Mnoho z Vás sa v súčasnosti stretlo s pojmami crossover alebo SUV. V tomto článku sa pokúsim vysvetliť rozdiel a určiť automobily, ktoré sú crossoverom, ktoré sú SUV a vytvoriť ich porovnanie.
Terminológia crossover a SUV
Na začiatok by sme sa mohli pozrieť, čo tieto názvy znamenajú. Na pomoc som si zobral Cambridge online slovník, aby som zistil, či sú tieto slová už určitým spôsobom štandardizované a čo vlastne znamenajú. Ako prvé som zadal slovo crossover. V slovníku slovo existuje a je vysvetlené ako vozidlo, ktoré má nejaké prvky SUV a niektoré prvky bežného auta. Je to celku všeobecná definícia, ale nahrala mi aby som našiel, čo znamená skratka. SUV – Sport Utility Vehicle, po slovensky športovo-úžitkové vozidlo má definíciu: veľké auto, ktorého motor dodáva pohon na všetky štyri kolesá. Osobne by som ešte doplnil, že by malo byť výkonné, keďže je to športovo-úžitkové vozidlo.
Delenie nie je jednoznačné
Čiže pôvodne tak ako som predpokladal, SUV je veľké vozidlo a crossover niečo medzi SUV a bežným automobilom, zväčša hatchbackom. Koncom roka 2018 som čítal, že podiel predaných SUV v Európe je niečo cez 30 %, teda približne tretina predaných áut v Európe je typom SUV. Problémom však je, že oficiálne delenie medzi veľkosťami SUV resp. crossovermi neexistuje – teda kým z najnižšej triedy sa predá x vozidiel, nižšej strednej y vozidiel atď, SUV je teda jeden obrovský segment, v ktorom sa nachádza napríklad Ford EcoSport spolu s Volkswagenom Touareg. A to ani zďaleka nie sú podobné autá. Je to niečo podobné, ako keby sa vytvorila trieda sedanov, kde sú započítané predaje Fiatu Tipo sedan a Mercedesu-Benz S triedy. Smerujem k tomu, že si treba dávať pozor na metodiku merania a určenie si presných parametrov segmentov automobilov. Bolo by preto vhodné SUV, ako triedu, rozdeliť na SUV a crossovery, nehovoriac o pojme, ktorý je stále populárnejší – kompaktné SUV.
Automobilkám, ani automobilovému priemyslu situácia asi nevadí a vďaka takémuto deleniu môžu zákazníkom tlačiť SUV ako určitý nový lákavý trend. Poďme si aspoň my spraviť poriadok v pojmoch a zaradení SUV automobilov (všetkých, aj “zdvihnutých” modelov – crossoverov). Podľa slov predajcu značky Mercedes-Benz v Žiline predajca odhaduje, že až polovicu predaných áut tvoria práve SUV, pričom ako vstupný model do triedy SUV je model Mercedes-Benz GLC. V ponuke má aj 6 valcové a dokonca aj 8 valcový motor, takže o športovosti sa dá hovoriť a taktiež je aj skutočne dosť veľké. Schválne som vynechal model Mercedes-Benz GLA, ktorý je odvodený od Mercedesu-Benz A triedy, len je postavený na vyššom podvozku.
Záverečné stanovisko
Tu sa naskytuje vhodné delenie – SUV, ktoré má v ponuke aspoň jeden 6 valcový motor a pohon všetkých kolies na vyššom podvozku, je typom SUV. Problémom je, že Volvo už 6 valcové motory nevyrába a tiež ponúka automobily, napríklad Volvo XC90, ktoré je veľkosťou určite SUV. Potom by sme sa mohli odraziť od výkonu, ale to tiež nie je možné, pretože najvýkonnejšie GLA A45 AMG má výkon 381 koní a 6 valcové GLC 367 koní. Taktiež najvýkonnejšia motorizácia Volva XC90 je 320 koní. Charakteristika SUV bude asi náročnejšia. Dala by sa charakterizovať ako auto, postavené na vlastnej platforme, ktorého najvýkonnejší motor má výkon aspoň 300 koní a najmenej výkonný aspoň 150 koní, a má v ponuke pohon všetkých 4 kolies. Charakteristika kompaktného SUV by mohla byť rovnaká, len s nižším spektrom výkonu. Najnižšie by sa nachádzali crossovery, ktoré nemajú v ponuke pohon všetkých 4 kolies a výkon bežného automobilu nižšej strednej triedy.
Mojím záverečným stanoviskom teda je, aby sa jasne určilo, čo je to SUV, podľa charakteristiky, ktorú som napísal vyššie, pričom vyčleniť pre kompaktné SUV a crossovery zvlášť segmenty, alebo ich zlúčiť s aktuálnymi typmi ako nižšia stredná trieda, stredná trieda… Najmä pri crossoveroch by to nebolo až tak náročné – napríklad už Seat Arona by patrila do nižšej triedy ako Ibiza a GLA by patrilo do spoločnej triedy s Mercedesom-Benz A triedy.