Contact Information

Theodore Lowe, Ap #867-859
Sit Rd, Azusa New York

We Are Available 24/ 7. Call Now.

Tak ako predchádzajúca generácia Compass-u absolútne nenadchla najmä po dizajnovej stránke, novinka je presným opakom a pritom nestratila nič zo svojich terénnych a SUV schopností. Auto je komfortné, ale nie príliš mäkké a húpavé, práve ani tvrdé, presne také ako si predstavujem. Posed za volantom je fantastický, motor vládze, v aute je skutočne dostatok priestoru a ako je to v koncerne FCA bežné, sú k dispozícii rôzne kombinácie motorov, prevodoviek, pohonov, vrátane rôznych prvkov a balíkov výbav.

Úvod o Jeepe Compass

Na jazdu v Jeepe Compass som sa veľmi tešil. Keďže Jeep patrí pod koncern Fiat/Chrysler, chcel som vidieť, ako sa zmenil model Compass pod vplyvom talianskych dizajnérov. Totižto subjektívne si myslím, že značky Chrysler a aj Dodge sú vďaka Fiatu americky drsné, ale zároveň už majú aj určitý sexepeal. Najviac to vystihuje nový Dodge Charger, ktorý je americky drsný a zároveň dizajnovo zvýraznený a podčiarknutý. Ale späť k Jeepu. Jeep je pôvodom americká značka, pričom produkcia je alokovaná v Mexiku, Brazílii a v Indii. Z toho vyplýva, že ak si budete chcieť nakonfigurovať a objednať Jeep podľa Vašich predstáv, určite si nejaký ten čas počkáte. Ak sa teda ponáhľate, určite je výhodnejšie siahnuť po skladových kusoch. Z videí, ktoré som pozeral je výroba tohto modelu naozaj precízna a pán, ktorý popisuje výrobu stále hovorí o tom, že Jeep sa snaží byť prémiovým vozidlom. No, realita je trochu niekde inde, po rozhovore s predajcom v MOTOR-CAR Žilina, si Jeep skôr chodia pozerať záujemcovia o Kiu Sportage a Hyundai Tucson, než záujemcovia o Mercedes-Benz. Subjektívne si však myslím, že Jeep je určite technicky ďalej, než spomenutá kórejská dvojica a skutočne sa doťahuje na nemeckú prémiovú trojicu, aj keď to nie je cieľom. Cieľom automobilky je, aby bolo auto americky komfortné a zároveň poskytlo výnimočné terénne schopnosti tak, ako je to tradíciou vo všetkých jej modeloch.  Podobne ako je to u Alfa Romeo, Subaru alebo iných automobilkách, aj Jeep má svojich fanúšikov, možno aj odporcov. V každom prípade,  s predajcom sme sa zhodli na tom, že väčšina zákazníkov ktorí siahnu po Jeepe sú “Jeep positive”.

Predchádzajúca generácia Jeepu sa na slovenských ale aj európskych cestách vyskytovala sporadicky. Rozmýšľal som, či som vôbec niekedy predchádzajúcu generáciu videl na vlastné oči. Osud však zariadil, že tesne pred napísaním tohto článku som starší Compass videl naživo a keď som ho porovnal so súčasnou generáciou, pokrok v dizajne aj celkovom dojme je desiatky svetelných rokov vpred. Ak ste nemali šťastie a osud Vám nedoprial stretnutie so staršou generáciou Jeep-u Compass, tak nižšie je jeho ukážka.

Jeep Compass minulej generácie

Exteriér

Compass neskrýva podobnosť s Jeep-om Grand Cherokee

Súčasná generácia sa po vizuálnej stránke zmenila extrémne. K lepšiemu. Automobilka pravdepodobne pozbierala názory a spätnú väzbu zákazníkov a objavili “Ameriku” – najkrajším a zároveň symbolom Jeepu je Jeep Grand Cherokee. Na tomto je postavený celý dizajn menšieho Compassu, čo veľmi chválim a pokiaľ je pre niekoho Grand Cherokee veľký a drahý, má lacnejšiu alternatívu. V prednej maske sa medzi prednými svetlami nachádza typicky 7 mriežok s chrómovou obručou, ktoré sú charakteristické pre Jeep. Za zmienku stojí aj výrazný chrómový lem okolo hmlových svetiel. Denné svietenie je zakomponované do hlavných svetlometov a tvoria obrys spodnej časti svetiel. Auto ako celok pôsobí zvonka mohutne a silno.

Výraznejšie odlišné od väčšieho brata má Compass najmä zadné svetlá, ktoré sú s LED technológiou a majú výrazne iný tvar. Predné svetlomety sú v ponuke iba xenónové. Mne osobne sa páči chrómová linka, ktorá začína na úrovni spätných zrkadiel, prechádza popod strechu a zadné okno a pokračuje opäť k spätnému zrkadlu na opačnej strane. V spodných častiach celého vozidla sa nachádza oplastovanie, ktoré chráni auto v teréne a pri odskakovaní skaliek v zime.

Jeep Compass je veľké auto
Grafika zadných svetiel je originálna

Pri pohľade zboku na príplatkové 19 palcové disky som rozmýšľal, kde som videl lichobežníkový výrez pre kolesá. Ako prvá mi napadla súčasná Fiat Panda, ale po detailnejšom pohľade na predchádzajúcu generáciu som zistil, že ju mala aj pôvodná verzia, len menej výraznú. Na predných dverách tiež jasne dominuje názov Compass, aby všetci vedeli v akom aute sa to vozíte.

Nastupovanie je vysoké, pre menších ľudí najmä deti môže byť už komplikované

Na vyskúšanie som mal k dispozícii model s 1,4 litrovým preplňovaným 4-valcom, s výkonom 170 koní, s 8 stupňovou automatickou prevodovkou v najvyššej výbave Limited, s pohonom všetkých štyroch kolies. Táto výbava v štandarde obsahuje dažďový senzor, Bi Halogénové predné svetlomety, strešné lyžiny, chrómové prvky exteriéru, 2 zónovú klimatizáciu, vnútorné LED osvetlenie, lakťovú opierku vzadu, 7 palcový infotainment s Bluetooth a USB, Paket Parking (Vonkajšie spätné zrkadlá s osvetlením, zadná parkovacia kamera Parkview, predný a zadný parkovací asistent ParkSense, monitoring mŕtveho uhla a detekcia kríženia dráhy za vozidlom, asistent paralelného a kolmého parkovania) a Paket Style (zatmavené zadné okná s UV filtrom),Paket Function (Elektricky ovládané vyhrievané vonkajšie spätné zrkadlá, automatické elektrochromatické vnútorné spätné zrkadlo, bezkľúčový vstup a štart, zásuvka 230v/50hz, alarm). Okrem toho v testovanom modely boli aj príplatkové pakety Infotainment (Beats Audio a 8,4 palcový infotainment) a paket, ktorý obsahoval kožené sedadlá elektrický ovládateľné v 8 smeroch. A samozrejme už spomínané príplatkové 19 palcové kolesá. Na výber je 12 farieb, pričom všetky okrem základnej čiernej farby je možné kombinovať s čiernou strechou.

Aby majiteľ nezabudol a okolie vedelo, v akej výbave sa auto nachádza nevynímajúc zlodejov

Interiér

Po otvorení batožinového priestoru (dá sa priplatiť za elektrické otváranie), na mňa začala striekať voda. Mierne som sa prekvapil, ale som zvyknutý, nakoľko na Grande Punte je podobný nedostatok. Keďže sa roztopil sneh a aj mierne pršalo, na veku kufra bolo dosť veľa vody. Dizajnéri urobili piate dvere esteticky pekné, avšak po ich otvorení steká voda do bokov dverí, zachytáva sa na bočnej hrane a kvapká po bokoch otvoreného kufra. To by nebol problém, keby voda nekvapkala priamo na roh zadného svetla, od ktorého sa kvapky resp. prúd vody výrazne odráža na všetky strany. Pokiaľ je auto čisté tak to nevadí, ak ste však boli v poriadnom teréne a auto by bolo celé zablatené, to už by vadilo viac. Je to nedostatok, ktorý by sa dal napraviť iným dizajnom konštrukcie svetla.

Na pravej strane kufra sa nachádza subwoofer Beats Audio. Compass má dvojité dno kufra, takže si viete regulovať objem a hĺbku kufra. Manipulácia s dnom je jednoduchá, dá sa to zvládnuť aj jednou rukou a ak je vo vyššej polohe, po sklopený zadných sedadiel nevzniká schod, iba mierna vyvýšená plocha, nakoľko samotné sedadlá sa nesklopia do úplnej roviny. V kufri sa nachádzajú aj fixačné body.

Do kufra je široký nízky vstup
Kufor má pravidelný tvar, ale priestor po bokoch si žiada schránky alebo aspoň gumičky

 

Madlo na zatváranie kufra sa nachádza na pravej strane a za ním v pozadí je symbol nových Jeepov

Spôsob nastupovania na zadné sedadlá ma príjemne prekvapil. Niesom extra vysoký a tak som si sadal ozaj vysoko a aj nohy som musel vyložiť dosť vysoko počas nastupovania, určite aj kvôli pohonu 4×4. Dvere sa otvárajú doširoka a nie sú ťažké, primerane k veľkosti. Na zadných sedadlách sa sedí veľmi pohodlne, zároveň vysoko, sedadlá našťastie nie sú robené ako keby ste si sadali do koryta, sú len v miernom uhle. Na sedadlách predomnou je k dispozícii vrecko na uschovanie drobností. Vzadu sú tiež výduchy klimatizácie, 12v, 220v zásuvka a USB. Takže vzadu je to typický pohodlný Američan. Absolútne ma však prekvapila obrovská priestorová rezerva na kolená a aj na hlavu. Myslím si, že aj človek, ktorý má 190 cm sa sem zmestí. Jediné čo by mu vadilo je fakt, že som mal pocit akoby podlaha nebola dostatočne nízko, mal som pocit, že nohy mám dosť vysoko na to, že sedím na málo naklonenom sedadle.

Prebytok miesta vzadu

Kožené sedadlá kombinované s textíliou (asi) na bedrách a chrbte sú príjemné, nie sú ani tvrdé ani mäkké, jednoducho akurát. Výhľad šikmo dozadu je skromnejší, nezachraňujú to ani malé okienka. Na druhej strane auto pôsobí vzdušným dojmom, nemám pocit, že by som sa viezol v tanku. Páčili sa mi aj svetlá na strope nad madlami.

Výhľad dozadu

Pokiaľ máte zamknuté auto, k jeho odmknutiu nie je nutné stlačiť tlačidlo na kľučke, ale iba chytiť kľučku a senzory zaregistrujú pravdepodobne teplo z ruky a dvere sa odomknú (ak máte kľúč pri sebe). Odomykanie sa nachádza na predných sedadlách, len som nemal možnosť si ho vyskúšať s rukavicami. Zamykanie potom prebieha stlačením tlačidla na kľučke. Tento systém je však mierne zákerný v tom, že keď zamknete a chcete odskúšať, či je zamknuté, a chytíte kľučku, tak si auto opäť odomknete a potom ho znova treba zamknúť. Buď sa teda odnaučíte skúšať zamknutie dverí alebo ho budete praktizovať na zadných dverách.

 

Odkladacia schránka vo dverách je skromná
Volant padne skvelo do ruky

Po nasadnutí za volant ma priam šokoval posed za volantom. Ešte v živote som si nesadol do auta, kde by som sa cítil tak skvelo za volantom bez toho, aby som čokoľvek menil alebo špekuloval, ako sa za volant poskladám. Posed je mierne vyšší, pretože volant smeroval mierne nadol, ale zároveň som nesedel ako v autobuse. Práve naopak, mal som dojem, že sedím dosť športovo. Vďaka polohe za volantom tak máte perfektnú kontrolu nad volantom a zároveň nič nezavadzia vo výhľade. Na ľavej strane palubnej dosky je ovládanie svetiel, ktoré však v dobe nových technológií ani netreba riešiť. Volant je trojramenný, v perfektnej veľkosti aj hrúbke. Ovládanie na volante je rovnaké ako pri testovanom Fiate Tipo – na ľavej strane sa nachádza ovládanie palubného počítača a hands-free a na pravej ovládanie tempomatu. Rovnako ako pri Tipe sa ovládanie rádia nachádza na zadnej strane ramien volantu. Nahmatanie týchto tlačidiel je bezproblémové. Medzi ramenami volantu sa nachádza prístrojový panel kombinovaný s dvoma analógovými budíkmi a centrálnym displejom. Narozdiel od Tipa je grafika, logicky, ešte lepšia a chválim aspoň presné digitálne ukazovanie stavu paliva a teploty chladiacej kvapaliny, narozdiel od paličiek v iných automobiloch. Na palubnom počítači je možné zobraziť asistent udržania v jazdných pruhoch (štandardná výbava), stav tlaku v pneumatikách, aktuálnu rýchlosť, spotrebu a iné.

Spolujazdcov výhľad

Na palubnej doske a aj na dverách sa nachádzajú mäkčené plasty. V testovanom modely sa nachádza najvyššia verzia infotainmentu. Prostredníctvom infotainmentu sa dá nastavovať aj klimatizácia, avšak nie je to nutnosť, nakoľko klimatizácia aj vykurovanie majú svoje osobitné tlačidlá na stredovom panely. Infotainment má výbornú grafiku, displej je tepelný (ako na smartfónoch) nie odporový, takže reakcie sú presné a nemusíte vyvíjať žiadny tlak na displej. Infotainment podporuje aj Apple CarPlay a Android Auto a príplatková aparatúra Beats Audio hrá určite lepšie, ako tá v 500X, kde je počuť iba basy a žiadne stredy alebo výšky. Infotainment je responzívny, parkovacia kamera je kvalitná v kombinácii s výbornou grafikou a veľkosťou infotainmentu vidíte všetko, čo sa nachádza za autom. Samozrejmosťou je aj znázornenie, kam sa auto pohne v závislosti od toho, ako máte natočený volant. Pred automatickou prevodovkou sa nachádza volič režimov pohonu všetkých 4 kolies. Nachádza sa tú uzávierka diferenciálu a taktiež sa dajú nastaviť aj offroad režimy – auto, snow, sand, mud. Auto som nemal možnosť vyskúšať v teréne, ale po pozretí iných recenzii nemá Jeep problém v teréne. Jeep ponúka aj špeciálnu terénnu verziu Trailhawk, ktorá nie je na Slovensku dostupná. Vedľa uzávierky diferenciálu je vstup na USB, AUX kábel a 12v zásuvka. Tvar riadiacej páky je v poriadku, chválim tiež podsvietenie režimu prevodovky. Jediné, čo prevodovka nezobrazuje na palubnom počítači je aktuálny prevodový stupeň, pokiaľ máte nastavené automatický režim. Pre manuálny režim je potrebné prevodovku posunúť k sebe, pričom sa správne podradzuje smerom nahor a preraďuje smerom nadol. Pod riadiacou pákou sa nachádza elektronická ručná brzda a vypínače pre štart/stop systém a vypínanie ESP. Priehradka pred spolujazdcom je hlboká, ale príliš úzka.

V stredovej konzole je miesto iba na kľúč od auta

Jazda

Poďme však konečne za volant. Preplňovaný benzínový motor je dobre odhlučnený, nemáte ale zase pocit, že auto je bez motora. V tejto výkonnostnej variante má Compass dostatok dynamiky a hrdo sa tlačí dopredu. Automatická prevodovka radí veľmi plynulo v automatickom aj manuálnom režime, problém je, že na môj vkus jej to veľmi dlho trvá, kým sa rozhodne zmeniť prevodový stupeň na vodičov rozkaz. Dáva si na čas a nikde sa neponáhľa 🙂 Čo sa týka pedálov, musím iba chváliť, akcelerácia a brzdy sa dajú skvelo dávkovať tak, ako by to malo byť v aute určeného aj do terénu. Motor sa zobudí aj pri vyššom prevodovom stupni a zvuk motora je príjemný. Compass je postavený na rovnakej platforme ako Fiat 500X a Jeep Renegade. Podvozok je komfortný, ale nie zbytočne mäkký a nemal som pocit, žeby sa auto výraznejšie nakláňalo v zákrutách. Čo sa mi tiež veľmi páči je veľmi presné riadenie, ktoré poskytuje primeranú spätnú väzbu. Čo sa teda týka jazdných vlastností, Jeep Compass chválim. Zabudol som ešte na spotrebu. Tá sa v studenom období počas jazdy iba v meste pri surovom motore s 1800 kilometrami pohybuje okolo 10l/100km. Spotrebu považujem za primeranú vzhľadom na veľkosť auta, podmienky, počasie a pohon všetkých 4 kolies. Zo skúseností zákazníkov si treba dať pozor na pažravé kuny, ktorým sa motor, hlavne jeho odhlučnenie páči tiež ako mne 🙂 Cena Jeepu Compass sa pohybuje od 22 490€ za základnú verziu s motorom 1.4 MultiAir 140k až po najvyššiu 2.0 MultiJet II (diesel) so 170 koňmi za 36 390€.

Záver

Pre koho je teda auto určené? Pre všetkých, ktorí chcú dizajnovo moderné, ale stále decentné auto, ktoré ponúka skutočne veľký vnútorný priestor a nie je iba falošne nafúknuté. Na mňa spravil Jeep Compass veľký dojem hlavne vďaka dizajnu a jazdným vlastnostiam, tým, aká pohoda a zároveň presnosť panuje za volantom. V bezpečnosti Euro NCAP získal Compass 5 hviezdičiek, osobne by som však sledoval skôr americké crash testy IIHS – nie sú tak extrémne zamerané na asistenčné systémy, ale na skutočnú pasívnu ochranu. Som rád, že Jeep prišiel na to, čo sa ľuďom páči a nasadil dizajn z Grand Cherokee. Mal som pocit, že Jeep vôbec nezachytil prúd s crossovermi a s SUV, pretože okrem Renegade-u nič iné nepredstavil. Našťastie sa spamätali a ponúkajú veľmi univerzálne auto podľa potrieb každého – benzínové aj naftové motory s manuálnou aj automatickou prevodovkou v štvorkolke aj dvojkolke. Je teda Jeep Compass poloprémiový crossover alebo SUV? Poloprémiový je, oficiálne je to SUV, ale nezaradil by som ho ani ako crossover, ani SUV. Je to džíp, ako sa na Slovensku ľudovo povie autu, schopnému prejsť aj náročný terén.

Na záver sa chcem veľmi pekne poďakovať MOTOR CAR Žilina a najmä predajcovi pánovi Sirotovi, ktorý svojím prístupom absolútne zničil všetky fámy o zlých službách na Slovensku.


administrator

1 Comment

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.