Contact Information

Theodore Lowe, Ap #867-859
Sit Rd, Azusa New York

We Are Available 24/ 7. Call Now.

Chladné počasie môže prekvapiť už v septembri

Koncom septembra by už motorista mal myslieť na zaistenie bezpečnej jazdy autom v zime. Na väčšine Slovenska je nevyhnutnosťou prezutie na zimné pneumatiky, často sa však zabúda na ďalšie drobnosti – ktoré však vedia šoférov za mrazivého rána riadne vytrápiť a ktorou je aj nemrznúca zmes do ostrekovačov.

Povinnosti a údržba

Pred zimou totiž čisto teoreticky nie je potrebné auto prezuť. Ak sa vozidlo zdržuje v teplej oblasti a majiteľ s ním neplánuje jazdiť na súvislej vrstve snehu a ľadu, nie sú zimné pneumatiky podľa zákona nevyhnutné, aj keď vzhľadom na ďalšie vlastnosti – napríklad priľnavosť pri nízkych teplotách aj na suchej vozovke  – ich silne odporúčame.

Auto treba na zimu pripraviť aj inými spôsobmi. Okrem akcii v servisoch na zimnú prehliadku je vhodné napríklad premastiť silikónovým sprejom všetky zámky na aute – nezabudnúť pritom na zámok batožinového priestoru ani na zámok motorového priestoru. Ten býva často neprávom zabudnutý a za túto zábudlivosť sa pomstí v najmenej vhodnom okamihu.

Práve vtedy, keď ticho cvakajúci štartér majiteľovi pripomenie, že akumulátor jeho verného vozidla je už tiež dávno nie len po záruke, ale aj po morálnej a fyzickej životnosti – a táto zima je jeho posledná. Aj na akumulátor treba myslieť dopredu a otestovať jeho kapacitu. Ibaže ak mráz nedovolí dostať sa k batérií, je vodič odkázaný čakať na odmäk.

Ďalším dôležitým prvkom jesennej prípravy vozidla je premazanie všetkých tesnení. Tak isto ako pri zámkoch je vhodné použiť silikónový olej a pomocou handričky prejsť všetky tesnenia všetkých dverí. Opäť nezabudnúť na dvere do “kufra”.

Tretím dôležitým testom je test chladiacej kvapaliny. Jej zamrznutie môže znamenať minimálne vytlačenie mrazových zátok motora a nie lacnú opravu. Nehovoriac o poškodenom chladiči.

Toto všetko sú situácie, ktoré znepríjemnia život len samotnému vodičovi, lebo s auto neodíde z miesta. Horší sú však vodiči, ktorí sa z parkovacieho miesta pohnú a pritom majú v prednom skle vyškrabaný otvor veľkosti tankového priezoru. Tí ohrozujú nie len seba, ale aj svoje okolie. Len o krok za nimi sú motoristi, ktorým nevadí špinavé čelné sklo. Je vedecky dokázané, že aj drobné špinky v zornom poli rozptyľujú pozornosť vodiča. Nehovoriac už o kombinácii špiny na čelnom skle a jazdy za dlhých zimných večerov – “ideálne” ešte s protisvetlom od protiidúceho auta.

špinavé čelné sklo na automobile

Nemrznúca zmes do ostrekovačov

Tieto dva problémy vyrieši len kvalitná nemrznúca zmes do ostrekovačov alebo tiež známa ako nemrznúca kvapalina do ostrekovačov. Na Slovensku sa jej za rok minú tisíce hektolitrov – a všetky rozliate v plastových bandaskách. So zaujímavým riešením pre motoristov prišla spoločnosť Kinekus, ktorá síce ponúka klasickú nemrznúcu zmes v bandaskách, ale  novinkou je čosi iné – nemrznúca zmes do ostrekovačov, dávkovaná z pištole priamo zo špeciálneho stojana.

Naozaj, na čerpacích staniciach spoločnosti Kinekus v Žiline a v Ružomberku si každý vodič môže natankovať nemrznúcu zmes pohodlne a lacnejšie. A zároveň ho okrem kúrenia môže počas zimnej jazdy hriať pocit, že sa správa ekologicky, neznečisťuje planétu ďalším zbytočným plastovým obalom.


administrator

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.