Contact Information

Theodore Lowe, Ap #867-859
Sit Rd, Azusa New York

We Are Available 24/ 7. Call Now.

Jazda Hyundai IONIC – aké je to šoférovať dvojičky hybrid / elektromobil a žiť s nimi?

Ak sa aj Vám stáva a lezie Vám na nervy, že musíte dokrikovať na deti, kamarátov alebo na kolegov dozadu na zadné sedadlá, pretože Vás nie je počuť, Hyundai IONIC Vás od kričania odbremení. Vďaka batériám a možnosti jazdy iba čisto na batérie aj v modely s hybridným pohonom, je ticho a pokoj tým, čo Vás sprevádza zakaždým v tomto automobile.

Pohľad cez bočné predné sklo do interiéru. V odraze okna je Hyundai logo
Nevedel som sa dočkať svojej prvej jazdy

Elektrické a hybridné automobily nemajú na Slovensku stále takú predajnosť, ako by si automobilky želali, aj napriek štátnym dotáciám. Najväčšou nevýhodou je nízka úroveň infraštruktúry a navyše spôsob bývania v strednej Európe – parkoviská v okolí panelákov. Viete si predstaviť, že by takmer z každého bytu išiel kábel k auto aj niekoľko desiatok metrov? Ja si to viem predstaviť, vyzeralo by to ako pavučina alebo iná zamotaná situácia – zamotané káble od slúchadiel pozná asi každý mladý človek a toto by bolo niečo na ten istý spôsob, len na ceste. Nehovoriac o čase nabíjania. Prakticky si tak hybrid resp. elektromobil môžu z praktických dôvodov kúpiť ľudia, ktorí majú garáž alebo bývajú v rodinnom dome. Nabíjacích staníc a miest síce pribúda, ale nedajbože aby prišli pred niektoré nákupné centrá viac ako 2 elektrické autá – ostanete bez “šťavy”. Ďalšou nevýhodou je cena, ktorá v prípade segmentu nižšej strednej triedy atakuje minimálne hranicu 30 000€. V úvode som zhrnul nevýhody, ktoré vyplývajú zo súčasnosti. A aké sú jazdné vlastnosti? Verte alebo nie, tu sa začínajú výhody.

Na vyskúšanie som mal k dispozícii obe verzie Hyundaiu IONIC – plug-in hybrid a aj čisto elektrický model. Na úvod môžem prezradiť moje pocity – sú výborné. Moje doterajšie skúsenosti s elektromobilmi boli na úrovni prevezenia sa na Tesle model S, vzadu ako spolujazdec. Všade sa hovorí o tom, že elektrické automobily majú ihneď k dispozícii všetok krútiaci moment, čo to znamená v praxi?

Hyundai IONIC Electric – jazdné vlastnosti

Na test čisto elektrickej verzie som mal obmedzený čas, budem sa venovať iba čisto jazde. Po nasadnutí za volant ma prekvapilo príjemné sedenie a najmä pocit kvalitných materiálov. V elektromobile IONIC som sa cítil útulne a spokojne. Po naštartovaní samozrejme nie je počuť vôbec nič. Po prvom pohnutí zisťujem, že šoférovať elektromobil je skutočne veľmi jednoduché. Stlačenie na plynový pedál (v elektrickom aute je to skôr akcelerátor) reaguje presne na pokyny nohy a najmä, reaguje ihneď v okamžiku stlačenia akcelerátora. Ťažko sa to opisuje, ale predbehnúť vozidlo, alebo sa v meste zaradiť do iného jazdného pruhu je bleskurýchle. Netreba mi žiadne podradenie, nespomaľuje ma žiadne oneskorenie turbodúchadla a prevodovky, jednoducho nemusím počas šoférovania vôbec myslieť na to, či podradiť, alebo ako vyštartovať a či sa stihnem zaradiť. Tým, že je v premávke málo elektromobilov, zaradiť sa do iného pruhu stíham skôr, ako bežné autá za mnou. Manévrovateľnosť a pružnosť automobilu je priam neskutočná. A to ticho v interiéry je zarážajúce. Jednoducho s elektrickým autom je šoférovanie vyslovene relax, aj ak považujete šoférovanie za zložité. Elektromobil IONIC má aj možnosť voľby jazdných režimov. V normálnom režime auto reaguje prirodzene, nie je rýchle ani pomalé. V športovom režime stuhne mierne riadenie, ale najmä akcelerátor získa ešte väčší cit. Na môj vkus je v športovom režime akcelerátor až príliš ostrý, jeho pohladenie znamená výrazný odpich vpred. V meste by som používal štandardný režim a na okreskách skôr športový. Volant je na spodnej strane skosený a pôsobí športovo. Zaujímavosťou je ovládanie prevodovky už iba tlačidlami, žiadnou pákou alebo iným ovládačom.

Zadná časť automobilu
Na prvý pohľad človek netuší, že IONIC je elektromobil

Batérie, rekuperácia, brzdenie

Výdrž batérií je výrazne závislý od poveternostných podmienok. V zime batérie strácajú kapacitu a treba kúriť, v teplých dňoch sa určite zíde zapnutie klimatizácie, ktorá zásadným spôsobom negatívne vplýva na dojazd. IONIC Electric má samozrejme aj funkciu rekuperácie energie a dobíjanie batérií pri brzdení. Nastaviť sa dá aj miera rekuperácie – čím je väčšia, tým IONIC viac brzdí. Regulovanie miery rekuperácie sa nastavuje páčkami pod volantom, ktoré sú takmer rovnaké ako pri tých, ktoré sa používajú v prípade automatických prevodoviek. Tým, že IONIC je „nabalený“ množstvom batérií, je aj dosť ťažký, čo má vplyv na brzdenie klasickými brzdami. Brzdy sú citeľne poddimenzované a rozhodne odporúčam rekuperovať a klasicky brzdiť čo najmenej. Ono aj výrobca očakáva, že si každý vodič bude chcieť predĺžiť dojazd a bude rekuperovať. Z tohto dôvodu stačí mať iba pravú nohu na akcelerátore a brzdiť páčkami pod volantom. Super jednoduché. Samozrejme, v krízovej situácií je stále rýchlejšie zabrzdiť brzdou, než sa postupne preklikávať na zvýšenie rekuperácie pod volantom. Auto si pamätá poslednú intenzitu rekuperácie a po pustení akcelerátora začne ihneď rekuperovať. Po stlačení akcelerátora samozrejme prestane.

 

Predná časť exteriéru
To, že je táto verzia IONIC-u čisto elektrická, prezrádza vyplnený predný nárazník

Špecifikácie

Mierny nezvyk nastáva vtedy, ak presadnete z auta z manuálnou prevodovkou a ste zvyknutí nestáť na brzde na križovatke. Aj elektrický IONIC rovnako ako automaty majú tendenciu pri nezošliapnutej brzde sa samé rozbehnúť vpred, pokiaľ je prevodovka v režime D. Jazda bola krátka, nemal som možnosť skúšať dojazd a ostatné veci. Elektromobil IONIC ma veľmi príjemne prekvapil svojou agilitou napriek hmotmosťou nad 1,8 tony. Je to však stále pocitový faktor, najmä v nižších rýchlostiach, pretože zrýchlenie z 0 na 100 km/h je za 9,9 sekundy. Teoretický dojazd je 280km, reálne to vidím na 200. Maximálna rýchlosť je 165 km/h. Záruka na batérie je 8 rokov alebo 200 000 km. Cena sa pohybuje od 35 290 €.

Hyundai IONIC Plug-in Hybrid

Hybridný pohon je o niečom inom, než iba čisto elektrický. Na pomery Slovenska (infraštruktúra a praktickosť) sa hodí na cesty viac a v prospech há aj lepšia cena.

Hodnotenie
IONIC Plug-in hybrid veľmi pozitívne prekvapil

Skratka plug-in hybrid znamená, že automobil je dobíjateľný hybrid, teda motor nefunguje ako generátor, ale ako štandardný spaľovací motor, ktorý samozrejme nie je schopný dobiť batérie. Plug-in hybridná verzia IONIC-u sa od tej čisto elektrickej líši vonkajším dizajnom najmä v prednej maske, ktorá už nie je úplne zakrytovaná. Ostatné prvky v interiéry, ale aj v exteriéry sa prakticky nezmenili. Výrazne sa samozrejme zmenila technika. Spotreba Plug-in hybridu sa v praxi pohybuje aj na úrovni 4,5 litra, môže byť samozrejme aj menej, v závislosti od režimu (aj čisto elektrického). Zrýchlenie z 0 na 100 km/h trvá 10,8 sekundy, čo je o takmer sekundu horšie, než v čisto elektrickej verzii.

plaketa bluedrive
Nesmú chýbať označenia o úspornom a ekologickom automobile

Pohon

Tentokrát je pod kapotou už aj benzínový motor o objeme 1,6 litra spolu s elektromotorom, pričom dohromady dávajú výkon 141 koní. Čisto elektrický dojazd je udávaný na 63 km, so svojich skúseností vždy treba ubrať približne 20%, kvôli poveternostným podmienkam a komfortu. Teoretický dojazd je 1 100 km, neviem ohodnotiť relevantnosť tohto čísla, skôr by som to kvôli meraniu spotreby v Európy opäť znížil o 20%. Batérie sa štandardne domácou zástrčkou nabíjajú vyše dvoch hodín. 1,6 litrový 4-valcový motor radu Kappa je spriahnutý so 6 stupňovou dvojspojkovou automatickou prevodovkou DCT. IONIC má tak kombinovaný výkon 141 koní, pri 5 700 otáčkach za minútu. Celkový krútiaci moment je 265 Nm.

Podvozok a batérie

Hyundai opäť čaroval ako v prípade čisto elektrického IONIC-u a vytvoril auto so skvelými jazdnými vlastnosťami. Totižto tým, že sú batérie umiestnené úplne na zadnej náprave, znižuje sa ťažisko vozidla a auto pri bežnej a športovej jazde sedí na vozovke ako priklincované. Samozrejme s posunom na limity auta sa vo výraznejšej miere už prejavuje hmotnosť a odstredivé sily. Automobil mal obuté 17 palcové disky a spolu s hmotnosťou bol podvozok statočný – zvukovo nedal o sebe znať, že je v blízkosti svojho limitu. Na miernych nerovnostiach bolo všetko v poriadku, na väčších nerovnostiach a najmä na bubnoch na asfalte však bolo cítiť, že tlmiče idú “nadoraz”. To si bežný vodič nevšimne, nakoľko za všetkých okolností je od podvozka IONIC vždy tichý. Vďaka uloženiu batérii na zadnej náprave vzniká v aute dokonalá vyváženosť medzi rozložením hmotnosti vpredu a vzadu. Samotné batérie sú výnimočné napríklad aj svojim zložením. Nejde o najpoužívanejšie Li ION batéria, ale o Li Pol (polymérové) batérie. Ich nevýhodou je možno menšia životnosť, ale za to vydržia nárazy a nevznikne ich vzbĺknutie. Sú však mierne drahšie a v súčasnosti (máj 2018) má Hyundai problémy s ich dodávkou napríklad na kanadský trh. Dĺžka záruky na batérie je rovnaká ako na elektromobil IONIC.

pohľad na zadnú bočnú časť
17 palcové disky IONIC-u svedšia, podvozok ich zvláda dosť na limite

 

Jazdné vlastnosti

Okrem podvozku sa Hyundai-u podarila vytvoriť harmónia medzi elektromotorom, benzínovým motorom a dvojspojkovou prevodovkou. Pri bežnom rozbiehaní používa IONIC elektromotor, nad 55 km/h sa zvykol zapojiť aj benzínový motor v automatickom režime. Samozrejme pri rýchlom rozjazde sa ihneď zapne aj benzínový motor. Zapínanie benzínového motora je plynulé a dvojspojka nekope. A práve toto sa Hyundai-u podarilo – tým, že sa IONIC hybrid pohýna na elektromotor, nie je cítiť kopnutie dvojspojky a zároveň sa ušetrí palivo. Vo výsledku je tak pohýnanie a celkovo jazda opäť veľmi pokojná, vie byť aj dynamická, ale pocitovo nie tak ako v prípade čisto elektrickej verzie. Vďaka elektromotoru a aj atmosférickému motoru je odozva na akcelerátor opäť rýchla, nie až tak ako v čisto elektrickej verzii, ale stále rýchlejšia ako v bežných alebo preplňovaných agregátoch. Vyslovene ma baví šoférovať IONIC plug-in hybrid. Narozdiel od čisto elektrickej verzie má IONIC aj silnejšie brzdy, ktoré sú primerané automobilu silou aj nástupom, rovnako ako akcelerátor. Za volantom si treba chvíľu hľadať pozíciu, volant je uchytený relatívne nízko. Výhľad šikmo dopredu je dobrý a signalizácia mŕtveho uhla sa nachádza priamo v zrkadle vonkajších spätných zrkadiel.

Predná časť
Predná časť je dizajnovo vydarená

Praktickosť a interiér

Batožinový priestor je veľký (443 litrov) napriek batériám a má široký vstup. Keďže IONIC je karosárskou verziu liftback, dvíha sa aj celé zadné sklo. Zadné sklo je vzadu predelené podobne ako na Honde Civic. To by nebol problém, problémom však je, že je kvôli dizajnu zadné sklo nad spojlerom zaguľatené a tak je výhľad dozadu dosť problematický, či už na priamo, ale hlavne do strán. Všetko však napráva kvalitná zadná parkovacia kamera. Infotainment je na vysokej úrovni, veľmi responzívny, dokonca po spárovaní s mobilom cez Bluetooth automaticky spustí poslednú hranu skladbu zo Spotify, samozrejme pokiaľ máte aplikáciu nainštalovanú. To je teda pecka.

Stredová konzola s infotainmentom
Obrazovku infotainmentu je možné rozdeliť na 2 samostatné polovice, nechýba bezdrôtové nabíjanie smartfónu

Pokročilý hudobný systém Infinity je určite neporovnateľne lepší ako ten v Hyundai i30 kombi, avšak na prémiovejšie systémy stále stráca, hudba je však určite počúvateľná a bežný človek bude viac ako spokojný. Volant je tiež naspodu skosený, v hybride pribudol klasický volič prevodovky. Hyundai IONIC má veľké priehradky vo dverách, aj priehradka pred spolujazdcom sa radí skôr k tým obrím. Ovládanie na volante je podobné ako na Hyundai i30 kombi. Aj hybridný model disponuje jazdnými režimami, v športovom móde sa veľmi pekne zmení grafika prístrojového panelu a hlavne človek netuší, že je prístrojový panel digitálny. Konkurencia v tejto triede sa má čo učiť!!!

To najlepšie si nechávam na záver. Vyskúšal som sedenie vzadu. A môžem s určitosťou povedať, že Hyundai IONIC má najkomfortnejšie zadné sedenie vôbec so všetkých automobilov. BMW radu 5 ani žiadne iné automobily sa nechytajú. Kvôli batériám je sedenie vyššie, ale nie vysoké ako v SUV, nie nízke ako v strednej triede, výrez pre cestujúci je veľký a dvere sa otvárajú doširoka. Vďaka týmto faktorom a možnosti si zasunúť nohy pod sedadlo vodiča vrátane pohodlných presne na mieru ušitých sedadlách som sa cítil ako doma. Dostatok miesta na nohy a aj na hlavu s dostatočnou rezervou, myslím si že aj 185 cm vysoký človek sa vzadu veľmi pohodlne posadí a aj odvezie. Skvelé, chválim, som nadšený. Vďaka skvelému sedeniu a tomu, že som bol po obede, sa mi ani nechcelo ísť dopredu za volant, také pohodlie panuje vzadu. Automobil samozrejme disponuje aj systémom núdzového brzdenia, udržiavania v jazdných pruhoch a adaptívnym tempomatom.

Zadné sedadlá
Na pohľad úplne obyčajné zadné sedadlá sú najkomfortnejšie, v akých so kedy sedel. Uhol sedadla, dĺžka sedáka a výška sedadla je na 180 cm vysokú postavu ako uliata, nechýbajú ani zadné výduchy klimatizácie

Záver

Od Hyundai-u IONIC som nič špeciálne nečakal, ale jeho vlastnosti a výbava ma v pozitívnejšom zmysle snáď ani nemohli prekvapiť. Vzhľad je príjemný a svieži a stále šoférujete auto z prítomnosti, žiadny koncept ala Hviezdne vojny. Ak rozmýšľate nad IONIC-om, tak určite neváhajte ani sekundu. Je to skvelé auto po všetkých stránkach. Ja osobne by som skôr zobral hybrid, kvôli praktickosti. Budúci rok by mali prísť aj modernizované verzie IONIC-u. Za test sa chcem veľmi poďakovať Viktórii Faškovej, predajkyni vozidiel Hyundai v Banskej Bystrici a celej spoločnosti PORTAS s.r.o..


administrator

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.