Contact Information

Theodore Lowe, Ap #867-859
Sit Rd, Azusa New York

We Are Available 24/ 7. Call Now.

Problematika downzizingu a teda nahradzovanie objemu prevažne turbom, jedným alebo viacerými, prípadne kompresorom je stále aktuálna. Turbo v minulosti zvykli používať prevažne automobiloví guru, ktorí sa vedeli o auto s turbom postarať. Ako sa turbo dostalo do bežných motorov, niektorí výrobcovia automobilov zabudli na „drobnosti“, ktoré sú s turbomotorom spojené – starostlivosť. Samozrejmosťou je dochladzovanie turba po dlhej a náročnej ceste, častejšia výmena a dolievanie oleja a iné. V posledných dňoch sa začali objavovať aj „turbo blanket“, do slovenčiny sa dá daný výraz preložiť ako prikrývka na turbo. Ak teda čítate tento článok a je Vám zima, zabaľte sa aj vy do prikrývky a vysvetlíme si načo môže prikrývka na turbo slúžiť.

Obal na turbo

Na začiatok by som chcel zmeniť pojem prikrývka na turbo skôr na obal na turbo. Hlavnou myšlienkou je to, aby teplo ostalo v turbe, konkrétne v časti kde sa nachádza turbína a neprechádzalo do ostatných častí motora. Tým by mohol narásť najmä točivý moment alebo aj výkon. Univerzita v Texase robila výskum, ako bude dieselový motor o objeme 6,8 litra preplňovaný turbom reagovať, ak sa turbo vloží do obalu. Podľa meraní krútiaci moment narástol o vyše 140 Nm, ale nie celkový,ale v závislosti od času. Teda s obalom motor pri maximálnej akcelerácii nabral za rovnaký čas viac točivého momentu. Netreba si to zameniť s turbodierou – turbo zaberie v tom istom čase, ale rýchlejšie narastá točivý moment. Ako je na tom ale teplota v motore a v samotnom turbe?

Obal na turbo v praxi

Testovanie vykonala aj dvojica z YouTube kanálu Engineering Explained, kde obal na turbo skúmali na staršom VW Golf. Vykonali merania teploty v praxi a na všetkých meraných miestach v motore, ale aj na perifériách turba vrátane teploty nasávaného vzduchu bola nižšia. Jedine kde teplota výraznejšie narástla bola samotná turbína a to o 150 stupňov Celzia, čo je relatívne dosť. Golf podrobili aj testom na motorovej brzde, kde nebol pozorovaný výrazne vyšší točivý moment, ale potvrdil sa vyšší nábeh točivého momentu. Pocitovo mimo motorovej brzdy však nemal majiteľ Golfu pocit, že by sa motor pocitovo zmenil, či už k lepšiemu alebo horšiemu. Aký je teda verdikt?


Obal na turbo sa môže používať aj na turbodúchadlá, ktoré nie sú predpripravené na obaly, ale ak viete, že obal budete aplikovať, je lepšie na to turbo pripraviť. Vzhľadom na to, že sa nezvýšila ani teplota motorového oleja prichádzajúceho do turba, by nemalo pri bežnej jazde hroziť, že by sa olej rýchlejšie opotreboval, no na druhej strane bude určite nutné výrazne vyššie dochladzovanie turba pred vypnutím motora, samozrejme ak auto nemá zabezpečené dochladenie aj po vypnutí motora. Keďže pocitovo sú zmeny takmer zanedbateľné, subjektívne je aplikácia obalu na turbo skôr riskantná, najmä ak by bolo turbo v dlhodobejšej záťaži najmä v lete. Treba sa na to pozrieť aj z pohľadu výrobcov – ak by obal na turbo prinieslo navýšenie niektorej výkonnostnej stránky motora a auta, pri zachovanej spoľahlivosti a zároveň by to bolo nákladovo efektívne, asi by obal tento obal montovali do áut štandardne.


administrator

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.