Contact Information

Theodore Lowe, Ap #867-859
Sit Rd, Azusa New York

We Are Available 24/ 7. Call Now.

Čas grilovačiek, záhrady a voľnočasové aktivity sú každé leto v kurze. Chodievame na výlety a kade-tade, samozrejme aj vlastnou dopravou – autami. Ako však autá zvládajú najmä činnosti okolo domu a záhradky, keď potrebujeme previezť zašpinené náradie alebo stavebný materiál? O automobil sa každý stará individuálne, pre niekoho je to miláčik, pre niekoho dopravný prostriedok. Pre mňa je miláčikom, staral som sa o plasty a palubnú dosku. Čo však sedadlá? Nie je tepovanie auta a sedadiel komplikované časovo aj finančne?

Čistenie auta nie je len o palubnej doske

Keďže sedadlá a iné prvky v aute sú textilné, rozhodol som sa až po 10 rokoch venovať starostlivosť aj týmto prvkom, ktorým som doteraz nevenoval špeciálnu pozornosť, pretože na látke nie sú nečistoty až tak viditeľné, pokiaľ nie sú vyslovene niečím poliate. Druhý faktor ktorý ma presvedčil, je moja alergia na peľ a v aute sa mi vždy chcelo kýchať aj mimo peľového obdobia. Pre mňa bol pojem tepovanie a obzvlášť pojem tepovanie auta vcelku neznámy – nevedel som, čo si mám pod tým predstaviť. Hľadal som na internete a zistil, že je to vlastne chemické čistenie akýchkoľvek textilných povrchov – koberce, sedačky, kreslá a iné. Keď sú tieto predmety špinavé, nie je možné ich dať do práčky a oprať – nezmestia sa tam. A práve tu nastupuje tepovanie.

Vnútorná strana dverí na automobile
Netreba zabúdať aj na znečistenie vo výplniach dverí

Skúšobný automobil: 10 rokov (od kúpi) bez tepovania, používané na záhradu, najazdené 71 tisíc kilometrov, priemerná starostlivosť

Testu tepovania som podrobil, ako inak, auto. Ako som spomínal, vyššie, za 10 rokov nebolo tepované ani raz a bolo používané na účely letných dovoleniek, ale hlavne, presunu medzi bytom a záhradou. Takže autu sa nevyhol stavebný materiál, ušpinené predmety od zeme a ani stále parkovanie pod brezou, ktoré malo vplyv na vzduchotechniku.

Tepovanie auta – výber spôsobu

Pri tepovaní je pre tepetéra dôležité si určiť, aký povrch o akej rozlohe sa ide tepovať a samozrejme, či ide o nábytok alebo iné miesto, kde dochádza ku kontaktu s ľudskou pokožkou. To má vplyv na výber stroja, techniky a najmä chémie. Celý proces tepovania je vyslovene závislý od ľudského faktoru. Výber chémie, postupnosť tepovania a technika samotného tepovania je už na konkrétnej osobe. Ak si myslíte, že tepovanie auta zvládnete aj úplne sám, nie je to pravda.

Človek tepujúci predné sedadlo vodiča
Tepovanie trvá rôzne dlho, treba počítať aspoň s dvoma hodinami

Často sa stáva, že sa použije veľa chémie, alebo sa objekt nedostatočne vytepuje a tak sa fľaky voči okoliu ešte zvýraznia. Základom je správne vybratie chémie a aj pomeru zriedenia s vodou. Niektoré chémie sú menej agresívne, niektoré veľmi agresívne a taktiež aj v rôznej intenzite arómy. Na testovacom aute bola použitá mierna chémia, nakoľko sedadlá nevykazovali žiadne silnejšie znečistenie. Ďalej je potrebné zvoliť správnu tvrdosť kefy. Pri jemnejších materiáloch je vhodnejšie zvoliť mäkšie a hustejšie kefy, pričom netreba pri samotnom kefovaní veľmi tlačiť. Samotný princíp funguje podobne ako pri umývaní zubov – pri veľkom tlaku sa vlákna kefy ohnú a nedokážu napeniť a dostatočne vyšúchať povrch. Pri samotnom nanášaní tepovacej kvapaliny je dôležité jej množstvo. Určite neplatí, že čím mokrejší bude tepovaný predmet, tým lepšie. Vyslovene naniesť viac tepovacej kvapaliny sa oplatí vtedy, ak je predmet znečistení do hĺbky – napríklad pri jeho predchádzajúcom obliatí.

Postupnosť tepovania vzhľadom a sušenie

Tepovanie auta sa začína logicky, najprv sedadlom vodiča. Nie je to kvôli tomu, že toto sedadlo bude asi najviac znečistené – na mieste vodiča vždy niekto sedí, ale aby sa do odchodu vodičovo sedadlo stihlo čo najskôr vysušiť. Následne, už podľa dohody alebo tepéra je možné buď pokračovať vybratím hlavových opierok a ich vytepovaním, alebo ďalšími sedadlami. Na záver stačí vytepovať ostatné plochy – dvere, strop, podlahy. Samotné vysušenie auta netrvalo dlho, nezáleží ani tak na ročnom období, ako na vonkajšej vlhkosti. Aj v lete, pokiaľ je vlhko a dusno, sa bude auto dlhšie sušiť, než pri suchej jeseni. Celkovo je po tepovaní vhodné auto nechať vetrať 5-6 hodín, ale úprimne, kto by mal na to čas. Ja som nechal auto vetrať zhruba 2 hodiny, s tým že som potom jazdil asi 3 hodiny s otvorenými oknami a mierne naotvorené okná som nechal aj počas parkovania v noci ďalšie 2 dni, kým nebol interiér úplne vysušený.

Chlap tepuje zadné sedadlo na aute
Zadné sedadlá sú čistejšie len v prípade, ak vzadu nevozíte deti

Čo na to vnútorná elektronika?

Z pohľadu elektroniky v interiéry by sa nemalo nič stať, samozrejme záleží na vetraní vonkajšieho prostredia a samozrejme od samotného tepéra – koľko vody použije a ako chráni elektrické komponenty. Pokiaľ auto tepuje osoba neskúsená a neznalá, môže sa stať, že sa vyskytne niečo neočakávané. Napríklad niektoré modely Porsche 911 majú autobatériu umiestnenú pod sedadlom vodiča a teoreticky sa môže stať, že batéria navlhne, či už použitím veľa vody alebo aj samotnou vlhkosťou a preto batéria pomaly vyskratuje a za 2 dni je batéria nepoužiteľná. Preto som sa rozhodol dať auto do rúk expertom z Tepujem.sk, ktorí tepujú na objednanie všetko, nie len autá. Tepované Grande Punto nemalo po tepovaní žiadne problémy, senzory v sedadlách fungovali normálne a s ničím nebol žiadny problém. Na moje prekvapenie sa nezarosili ani okná, záleží samozrejme aj na tesnení daného automobilu. Všetky tepované miesta vyzerajú ako nové a skutočne je pozorovať rozdiel – či už vizuálne a v mojom prípade aj so zníženou intenzitou kýchania.

Špinavá voda po tepovaní
Výsledok tepovania iba sedadiel a polstrovania na dverách – nebol tepovaný strop a priestor pod nohami

Záver

Celkovo sa tepovanie auta určite oplatilo, v závislosti od tepovacej spoločnosti je možné si objednať tepovanie aj priamo domov, čo je super pohodlné. Všetko ostatné je už na samotnom tepérovi. Špeciálne sa chcem poďakovať Romanovi Turjakovi, ktorý mi auto starostlivo vytepoval tak, že ani sám by som nemal toľko trpezlivosti a za to, že ma uviedol do problematiky tepovania. Tepovanie bolo vykonané prostredníctvom Tepujem.sk v meste Žilina.


administrator

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.