sklo s vrstvou proti odtlačkom, tu to chýba, ale nie len v tomto konkrétnom modeli, ale naprieč všetkými koncernovými modelmi vrátane vrcholných modelov Audi.

Použitie krásneho hladkého skla sa podpísalo pod jeho rýchlejšie zašpinenie
Použitie krásneho hladkého skla sa na infotainmente podpísalo pod jeho rýchlejšie znečistenie

Druhým negatívom je výhľad cez bočné spätné zrkadlá. Nielenže bránia dobrému výhľadu cez predný A stĺpik, ale koncern VW používa stále zvláštne tvary skla v spätných zrkadlách a s výhľadom som nebol úplne spokojný. Aspoň, že sú zrkadlá rovnako veľké, čo v dávnejšej minulosti nebolo pravidlom. Problémom pri výhľade cez A stĺpik je to, že spätné zrkadlo je zvláštne nafúknuté a samotné sklíčko je z vnútorného boku akoby uveznené. Neviem, či je to aerodynamický prvok, ale zbytočne je potom sklíčko malé a zároveň spätné zrkadlo bráni vo výhľade, čo je škoda, pretože samotný A stĺpik je vcelku tenký. Rovnaká situácia je aj v prípade nového Volkswagenu Touareg.

Vzhľad a umiestnenie spätných zrkadiel v T-ROCu zabraňuje k výbornému výhľadu vďaka úzkym A stĺpikom
Vzhľad a umiestnenie spätných zrkadiel v T-ROCu zabraňuje k výbornému výhľadu šikmo vpred napriek úzkym A stĺpikom

Keďže je T-ROC kompaktným SUV, patrilo by sa, aby mal poriadne prekryté prahy dverí. No nie je to úplne tak. Prahy sú zospodu prekryté, ale až na druhej, vnútornejšej hrane, prvá hrana prekrytá nie je, takže je šanca, že sa pri nastupovaní čiastočne umažete.

T-ROC - prekrytie prahov zospodu je čiastočné
T-ROC neprekrýva najnižšiu hranu prahu

Na zadných sedadlách je miesta pre posádku dostatok, 3 osoby sa budú už mierne tlačiť v oblasti pliec. K dispozícii sú tu dve 12V zásuvky a výduchy klimatizácie. Vzadu by už mohli byť priamo aj výstupy na USB, ale nesťažujem sa. V stredovom sedadle sa nachádza lakťová opierka s nastaviteľnými držiakmi na nápoje.

T-ROC priestor a konektivita vzdadu
Priestor a konektivita vzdadu

Batožinový priestor má objem 445 litrov, pričom je v tejto výbave štandardne dodávaný s rezervným kolesom, čo je skvelé z praktického hľadiska, no mám pocit, že bez neho by mohol byť úložný priestor oveľa vyšší. Je pravda, že nakladacia hrana by už bola príliš vysoká, objem by však výrazne narástol. Batožinový priestor je hlboký a široký, no mám pocit, že veľmi nízky od podlahy ku platu.

Batožinový priestor k platu by mohol byť vyšší, ale nechýba rezervné koleso
Batožinový priestor k platu by mohol byť vyšší, ale nechýba rezervné koleso

Čo ma zaskočilo je hmotnosť samotného veka. Je to poriadny kus železa, mamičkám by určite vhod prišlo automatické otváranie aj zatváranie. Samotná veľkosť vzpier potvrdzuje môj pocit vyššej hmotnosti veka batožinového priestoru. Pozor si treba dávať na nalakovanú dlhšiu hranu zadného nárazníka do batožinového priestoru; bola by škoda poškriabať takú krásnu metalízu.

Batožinový priestor T-Rocu sa štandardne otvára cez znak výrobcu
T-Rocu sa štandardne otvára cez znak výrobcu

Jazdné vlastnosti

Testovaný model mal pod kapotou nový 4 – valec 1,5 TSI s vypínateľnými 2 valcami. Aj kvôli tomu je názov testovaného modelu trochu dlhší. Vypínanie valcov a ich spätné zapínanie prebieha absolútne nenápadne. Vypínanie aj zapínanie prebieha bleskurýchle, bez kopancov, zmeny zvuku alebo iných negatívnych vplyvov. O vypnutí 2 valcov vie človek iba vďaka informácii na palubnom počítači.

Okrem toho bol T-ROC obutý do pneumatík Falken. Pre tých, ktorí tieto pneumatiky nepoznajú, sú to japonské pneumatiky, ktoré sú veľmi často používané najmä v USA. Tu v Európe sú novinkou, majú dobrú cenu a jazdné vlastnosti. V T-ROCu boli tiché a na ceste držali dobre. Motor by mohol byť máličko viac odhlučnený, ale je to v absolútnej norme. Podvozok je výborne odhlučnený a T-ROC je hravý.

T-ROC bol obutý do v Európe menej známych no výborných pneumatík FALKEN
T-ROC bol obutý do v Európe menej známych no výborných pneumatík FALKEN

Ergonómia a podvozok

T-ROC ma jazdnými vlastnosťami veľmi milo prekvapil po všetkých stránkach napriek jeho hmotnosti 1 850 kg. Hneď na úvod môžem skonštatovať, že mi na jazdnom prejave nič nevadilo, aj preto je VW na Slovensku asi taký obľúbený. Posed za volantom sa dá z pohľadu ergonómie veľmi slušne nastaviť, posed je samozrejme vyšší, ako napríklad z Golfu a vodič má lepší prehľad o dianí okolo neho. S vyššou svetlou výškou a teda vyšším ťažiskom majú vo všeobecnosti SUV problém a to vo forme nakláňania sa do zákrut, čo sa snažia výrobcovia kompenzovať tvrdším podvozkom. Čuduj sa svete, podvozok nie je pocitovo nijako výrazne tvrdší než ostatné modely VW a to malo auto obuté príplatkové 17 palcové disky. V pomalých vracákoch z výjazdov na rýchlostných cestách sa dalo s T-ROC-om ísť celkom slušné tempo bez toho, aby sa auto výraznejšie naklonilo. V porovnaní napríklad s Fiatom 500X (pred faceliftom) má T-ROC navrch v schopnostiach podvozka. 17 palcové disky sú na slovenské cesty akurát. Po dizajnovej stránke a hlavne veľkosťou sa hodia k autu na výbornú.

T-ROC má výborne vyladený podvozok
T-ROC má výborne vyladený podvozok

Motor a prevodovka

Motor 1,5 TSI s manuálnou 6-stupňovou prevodovkou a predným pohonom dosahuje výkon 150 koní a krútiaci moment vrcholí v spektre 1 500 až 3 500 otáčok hodnotou 250 Nm/min. Zrýchlenie z 0-100 km/h je 8,4 sekundy, čo je veľmi dobrá hodnota. Papierová kombinovaná spotreba je udávaná 5,3 litra/100 km, pri krátkych letných trasách vyslovene iba po meste aj v zápchach, s nezabehnutým motorom s 880 km je spotreba na úrovni okolo 8,5 litra / 100km, čo považujem k výkonu za dobrú spotrebu. Pri mestskej ustálenej jazde vie spotreba veľmi pekne klesnúť. Motor má všeobecne taký drsnejší, hrubší zvuk, no v nižších otáčkach je veľmi tichý a najmä v celom spektre otáčok veľmi kultivovaný. Vo vyšších otáčkach je už trochu hlučný, ale nie je dôvod navštevovať toto spektrum otáčok často, keďže točivý moment vrcholí práve naopak, pri nízkych otáčkach. Na motore sa mi páčila jeho veľmi dobrá pružnosť, kedykoľvek sa mu chcelo ísť vopred a reagoval hneď na povel plynového pedálu.

Móda elektronických ručných bŕzd je aj v T-ROCu
Móda elektronických ručných bŕzd je aj v T-ROCu

Spolupráca s manuálnou prevodovkou prebiehala výborne, pri 50 km/h môžete mať zaradený 3. aj 4. prevodový stupeň. Ja som ostal verný tomu tretiemu, nie som stále zvyknutý točiť benzínový motor pod 2 000 otáčok/min., aj keď sú teraz benzínové motory na to stavané. Ak by som išiel vyslovene na spotrebu, 4-ku by som zaradil určite.

S manuálnou prevodovkou je spojená samozrejme spojka a jej citlivosť. Spojka je dosť citlivá, zaberá v jednom konkrétnom bode, ktorý je dobre rozpoznateľný, no pri rýchlejšom pustení autom samozrejme kopne a treba vedieť s ňou pracovať. Trochu som sa musel učiť aj ja, pripadal som si ako v autoškole. To myslím v dobrom, je vidieť, že auto bolo navrhnuté v Nemecku, tam musí byť všetko presné a jasné. Po čase by sa každý s autom bez problémov vžil. Ak ste si nie istý, priplaťte si za automatickú prevodovku DSG a život bude jednoduchší J Nástup bŕzd je tiež dosť ostrý, čo chválim, mestské SUV by malo bez problémov zvládať krízové situácie s rezervou. Samotný chod riadiacej páky je plynulý, vodič cíti „zapadnutie“ prevodového stupňa, riadiaca páka kladie adekvátny odpor, netrasie sa a ani sa cez ňu neprenášajú vibrácie.

Resumé

Cena testovaného modelu ako nového vozidla z cenníka je 26 054 €, čo považujem za veľmi odvážnu sumu. Po cenovom zvýhodnení na úroveň 23 980 € považujem T-ROC v tejto výbave a s príplatkovou výbavou za veľmi dobrú kúpu, aj vzhľadom k výborným jazdným vlastnostiam a konektivite. A vzhľad? VW ma veľmi milo prekvapil. Aj keď výrazne neskôr oproti napríklad talianskej konkurencii začal používať lakované prvky vo farbe karosérie aj v interiéri, T-ROC-u sa to nesmierne hodí a auto je ergonomicky nemecké, ale konečne aj s dávkou veselej emócie, čo mi doteraz vždy chýbalo. Je skutočne vidieť, že T-ROC bol dôkladne prispôsobený cieľu VW, ktorým bolo zamerať sa na mladšiu generáciu.


administrator

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.