Contact Information

Theodore Lowe, Ap #867-859
Sit Rd, Azusa New York

We Are Available 24/ 7. Call Now.

Infiniti test: Tichá voda brehy myje?

Ešte predtým než sa pustím do recenzie a testu s Infiniti Q50 a Infiniti Q60, Vám chcem predstaviť túto značku. Čím je výnimočná, prečo o nej nie je na Slovensku počuť a následne aká bola jazda s modelmi Infiniti Q50 a Infiniti Q60.

Značka Infiniti, ako značka auta, to na Slovensku nemá jednoduché. Nie len z pohľadu automobilovej, prevažne nemeckej konkurencie, ale aj z pohľadu marketingu resp. vyhľadávania samotnej značky. Napríklad ak ste niekedy uvažovali o hľadaní Infiniti auta, alebo testu na Infiniti autá, pravdepodobne ste neuspeli podobne ako ja. Je to spôsobené tým, že som si donedávna myslel, že sa automobilka volá INFINITY a nie INFINITI. A potom som sa čudoval, že prečo neviem nič o týchto automobiloch nájsť. Práve budovanie značky je to, na čom by malo INFINITI v Európe popracovať najviac.

Cesta do Infiniti

Absencia značky Infiniti v slovenskej verzii vyhľadávača Google je logická – na slovenskom trhu nie je žiadny oficiálny predajca a obávam sa, že ani neoficiálny. Všetky predajne v zahraničí sú vždy označené ako Infniti Center (mesto). Ale ako som spomínal, hľadať Infiniti Center Bratislava alebo Infiniti Center Slovensko je zbytočné. Taktiež Infiniti Center Praha je už minulosťou, funguje už iba ako servisné stredisko bez showroom-u. Preto najbližší Infiniti Center sa nachádza vo Viedni – najbližší pre západné a južné Slovensko, naopak pre stredné a východné Slovensko je najbližšie Infiniti centrum v meste Sosnowiec, hneď pri Katowiciach. Zaujímavosťou však je, že oficiálny predajca automobilov Infiniti sa nachádza napríklad v Chorvátsku, v Srbsku, dokonca aj v Bulharsku. Vplyv nemeckých automobiliek znižuje záujem o niečo odlišné, zo strany ľudí na Slovensku a v Českej republike. Toto prostredie iným značkám proste nepraje.

Stačí si len vybrať 🙂 (a zaplatiť)

Showroom Centrum Infiniti Sosnowiec v Poľsku som navštívil aj ja. Milým prekvapením je diaľničná známka v Poľsku – žiadna neexistuje a okrem vybraných 3 diaľničných ťahov spoplatnených mýtom, sú diaľnice v Poľsku zadarmo. Zamrzí však ich riešenie – niektoré úseky sú so semaformi. Áno, na Slovensku je to nepredstaviteľné. Cesta sa tak stáva vcelku únavnou najmä v miestach, kde je 10 semaforov za sebou, v rozpätí 2 a viac km. Keď sa rozbehnete na 110 km/h zrazu zbadáte ďalší semafor a brzdíte znovu. Semafory by ani tak nevadili, keby na niekoľko desiatok kilometrov dlhom úseku nebola stále červená vlna v hlavnom smere. Najmä v južnej časti Poľska tak nemôžete počítať s mimoúrovňovými diaľničnými križovatkami a cesta sa predlžuje. Vyslovene však musím pochváliť povrch ciest, ktorý je hladký, narozdiel od slovenských, zle uvalcovaných traslavých ciest. Čiastočným riešením vyhnutiu sa križovatkám je prechod cez Českú republiku – ísť na Český Tešín a potom do Poľska.

Infiniti a F1

Pre väčšinu čitateľov zo strednej Európy je značka automobilov Infiniti pravdepodobne neznáma, vo zvyšku Európy, ale najmä v USA ide o etablovanú prémiovú značku automobilov. Naopak, pre fanúšikov F1 a najmä tých, ktorí držali palce tímu Red Bull a v súčasnosti tímu Renault Sport Formula One™ Team, je značka pravdepodobne veľmi dobre známa. Kedysi v tíme Red Bull malo Infiniti skôr úlohu partnera a sponzora, v súčasnosti je to partnerstvo založené už na základe technického partnerstva a riešení, ktoré dodáva tímu Renault práve Infiniti. Dokonca pre mladých najšikovnejších inžinierov z celého sveta ponúka Infiniti určitú formu stáže resp. spolupráce, čo je pre mladých ľudí veľká výzva (aspoň pre mňa by bola).

Monopost F1 Renault Sport pre rok 2018.                           Zdroj: infiniti.pl

Infiniti je vo svete teda známa značka, ktorá sa dlhodobo vyníma na monopostoch F1. Ak by som mal Infiniti niekde zaradiť na poli osobných automobilov, bola by to určite prémiová trieda. Nie len cenou, ale aj komfortom a technickými riešeniami. Infiniti je prémiová značka Nissanu, podobne ako má Toyota prémiovú divíziu v podobe Lexusu. V praxi to znamená, že Infiniti patrí pod koncern Renault-Nissan-(Mitsubishi) a konkuruje tak na európskom trhu Lexusu, no najmä zaužívanej nemeckej trojici. S jednou má však spoločné viac ako si myslíte. Tí viac znalí vedia, že Renault-Nissan bližšie spolupracuje s Mercedes-Benz a tak napríklad modely Infiniti Q30 a QX30 vychádzajú zo základu predošlej generácie Mercedesu-Benz A triedy resp. GLA. Na test som mal však k dispozícii iné modely – Q50 a Q60, ktoré podľa mojich informácií nemajú s Mercedesom-Benz nič spoločné.

V čom spočíva výnimočnosť Infiniti?

Každá značka sa snaží byť v niečom výnimočná a zacieliť na určitý druh zákazníkov. Japonské značky a automobilky majú svojich nadšencov aj v Európe, ktorí z japonských automobilov šalejú, najmä vďaka spoľahlivosti, možnosti tuningových úprav a zvuku 6-valcových motorov. Ja síce až taký nadšenec nie som, ale fandím všetkému, čo nie je typické a je niečo nové. A práve také pre mňa Infiniti je, pretože som nikdy v žiadnom nesedel, až doteraz.

Pohľad na motor Infinity Q60
Pohľad na motor neprezrádza svoju silu

Predaje na Slovensku a súvisiaca exkluzivita

Iste, aj nemecké prémiové trio je exkluzívne, ale nie až tak, ako sa môže zdať. V roku 2017 sa na Slovensku predalo 3 507 kusov vozidiel BMW, 3 501 kusov vozidiel Mercedes-Benz a 1 600 vozidiel Audi. Pre porovnanie, automobilov značky Seat sa predalo 1 410 a modelov Lexus sa predalo 192. Modelov Infiniti sa predalo 0, keďže chýba na Slovensku oficiálna distribúcia. Vyzerá to tak, že Seat je na Slovensku viac výnimočný a exkluzívny, než prémiové nemecké trio.

Technológie a výbava Infiniti Q60 a Infiniti Q50

Infiniti z pohľadu technológií (IT), ponúka v podstate to čo konkurencia – vlastné riešenie infotainmentu s podporou Apple CarPlay a Android Auto. Infotainment je možné ovládať tlačidlami na volante. Infiniti však prinieslo už v roku 2015 unikátnu technológiu DAS – Direct Adaptive Steering. Táto skratka v praxi znamená, že volant nie je fyzicky spojený s riadením a natáčaním kolies a celé to funguje elektronicky, akoby cez “WiFi”. V skutočnosti to zatiaľ funguje cez zväzok káblov. Direct Adaptive Steering sa v súčasnosti nachádza v modeloch Infiniti Q50 a Infiniti Q60. Čo tento systém prináša pre šoférov a pre značku?

Niekto si môže myslieť, čo je to za hlúposť aby bolo natáčanie volantu a kolies vykonávané elektronicky a nie priamo mechanicky. Pre šoférov a teda majiteľov vozov by mal byť systém DAS prínosný v tom, že počas jazdy rozbitými mestskými alebo okresnými cestami, by sa nemali priečne ani pozdĺžne nerovnosti prenášať do volantu, resp. systém sám koriguje smer auta k volantu, takže nerovnosti na vozovke by nemali mať vplyv na smer a trajektóriu vozidla. Áno, z toho je možné usudzovať, že Infiniti nechce byť zábavným automobilom možno ako Alfa Romeo, ale skôr pohodlným elegánom, na pohodlnú, no rýchlejšiu jazdu. Pre automobilku znamená použitie systému Direct Adaptive Steering zníženie nákladov pri diverzifikácii produkcie  pre ľavostranné alebo pravostranné vozidlá. Toto riešenie okrem iného šetrí aj hmotnosť vozidla.

Infinity auto s vizualizáciou DAS
DAS (Dynamic Adaptive Steering)                               Zdroj: Infiniti (brožúra)

Ani DAS (Direct Adaptive Steering) neobišlo niekoľko problémov. Tie sa prevažne týkali zlyhania tohto systému. Našťastie výrobca myslel aj na tento prípad, je tu stále možnosť mechanického spojenia, ktoré práve v prípade zlyhania DAS pomôže k bezpečnému odstaveniu auta na krajnicu. Problémy s DAS sa v začiatkoch vyskytovali najmä počas obdobia mrazov, kedy elektronické spojenie riadenia a volantu nastalo až po zohriatí auta, v horšom prípade sa spojenie nenadviazalo vôbec. Niektorí zákazníci uvádzali, že počas zlyhania DAS nepomohlo ani dodatočné mechanické spojenie. Nie však všetky verzie výbav majú DAS štandardne. Subjektívny pocit z DAS opisujem ďalej v článku zvlášť pre Infiniti Q60 a Infiniti Q50 v kapitole jazda.

Okrem toho je možné mať Infiniti so všetkými elektronickými asistentmi, ktoré si človek môže predstaviť – od stráženia jazdných pruhov až po adaptívny tempomat. Samozrejmosťou sú aj adaptívne predné LED svetlomety a ako v správnom športovom a zároveň exkluzívnom automobile, nesmie chýbať prémiová audio sústava BOSE Performance Series s 13 reproduktormi, rozmiestnenými po celom interiéry. Audio sústava disponuje funkciou AudioPilot® 2.0 Noise Compensation, čo znamená, že na základe vonkajšieho ruchu vie zvýšiť a znížiť hlasitosť jednotlivých reproduktorov tak, aby bol zvuk v interiéry vždy hlasovo vyvážený na posádku a posádka počula hudbu zo všetkých strán rovnako hlasno.

Prémiová audiosústava Bose v aute Infinity - pohľad na predný ľavý reproduktor na palubnej doske
Bose Performance Series s AudioPilot® 2.0 Noise Compensation

Technické porovnanie s konkurenciou

Konkurentmi pre Infiniti je nemecká prémia, Lexus a v USA čiastočne Genesis, Buick a Cadillac. Tu v Európe sú konkurentom pre auto Infiniti Q60 modely Mercedes C43 AMG, Audi S5 a Lexus RC F. Oproti nim má Infiniti Q60 najvyšší výkon, jedine Lexus ponúka osemvalec, ale s najvyššou spotrebou. Nemci majú zase nižšiu kombinovanú udávanú spotrebu, než Infiniti (9,2 l/100km) – Mercedes-Benz C43 AMG (8 l/100 km), Audi S5 (7,7 l/ 100km). Infiniti však vyhráva cenou, ktorá je v porovnaní s konkurenciou najnižšia – cena so 6-valcom začína od 56 990€ a so 4-valcom od 46 500 €. Emisná norma je zatiaľ uvádzaná ako Euro 6b, nie ako Euro 6c a nezistil som, či má Infiniti problémy s nástupom nových noriem Euro 6d TEMP a Euro 6d.

Konkurencia pre Infiniti Q50 je už bohatšia – okrem nemeckej klasiky, kde síce Infiniti vyhráva vo výkone, no prehráva v spotrebe 2,0 litrového 4-valca a cena je v podstate s konkurenciou totožná. Okrem toho sa pridávajú aj konkurenti Alfa Romeo Giulia, Jaguar XE, či Volvo S60. Infiniti Q50 je k dispozícii už aj ako benzínový hybrid, čo je v Európe pozitívom.

Infiniti Q60 test

Keďže modely Infiniti Q60 a aj Infiniti Q50 sú pocitovo odlišné autá s odlišným zameraním a aj ponúkaným pohonným ústrojenstvom, rozdelím test do dvoch rôznych kapitol.

Jazda Infiniti Q60

Tentokrát zatiaľ preskočím úvod, vzhľad, aj interiér Infiniti Q60 a rovno vyrážam na cestu. Dôvodom je biturbo preplňovaný 6-valec o objeme 3,0 litra, so 405 koňmi pri 6 400 otáčkach za minútu a s 475 Nm v rozpätí 1 600 – 5200 RPM (otáčok za minútu). Samozrejme v Q60 nechýbala najvyššia výbava. Sadanie za volant je dosť nízke, ale nie až tak, že by som mal problém z auta neskôr vstať a pripadal si ako gymnasta. Po stlačení tlačidla Start/Stop, umiestneného na palubnej doske napravo od volantu, sa začala pravá japonská motorová symfónia. Nebudem sa rozplývať sám, môžte sa rozplývať so mnou, vďaka priloženému videu, na ktorom je aj ukážka jazdy s Infiniti Q60 aj Infiniti Q50.

6-valec si neskutočne príjemne pradie a má presne taký charakteristický zvuk, ako by ste si od Japonca priali. Zvuk z výfuku by mohol byť určite omnoho agresívnejší, štandardne nie je žiadny, aspoň viac vynikne zvuk motora. Veľkú pochvalu si zaslúži fakt, že napriek špičkovej audio aparatúre nie je zvuk motora nijak zvukovo generovaný cez reproduktory. Ďakujem, ďakujem, ďakujem.

Samotná jazda je príjemná aj v režime Sport, auto je samozrejme pre jeho športový charakter na podvozku tuhšie, najmä náhodní sediaci vzadu si nebudú pochvaľovať. Napriek všetkému sa dá s Infiniti voziť aj v režime Sport stále dostatočne pohodlne, vzhľadom na kvalitu poľských ciest. Na Slovensku by som si už nebol taký istý. Auto je našťastie vybavené adaptívnym podvozkom, takže by v kľude zvládlo aj slovenské cesty, v komfortnom režime. Tým, že je motor biturbo, po stlačení plynu mu stačí podradiť o maximálne jeden stupeň a Infiniti sa vrhá vpred obrovskou silou. Necítil som vôbec žiadne oneskorenie turba, resp. nadýchnutie turba netrvalo dlhšie, než preradenie alebo podradenie prevodovky, takže všetko spolu pracovalo ako malo. Prevodovka je 7-stupňová, primerane rýchla s dobrou odozvou, len občas kopne, to však v športovom aute úplne akceptujem. Zamrzí manuálne radenie autoatickej prevodovky pákou na stredovej konzole – preradenie a podradenie sú naopak ako to býva v súčasnosti móde – pre radenie je smerom nahor a podradenie smerom nadol, čo je nesprávne. Aspoň, že tu táto možnosť vôbec je. Aspoň že Infiniti nešetrilo na objeme palivovej nádrže – 80 litrov je poriadna rezerva na dlhú a dynamickú jazdu. Chválim.

Stredový panel Infinity Q60 s ovládačmi infotainmentu a jazdných režimov
Vypracovanie stredového panelu nezaostáva za konkurenciou

Infiniti Q60 je štandardne tu v Európe spriahnuté vždy v kombinácii 6-valec, automat a pohonom všetkých 4 kolies. Pohon AWD je našťastie primárne zadokolka, ktorá vie 50% krútiaceho momentu poslať dopredu. Z Infiniti by bolo pravé driftérske auto, keby bolo dostupné s manuálom a pohonom iba zadných kolies v spolupráci so 6-valcom. Pohon zadných kolies je k dispozícii s 2,0 litrovým štvorvalcom, ktorý má výkon 211 koní. Trochu škoda, že pohon nie je vymenený a pohon zadných kolies nedostal 6-valec. Je pravda, že neviem či by s tým vedeli bežní ľudia jazdiť. V USA je bežný aj zadný pohon.

Volant a prístrojový panel Infinity Q60
Kožený Infiniti volant padne do ruky ako uliatý

Vzhľadom na motorizáciu bolo Infiniti Q60 vybavené aj spomínaným Direct Adaptive Steering (DAS), ktorý ma zo začiatku trochu zaskočil. Tým, že som začal auto šoférovať hneď v režime Sport, progresívne riadenie bolo pre mňa nezvyklo ostro naladené. Veď celé spektrum otočenia kolies som zvládol na 2 otočky volantom. Riadenie bolo vyslovene ostré a aj najmenší posun rukou znamenal zmenu smeru. K tomu sa pridala odozva DAS, ktorá mala podľa prvého pocitu predsa drobné oneskorenie, ktoré si však bežný vodič sotva všimne. Ostré riadenie a DAS sa podpísali na tom, že som prvú jazdu absolvoval tak, akoby som bol opitý a presúval som sa medzi krajmi jazdného pruhu. Tým, že systém funguje iba pri naštartovanom motore, vôbec mi nenapadlo skúsiť, či je volant pri vypnutom motore úplne nefunkčný tak, že sa s ním nedá pohnúť, alebo s ním môžem točiť, pričom kolesá budú stáť na mieste 🙁

Nesmiem zabudnúť spomenúť, že tento systém nespôsobuje úplnú pasivitu volantu – pri vytočených kolesách a zrýchlení sa volant vracia do rovnovážnej polohy, takže sa úplne mŕtveho riadenia netreba báť. Vyskúšal som aj zlé cesty s rôznymi priečnymi a hlavne pozdĺžnymi nerovnosťami a volant bol v polohe akej som ho nechal. Však bodaj by sa aj hýbal, pri takom ostrom prevode. To by bolo udržanie auta v pruhu ešte náročnejšie. Škoda, že som nemal možnosť vyskúšať tento systém na Slovensku vo vyjazdených koľajniciach od kamiónov. Výjazd a vjazd z koľajníc som doteraz cítil na volante každého automobilu, pri Infiniti by podľa teórie nemala vzniknúť žiadna reakcia od volantu. Ktovie, ako je na takúto situáciu nastavená elektronika.

Pohľad na pristrojový panel, v ktorom je vidieť 2 analógové budíky a v strede displej, na ktorom je zobrazená aktivita senzorov z okolia automobilu
Jazdní asistenti sú aktívni

Pri prvých rozjazdoch  som sa sústredil teda na jazdu, aby som nevyšiel mimo pruh. Toho som sa samozrejme báť nemusel – aj Infiniti má v ponuke celý rad elektronických anjelov strážnych, ktoré som si aj vyskúšal a fungujú naozaj skvelo bez toho, aby si to vodič všimol. Elektronika nedovolí už z opatrnosti priblížiť sa autu vpredu na určitú vzdialenosť a počas toho nič nepípa, neotravuje. Až po určitom čase som si všimol, že auto už prevzalo čiastočne nadomnou kontrolu a nedovolilo mi priblížiť sa na menšiu vzdialenosť k autu predomnou. Zvukové upozornenie sa autom rozozvučí iba pri prechádzaní z pruhu do pruhu, pokiaľ svieti upozornenie sledovania mŕtveho uhla.

Exteriér a vzhľad

Keďže Infiniti útočí tu v Európe primárne na nemeckú prémiu, musí tak vyzerať aj zvonku. Typický Infiniti predný nárazník, ktorý je v tvare lichobežníka, ktorého horná a dolná časť sú mierne zahnuté. Jasný rukopis, ktorý si nie je možné pomýliť so žiadnou inou automobilkou. Je tu však jeden detail. Japonský pôvod sa nezaprie a predné svetlomety mi veľmi pripomínajú súčasnú generáciu Subaru Impreza, ktorá prišla na trh až po Infiniti.

Infinity Q60 predný nárazník
Infiniti Q60 a typický Infiniti predný nárazník

Zadná časť je elegantná, je vidieť rovné široké plochy nad zadnými kolesami, ktoré majú po stránke aerodynamiky zvyšovať prítlak na zadnú časť. Vzadu sa nachádza aj decentný spoiler. Celkovo vzhľad Infiniti je menej agresívny ako u konkurencie, na mysli mám konkrétne Lexus, no stále veľmi lákavý a skôr zaoblený než hranatý. Pri Coupe samozrejme nesmú chýbať bezrámové okná dvier.

Zadná a bočná časť Infinity Q60
Originálny športovo – luxusný dizajn Infiniti

Na zadných sedadlách je to so sedením trochu problém, na krátke trasy sa to dá zvládnuť. Cestujúci vzadu bojujú najmä s nedostatkom miesta na hlavu. Batožinový priestor nie je veľký, nakladacia hrana je “proklete” vysoko, no na víkendový výlet aj s partnerkou, ktorá si zvykne nabaliť viac vecí to stačí. Vďaka hĺbke do vnútra kabíny je objem batožinového priestoru veľmi dobrý – 342 l.

Pohľad do batožinového priestoru o objeme 342 litrov
Solídny batožinový priestor – 342 litrov

Interiér a infotainment Infiniti Q60

Po nastúpení do auta ma milo prekvapili masívne sedadlá, ktoré sú skvelým kompromisom medzi športovosťou a komfortom. Telo vodiča vedia pevne držať, no zároveň nie sú tvrdé. Okrem toho samozrejme poteší voňavá koža, ktorá na mňa pôsobila kvalitným dojmom a nemyslím si, že by začala rýchlo tvrdnúť alebo sa vlniť. Hlavová opierka je posunutá dostatočne vpred, takže nie je nutné si kvôli opretiu hlavy, hlavu zakláňať.

Strieborná prahová lišta Infinity a pohľad na tlačidlá elektronicky ovládaného sedadla vodiča
Sedadlá sú samozrejme, ako inak, elektronicky ovládateľné

Dva pozitívne šoky nastávajú na palubnej doske. Prvým šokom je obšitie palubnej dosky kožou, dokonca viacerými druhmi kože, ktorých kontrast je ťažko si všimnúť. V rámci palubnej dosky sa objavujú aj niektoré malé miesta, ktoré sú plastové, no ich spracovanie je na tak vysokej úrovni, že pohľadom nemá ktokoľvek šancu zbadať, že sa pozerá na plast a nie na kožu. Za takýto zmysel pre detail si Infiniti rozhodne zaslúži pochvalu. Druhá čiastočná pochvala je smerovaná na skutočne originálne riešenie infotainmentu. Totižto sa skladá z dvoch displejov, ale nie v horizontálnej polohe ako v prípade testu nového Mercedes-Benz A 2018, ale vo vertikálnej pozícii na stredovej konzole. Horný displej zobrazuje iba obraz aplikácií a ten dolný iba menu infotainmentu. O tom, či je nutné kvôli tlačidlám menu pridávať ďalší displej, je možné polemizovať. Infotainment sa nazýva Infiniti InTouch a ponúka okrem mobilných aplikácií aj možnosť kontaktovania Infiniti asistenciu alebo ovládať a sledovať auto na diaľku (aby ste po požičaní auta kamarátovi nestratili natrvalo kamaráta aj auto, pretože ho nebude chcieť vrátiť a utečie na ňom 🙂 )

2 obrazovky infotainmentu umiestnené vertikálne na stredovom panely
Obrazovky infotainmentu

Nápad dvoch obrazoviek infotainmentu je skvelý, nakoľko konkurencia zatiaľ jeden hlavný displej rozdeľuje na 2 polovice, aby sa zmestila napríklad navigácia a menu na jednu obrazovku, prípadne posiela obraz do digitálneho prístrojového panela pred vodičom. Bohužiaľ hardvérové prevedenie infotainmentu už nie je tak prepracované. Tak ako si Infiniti dalo záležať na použitých materiáloch palubnej dosky, tak na vizuálnom prevedení infotainmentu už nie. Horná obrazovka je viac zapustená dnu a líšia sa aj farby displejov pokiaľ je infotainmet vypnutý.  Keď som si pozeral dostupný materiál na internete ešte pred jazdou, ostal som zaskočení, pôsobilo to na mňa trochu odpudzujúco. Totižto dolný displej má vo vypnutom stave skôr modrú farbu a ten horný klasickú sivú, trocha do zelena. Je t iba prevedenie, ale určite by som použil 2 totožné displeje resp. nech aspoň tak vyzerajú v zapnutom aj vypnutom stave. Infotainment má priemernú grafiku a odozva je dobrá. Z používateľského hľadiska ma tu nič nesklamalo ani neprekvapilo. Výkon audio sústavy som nemal možnosť hlbšie skúmať, hudobný prejav je typický BOSE – kvalitné výšky a stredy s tvrdými basmi, ktoré je cítiť až v žalúdku.

Predné dvere z pohľadu interiéru odhaľuje bielu kožu, Bose audiosústavu a striedmy odkladací priestor
Prémiovo vyzerajúca výplň predných dverí

V okolí dolnej obrazovky infotainmentu a pod ňou sa nachádza tlačidlové ovládanie klimatizácie, čo chválim, rovnako ako analógový prístrojový panel (3 displeje by už boli asi drahé), ktorý mám osobne radšej ako digitálny. Ovládanie adaptívneho tempomatu sa nachádza na volante a ovládanie je intuitívne.

Záver testu auta Infiniti Q60 a hodnotenie

Z Infiniti Q60 som nadšený, presne mi padlo do môjho vkusu. Cena oproti konkurencii je priaznivá aj v pomere s výbavou. A to nie je všetko. Ešte keby sa dalo Infiniti lepšie aftermarket upravovať tu v strednej Európe resp. v Európe všeobecne, stačilo by pridať HKS výfuk a blow off ventil a Infiniti by znelo ako z filmu Rýchlo a zbesilo Tokyo Drift.

Hodnotenie testu Infinity Q60 - spolu 4 a pol disku z 5 diskov
Záverečné vyhodnotenie

Infiniti Q50 test

Infiniti Q50 je viac známy model v rámci značky Infiniti. Ide o sedan strednej triedy, kde musí bojovať s bohatou konkurenciou, či už medzi bežnými značkami, alebo medzi tými prémiovými.

predné ľavé koleso a ľavá bočná časť karosérie Infinity Q50
Označenie motora Infiniti Q50 sa vyníma aj za predným kolesom

Cena a výbava

Oproti modelu Q60 je tu niekoľko nie len praktických rozdielov. Najzásadnejšou je cena, ktorá je nižšia v prepočte o niekoľko tisíc, pokiaľ beriem do úvahy základnú cenu modelu. Úplný základ sa dá kúpiť za 38 900 €. Hlavný rozdiel je však v tom, že ide o dieselový motor o objeme 2,2 litra a výkonom 170 koní a manuálnou 6-stupňovou prevodovkou. V ponuke je aj benzínový 2,0 litrový štvorvalec s výkonom 211 koní, ktorý som mal aj na test. Cena základnej verzie je identická s Infiniti Q60, čo je 44 900 €. Ďalej je tiež k dispozícii 3,0 litrový 6-valec, ktorý som testoval práve v modely Q60. Okrem toho je ešte k dispozícii úplne nová motorizácia predstavená iba prednedávnom, Je to konkrétne 3,5 litrový 6-valec s hybridným pohonom. Celkový výkon je 364 koní a zrýchlenie z 0-100 km/h za 5,1 sekundy, čo je veľmi dobrý čas pri udávanej spotrebe 6,2 litra/100km. Z toho vyplýva, že v Infiniti sa nekoná žiadny downsizing a neboja sa použiť aj hybridný 6-valec. Hybridná verzia sa dá dokonca objednať buď iba s čisto zadný náhonom alebo pohonom všetkých 4 kolies. Možnosť výberu pohonu aj v prípade hybridu je unikátnosť. Páči sa mi cenotvorba hybridu. Keďže hybrid má menší výkon ako biturbo 3,0 V6, je aj jeho cena nižšia (hybridy zvyknú byť drahšie), ktorá začína na úrovni 49 500 € s pohonom zadných kolies a 52 500 € s pohonom všetkých kolies. Stále je to menej než preplňovaný šesťvalec, ktorého cena začína až na 55 550 €.

Výbava je obdobná ako v prípade modelu Q60, možné je však dodatočne dokúpiť napríklad záhradku na strechu alebo ťažné zariadenie.

Jazda Infiniti Q50

Na test som mal 4-valcový benzínový motor s výkonom 211 koní, ktorý svojim výkonom neohúri, pretože nejde úplne o najnovší motor. Môže sa zdať, že konkurencia je ďalej. Áno, to je pravda, je tu však vyššia šanca, že má ešte dostatočnú výkonovú rezervu a nie je robený úplne “nadoraz”. Prevodovku som mal opäť automatickú 7-stupňovú. Čo sa mi na motore veľmi páčilo, je jeho zvuk. Na to, že ide o dvojlitrový preplňovaný štvorvalec, je jeho zvuk mohutný a práve vďaka nižšiemu výkonu, turbo neprehlušuje zvuk motora. Myslím si, že niektorí európski výrobcovia by si mali spytovať svedomie, prečo neprodukujú tak dobre znejúce 4-valce. Samozrejme, keďže je motor osadený iba jedným turbom a po zošliapnutí plynového pedálu prevodovka automaticky podradí aj o 2 stupne a vyženie motor do otáčok. Po prestúpení z Q60 a najvýkonnejšieho 6-valca do 4-valca, sa 4-valec zdá byť pomalý, ale nie je tomu tak. Aj 4-valec má dostatok sily keď sa vytočí do otáčok a pokiaľ niekto nechce mať vysoký výkon a zvuk 6-valca, 4-valec mu bude stačiť. Reálna spotreba sa pohybuje niekde tesne nad úrovňou 8 litrov, čo považujem za primeranú spotrebu.

Pohľad na predné sedadlá a palubnú dosku Infinity Q50
Náhľad do interiéru Infiniti Q50

Podvozok je výrazne komfortnejší a poddajnejší, než v prípade Q60, najmä vzadu je dostatok priestoru. Čo sa týka riadenia, testovaný model mal tiež DAS (Dynamic Adaptive Steering). Odpor volantu bol za bežných okolností rovnaký, riadenie výrazne menej ostré a celkovo riadenie bolo viac zamerané na komfort. Subjektívne v tomto nastavení vodič nemá na kvalitnom asfalte, na ktorom som sa pohyboval aj s iným autom rozlíšiť, či je volant spojený s kolesami mechanicky alebo elektronicky. Konkurencia tlmí vplyv spätnej väzby od volantu tiež, ale ak Infiniti dokáže pritom ušetriť hmotnosť a spríjemniť jazdu na výraznejších nerovnostiach, tak prečo to nevyužiť. Aj v Infiniti Q50 sa nachádzajú asistenti, jazdné režimy, tak ako v Infiniti Q60. Posed za volantom je mierne vyšší a všade je dostatok miesta.

Interiér Infiniti Q50

Interiér Infiniti Q50 by som označil za identický s modelom Q60, v ponuke sú len odlišné dekoračné lišty. Palubnú dosku teda nie je treba opisovať, sústredím sa na to čo je iné a tým je priestor za sedadlami vodiča a spolujazdca.

Interiér na zadných sedadlách Infinity Q50
Hlavná výhoda Infiniti Q50 je zadný pár dverí

 

Priestor na zadnom sedadle Infinity Q50
Priestor na zadných sedadlách, keď som si sadol za seba, moja výška je 178 cm

Miesta vzadu je na danú triedu akurát, aj vyšší pasažieri sa dozadu posadia pohodlne bez toho, aby mali málo miesta na kolená a hlavu. Sedenie je pohodlné, prítomné sú aj výduchy klimatizácie a som obklopený kvalitnou voňavou béžovou kožou, ktorá spolu so strešným oknom vytvára vzdušnosť v interiéry.

Exteriér Infiniti Q50

Ak by som nadviazal na pocitovú vzdušnosť a presvetlenie v interiéry, z pohľadu exteriéru chválim dostatočne veľké bočné okná. Kým konkurencia okná zmenšuje, Infiniti sa radšej drží toho, čo je zaužívané a to je dobré. Výhľad von do všetkých strán je veľmi dobrý a vďaka asistentom sa dá aj s takýmto relatívne dlhým autom manévrovať po meste bez obáv. Veľmi sa mi páči aj farba – modrá metalíza vyzerá na slnku prekrásne.

Automobily Infinity Q50, Q60 a Q30 zaparkované vedľa seba
Porovnanie prednej časti Infiniti Q50 s Infiniti Q60

Predná maska nesie typický dizajnový jazyk Infiniti. Mierne ma však sklamala zadná časť, ktorá je neutrálna. Kým tá z Infiniti Q60 sa mi veľmi páči, tá z Infiniti Q50 mi príde všedná. Na druhej strane, vzhľadom na segment auta nemôže byť nejak extra vyzývavá.

Zadná časť Infinity Q50
Zadná časť Q50tky až tak neoslnila

Hodnotenie Infiniti Q50 a záver

Hodnotenie testu Infinity Q50 - spolu 4 disky z 5
Záverečné hodnotenie

Infiniti Q50 je veľmi dobré auto, zamerané na komfort a rozmaznávanie posádky. Je to elegantná, no nie príliš extravagantná alternatíva za nemecké prémiové značky.

Ak mám zhodnotiť Infiniti ako celok z pohľadu automobilov, ponúka neobvyklú techniku, ktorá si v prevažne konzervatívnej Európe a najmä strednej Európe musí hľadať svoju cestu. Aj kvôli tomu držím automobilke palce, nech vykúzli za volantom pohodu a úsmev na tvárach posádky aj okoloidúcich tak, ako sa jej to podarilo aj mne.

Z pohľadu budovania značky by však mala viac zabojovať, mala by ešte viac spájať svoje technické partnerstvo v F1, so svojimi vozidlami a predvádzať ich všade tam, kde sa dá spolu s formulami. K tomu by jej mohli dopomôcť práve jazdci prostredníctvom sociálnych sietí podobne, ako to robí konkurencia.

Ešte raz sa chcem špeciálne poďakovať CENTRUM INFINITI SOSNOWIEC, za testovacie jazdy a vytvorené pohodlie v showroome a aj v automobiloch.


administrator

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.