Contact Information

Theodore Lowe, Ap #867-859
Sit Rd, Azusa New York

We Are Available 24/ 7. Call Now.

Ford EcoSport – na tento crossover sa na Slovensku možno zabúda, ja som však nezabudol. Aké dobré je to auto po všetkých stránkach? Bola to moja prvá jazda s trojvalcom o objeme jedného litra.

Hodnotenie

Naposledy keď som cestoval vo vlaku, som sa pozeral von oknom a uvidel som vcelku drsne vyzerajúce terénne auto. Pozrel som sa lepšie a rozoznal som, že je to Ford. Takmer by som zabudol, že aj Ford ponúka v Európe a na Slovensku mestský crossover. Neviem, či je to kvôli nedostatočnej alebo zlej orientovanej reklame, alebo kvôli mojej nízkej pozornosti. Reklamy je v zahraničí dosť, dokonca jeden pútač v Španielsku drží aj rekord, rovno Guinnessov rekord vo veľkosti.

Pútač v Madride sa rozprestiera na ploche 5.265 m2. Zdroj: lapublicidad.net

V každom prípade je v ponuke Fordu aj inovovaná Kuga, ktorá je dizajnovým vzorom pre EcoSport, podobne ako Jeep Grand Cherokee pre Jeep Compass. Našťastie som EcoSport objavil a som veľmi rád, že som sa v ňom mohol aj previezť vďaka J.M. Martin a pani Štafenovej.

Ford EcoSport je oživením ponuky crossover -ov. Na začiatku som rozmýšľal, že názov EcoSport nejde celkom spolu so vzhľadom auta dokopy. Ford EcoSport pôsobí narozdiel od konkurencie drsno, terénne a oproti konkurencii nejde teda iba o hatchback nižšej alebo nižšej strednej triedy na vyššom podvozku, ale o rozšírenie ponuky SUV v nižšom segmente.

Testovaný model

Na skúšku som  mal k dispozícii základnú úroveň výbavy Spirit s balíkom Winter, ktorý obsahuje vyhrievané čelné sklo (špecialita Fordu) vrátane vyhrievanej dýzy ostrekovačov čelného skla, vyhrievaný volant, vyhrievané predné sedadlá s možnosťami úrovne vyhrievania. Okrem toho bolo auto vybavené aj parkovacím asistentom, tempomatom s obmedzovačom rýchlosti a príplatkovými 16 palcovými diskami kolies vrátane stmavených zadných okien a okna na piatych dverách. Výbava Spirit má štandardne 7 airbagov, MyKey, nastaviteľné sedadlo vodiča (výškovo + bedrová opierka), zadné delené sedadlá 60:40, viečko nádrže EasyFuel, základný 4,2 palcový farebný stredový displej s USB vstupmi a podpory Bluetooth, elektrické ovládanie všetkých okien a manuálnu klimatizáciu, Start/Stop systém, ktorý si nepamätá voľbu stáleho vypnutia. Okrem iného sa dá priplatiť vo vyšších výbavách za automatickú 6-stupňovú prevodovku, 2-farebné kombinácie laku, modernejší infotainment a najmä za príplatkový audio systém Bang&Olufsen Play, ktorý sa mi dlhodobo nedarí vyskúšať 🙁

Pod kapotou som mal mnohokrát ocenení trojvalcový litrový EcoBoost s výkonom 125 koní. Práve slovo Eco ma tak doplietlo, že som auto prezýval EcoBoost a motor EcoSport. Ak bude chyba aj tu v článku, ospravedlňujem sa, nehnevajte sa na mňa.

Exteriér

Ako som načrtol v úvode, po dizajnovej stránke vyzerá auto skutočne dospelo, nemám pocit, že by mu niečo chýbalo. Z prednej strany je to typický drsný Ford, ktorý sa na pohľad tvári, že by zdolal aj Vysoké Tatry. Zdanie navodzuje najmä skutočne vysoko postavený podvozok na pomery crossover -u, ani niektoré SUV by sa nehanbili za takúto svetlú výšku a nájazdové uhly.

Ford spredu pozitívne prekvapil 🙂

O zdaní hovorím preto, lebo zatiaľ nie je k dispozícii verzia s pohonom všetkých kolies, ale nič nie je stratené – v lete by mala byť dostupná verzia aj s pohonom všetkých 4 kolies, ale ešte sa uvidí, pri ktorých motorizáciách bude dostupný. Až zboku auto prezrádza svoju skutočnú veľkosť, je menšie, než sa pri pohľade spredu alebo zozadu zdá. Kolesá možno pôsobia menším dojmom, avšak dá sa priplatiť aj za 17 palcové disky. V spodnej bočnej časti sa nachádza oplastovanie, bohužiaľ, prahy dverí nie sú prekryté, takže pri vystupovaní sa dajú zašpiniť nohavice. Okná sa postupne smerom dozadu síce zmenšujú, ale svetla je vo vnútri dostatok a aj výhľad zo zadných sedadiel smerom von je v poriadku.

Zboku pôsobí veľmi hravo

Pri pohľade zozadu je to bežný Ford, ale len na prvý pohľad. Totiž piate kufrové dvere sa neotvárajú smerom nahor, ale otvárajú sa do boku.

Zadná časť neprezrádza tajomstvo batožinových dverí

Konkrétne sa otvárajú smerom od spolujazdca, smerom k vodičovi. Toto riešenie som chcel skritizovať z niekoľkých dôvodov. O tom, že je to skutočne veľmi nepraktické v nákupných centrách, alebo aj na obyčajných parkoviskách asi nemusím extra veľa písať – Ford EcoSport Vás odnaučí parkovať zacúvaním na parkovacie miesto, obzvlášť ak je za Vami iné auto alebo stena. V tomto prípade je otvorenie batožinového priestoru takmer nemožné. Najistejšou možnosťou je teda parkovanie predkom do parkovacieho miesta. Aj napriek tomu však musíte nákup rýchlo naložiť, pretože batožinové dvere sú dosť dlhé a je dosť možné, že budete blokovať prechod iným autám. Druhú kritiku som chcel vzniesť na spôsob otvárania dverí, sprava-doľava. Ak sa ako vodič chcete dostať do batožinového priestoru, je treba obísť celé auto. Na druhej strane, ak by bolo otváranie naopak, teda v smere od vodiča k spolujazdcovi, výrazne by sa zhoršilo vykladanie vecí z kufra. Tým, že jazdíme po pravej strane a chcel by som napríklad vyložiť vrece cementu z kufra, musel by som zakaždým batožinové dvere obísť, takto to nemusím robiť. Takže otváranie batožinových dverí smerom do cesty je správne riešenie.

Najzaujímavejší a súčasne najrozporuplnejší prvok na aute – dvere od batožinového priestoru

Spomenúť musím ešte jednu frajerinu; ak by ste chceli rezervné koleso, tak ho nedostanete ani v kufri, ani pod kufrom, ale rovno na zadné kufrové dvere, tak ako to majú správne offroady. Za to palec hore. Pochváliť musím skutočne príjemne nízku nakladaciu hranu batožinového priestoru, ktorá je chránená čiernym plastom, takže nehrozí žiadne viditeľné poškriabanie. Na druhej strane, batožinové veko je skutočne mohutné, dosť ochudobňuje veľkosť batožinového priestoru, ktorého hodnotu sa mi polhodinovým “googlením” nepodarilo nájsť. Zjavne sa tým Ford nechce asi chváliť. Batožinový priestor nie je veľký, má dvojité dno, myslím si, že pre bežnú 4-člennú rodinu by mal stačiť, najmä vďaka jeho výške.

Dvojité dno batožinového priestoru

Otváranie batožinového priestoru by ste márne hľadali nad značkou. Tam ho nenájdete – nachádza sa ukryté v pravom zadnom svetle. Chvíľu mi trvalo, kým som ho našiel.

Schovávačku vyhralo tlačidlo na otváranie batožinového priestoru

Interiér

Naopak, o nedostatku priestoru sa určite nedá hovoriť na zadných sedadlách. Aj na to by mal byť crossover stavaný. So svojimi 178 centimetrami som vzadu nemal problém na kolená a už vôbec nie na hlavu. V EcoSporte sa sedí skutočne vysoko vďaka spomínanej vysokej svetlej výške. Vypracovanie aj vzadu je dobré, predné sedadlá sú vzadu vykrojené, vzadu nemám s ničím problém.

Vzadu je miesta dostatok, predné sedadlá majú zozadu aj vrecká

Po prestúpení dopredu sa predomnou objaví príjemne veľký kožený volant už v základnej výbave. Z pohľadu ergonómie a použitých materiálov je všetko v poriadku, auto sa mi páči, najmä jeho palubná doska. Milo prekvapí aj dostupná konektivita už v štandarnej výbave. Android Auto a Apple CarPlay síce nedostanete, ale nie je problém si prostredníctvom Bluetooth spárovať svoj mobil. Prístrojový panel je pekne čitateľný, rýchlomer najprv ukazuje rýchlosti s odstupom 10km/h neskôr 20km/h. Na ľavej strane volantu sa ovláda palubný počítač, na pravej ovládanie handsfree a v dolnej ľavej časti sa nastavuje tempomat.

Oceňujem analógové budíky najmä stavu paliva a teploty motora. Čo ma najviac zaujalo sú páčky na ovládanie stieračov a smerovky. Som zvyknutý, že bývajú trocha ďalej, ale v EcoSporte sú skutočne blízko od venca volantu a netreba ani urobiť žiadny extra pohyb, aby ste ich trafili. Na druhej strane mi vadilo, že sú posunuté veľmi vysoko. Ak držím volant tak, že mám palce opreté na ramenách volantu, na indikátor smerovky dočiahnem veľmi ťažko, aj napriek mojim dlhým prstom. Ford Vás tak núti držať volant na sploštených miestach volantu, odtiaľ je dosah výborný.

Vpredu je dostatok priestoru, chválim celkový vzhľad palubnej dosky

Jazdné vlastnosti

Prvýkrát som mal možnosť šoférovať downsizingový trojvalec. Doteraz som šoféroval široké spektrum štvorvalcov, ale toto bola pre mňa premiéra. Prvý šok je zvuk motora. V skutočnosti je rozdiel v jednom valci výrazný, najmä po akustickej stránke. Zvuk mi nevadil, je to niečo iné, nové. Zaujalo ma však, že som z neho cítil, že je malý. Je to taký bzučiak, alebo vysávač, ako sa zvyknú hanlivo označovať trojvalce. Nie som ich odporcom ani zástancom, staviam sa k tomu neutrálne. Počas jazdy som mal pocit, že zvuk z motora vychádza niekde z palubnej dosky, akoby sa neozýval celým autom. Je to pravdepodobne kvôli výraznému odhlučneniu malého motora. Myslím si, že sa z akustického pohľadu s trojvalcom dá žiť a ľuďom, ktorí sa nevyžívajú vo zvuku motora a v autách vo všeobecnosti, to je v podstate jedno, aký motor riadia. O týchto malých trojvalcoch sa hovorí, že sú dobré do mesta a na ostatné cesty a najmä nie sú dobré na diaľnicu. Ja mám skôr opačný pocit. Som zvyknutý na 65-koňový atmosférický 4-valec a zvyknem v meste nestrácať čas – pokiaľ mám dostatok času, štartujem z križovatky aby som nezdržiaval seba ani ostatných účastníkov premávky. S preplňovaným 3-valcom to však nie je také jednoduché, napriek raz takému výkonu, oproti môjmu autu. Práve rýchla reakcia na plynový pedál a odozva mierne chýba a kým sa turbo nadýchne, trojvalec proste nestačí pri akútnych rozbehoch na takúto veľkosť auta. Nehovorím, že motor je nedostatočný, práve naopak, ale vyštartovať v meste z križovatky bez toho, aby ste predtým nevyhnali motor aspoň na 2000 otáčok, je problematické. Naopak, trojvalec bez problémov zrýchľuje aj vo vyšších rýchlostiach – 100km/h aj viac, napríklad v tejto rýchlosti na svojom aute už nepredbieham :D. Pri akcelerácii je motor svojský – otáčky pomaly rastú, rastú a rastú, až som bol prekvapený kam rástli a EcoSport aj slušne zrýchľoval vzhľadom na to, na čo som zvyknutý. Čo sa týka spotreby, pri malých trasách po meste a v zime sa objaví na palubnom počítači aj spotreba k 8 litrom, na okreskách pri 80 až 90km/h sa dá ísť aj za 4,5 litra na 100km/h. Túto motorizáciu považujem za vhodnú pri mestsko – “okreskovom” presúvaní, pokiaľ bývate neďaleko mesta a každý deň dochádzate za prácou.

Kožený volant v základe, môže byť aj za príplatok vyhrievaný

Z pohľadu jazdných vlastností je to Ford – podvozok je mierne tvrdší ale perfektne komfortný. Nič nebúchalo, všetko bolo v najlepšom poriadku. Už spomínané odhlučnenie je cítiť aj na malom aerodynamickom hluku, vzhľadom k výške a veľkosti EcoSportu. Na výhľad cez čelné vyhrievané sklo si treba zvyknúť, ale nie je to príliš rušivé. Výhľad dopredu a do boku je dobrý, dozadu je to už horšie. Volant dáva dostatok spätnej väzby, ale bežných vodičov nebude nijak obťažovať. Čo ma prekvapilo je fakt, že EcoSport má vcelku tuhé pedále, najmä spojka je vcelku tuhá, akoby ste šoférovali ostrejší Focus. Brzdy sú výborné. Prevodové stupne sa príjemne radili a auto sa nakláňalo primerane svojej výške.

Záver

Ford EcoSport je zaujímavý crossover, ktorý má však veľký potenciál stať sa aj malým SUV vďaka chystanému pohonu všetkých kolies a svetlej výške. Ford síce nepatrí medzi najpraktickejšie autá vo svojej triede, na druhej strane prináša originálne riešenia a aj možnosti kustomizácie celého auta. Určite si EcoSport nepomýlite s crossover-om inej značky, s Kugou by ste si ho možno spredu pomýlili. EcoSport pôsobí drsným dojmom navonok, vo vnútri mu však tlčie malé trojvalcové srdiečko, ktoré sa však bude dať neskôr vymeniť za štvorvalcové benzínové, s objemom 1,5 litra. Ford teda pripravil zaujímavé auto a prajem mu veľa úspechov. Bude to mať náročné, ale jeho univerzálnosť by ho mohla predurčiť na úspech. Ďakujem ešte raz showroomu J.M. MARTIN za priateľský prístup.

S EcoSport-om sa cítite aj na slovenských cestách nad vecou 🙂

administrator

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.