Contact Information

Theodore Lowe, Ap #867-859
Sit Rd, Azusa New York

We Are Available 24/ 7. Call Now.

Okrem zvyšujúceho sa tlaku na automobilky v oblasti emisií, sa zvyšuje tlak na automobilky aj v oblasti aktívnej a pasívnej bezpečnosti. Ak sa Vám zdá, že automobilky šetria náklady kde sa len dá – zmenšujú motory, šetria na madlách, spolupracujú medzi sebou a ceny nových áut sú stále rovnaké ak nie vyššie, zdá sa vám rovnako ako mne. Práve tlak na bezpečnosť núti automobilky do štandardných výbav dávať prvky aj aktívnej bezpečnosti (autonómne brzdenie, udržiavanie auta v jazdných pruhoch a iné), čo stojí peniaze či už na hardvér, softvér a vývoj.

V súčasnosti iba koncern General Motors používa už dlhšie systém s názvom OnStar, ktorý v prípade nehody dá o sebe vedieť a operátor v prípade potreby zavolá záchranku. Systém tiež funguje na príjem internetu, telefonovanie a ako telefonický asistent. Systém sa dá použiť aj na Slovenskú, má ho konkrétne značka Opel, aj keď už nie je súčasťou koncernu General Motors. Od 1. apríla 2018 však už všetky automobilky majú byť vybavené systémom, ktorý bude pripojený na internet prostredníctvom virtuálnej SIM karty a v prípade nehody sa automaticky zavolá záchranná služba. Systém vie použiť GSM signál aj mobilné dáta. Súčasťou má byť zabudovaný GPS modul, ktorý samozrejme odošle súradnice miesta nehody. Okrem toho  odošle aj informácie z rôznych senzorov, aby sa vedela určiť závažnosť nehody. Systém bude musieť všetky vozidlá, aj tie v základnej výbave. Systém OnStar funguje tak, že pokiaľ nehoda nebola závažná, dispečer zavolá do konkrétneho automobilu a uistí sa, že či je posádka v poriadku. Ak by tak nebolo resp. sa nikto neozve, dispečer zavolá záchranku. Taktiež ak príde vodičovi nevoľno, môže okamžite stlačiť SOS tlačidlo umiestnené v oblasti vnútorného spätného zrkadla. OnStar má veľmi dobré výsledky najmä v USA, keďže mnoho ciest je málo frekventovaných. Počet úmrtí v dôsledku dopravných nehôd sa znížil. Za mesiac sa nahlási približne 3 až 4 tisíc nehôd mesačne v USA a celkovo systém OnStar používa viac ako 6,5 milióna ľudí, z toho 5,5 milióna v USA. Treba si aj uvedomiť, že systém je v podstate nezávislý softvér zameraný na bezpečnosť posádky, neposkytuje funkcie akými môže byť dálkový start alebo zabezpečenie samotného auta napríklad proti krádeži.

Funkcionalita OnStar systému

Celý systém má aj odvrátenú stránku. General Motors musel vysvetľovať, prečo sú autá sledované. Oficiálne stanovisko bolo, že autá sledujú podľa VIN čísla a nie majiteľa. Avšak to sa dá jednoducho zistiť a vraj dáta sa anonymizujú a FBI nemá prístup k týmto dátam. Taktiež hovory sa vraj nedajú odpočúvať a autá sa sledujú aj po zrušení predplatného. Totižto základné bezpečnostné prvky sú zadarmo, ale asistentka na telefóne a iné sú už príplatkové služby. Otázkou je, či je e-call naozaj zameraný iba na bezpečnosť, alebo či Európskej únii nestačí sledovanie ľudí iba za počítačom a mobilom, ale musí vykonávať špehovanie aj v aute. Systém zachráni určite veľa ľudských životov a musíme veriť, že sa nebude zneužívať.

Zdroj: fony.sk


administrator

1 Comment

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.