Contact Information

Theodore Lowe, Ap #867-859
Sit Rd, Azusa New York

We Are Available 24/ 7. Call Now.

Japonské wasabi

Prvýkrát sa mi podarilo sadnúť si volant skutočne rýchleho automobilu. Nie je to len tak hocijaký automobil, ale rovno Honda Civic Type R, ktorá je rekordérom na známej severnej slučke Nürburgringu, na ktorej čoraz častejšie automobilky testujú a aj vyvíjajú svoje automobily. Jeden z konkurentov v disciplíne hot-hatchov, teda rýchlych hatchbackov, sa tam vyvíjal – Hyundai i30. Honda však stále drží prvenstvo najrýchlejšieho času na kolo v kategórii hatchback s predným náhonom na tejto trati. Aké je to však šoférovať takéto dravé auto na bežných a hlavne slovenských cestách? Aká je jazda na Honde Civic Type R?

Zadná časť Honda Civic Type R, zadné krídlo je dvojité a v spodnej časti prepája zadné svetlomety
Neviem sa vynadívať na ten spojler

Honda Civic Type R ako z video hier

Dizajn súčasnej generácie Hondy Civic Type R (FK8) nie je nič dlžný svojmu predchodcovi (FK2). Výrazný zadný spojler, pár aerodynamických detailov na streche, výduchy za prednými kolesami a taktiež mriežka na kapote. K tomu ostrý vzhľad predných LED svetiel napovedá, že ide o dravca, ktorý bude hltať zákruty ako PAC-MAN cukríky. Dizajn napovedá, že ide o tuningové auto priamo z továrne, čo je aj pravda. Mnoho komentárov pod rôznymi videami, ale aj po rozhovoroch prevažne so Slovákmi súčasnú Hondu Civic Type R vnímajú tak, že je až priveľmi výrazná a extravagantná. Čiastočne je to aj pravda, ale prečo nie. Ak niekto chce tuningovo vyzerajúce auto priamo z továrne, tak má túto možnosť k dispozícii a ten komu sa to nepáči, nech sa nepozerá. Ja si zase naopak myslím, že hot-hatche mnohých konkurenčných značiek sú až priveľmi mdlé. Type R naopak po dizajnovej stránke ponúkne poriadnu dávku emócií. Všetky  prvky, ktoré vyzerajú byť karbónové, nie sú v skutočnosti karbónové, mám na mysli nárazníky. Bežný človek však nemá šancu si to uvedomiť. Pri detailnom prezretí je jasne vidieť, že veľké čierne plochy v rohoch nárazníkoch sú slepé a z veľkej časti neplnia žiadnu špeciálnu funkciu, okrem dizajnovej. Vpredu síce  nie sú tieto plochy úplne slepé – asi pätina priestoru je otvorená, ktorou prúdi vzduch.

Predná časť Civic Type R (FK8) je agresívna
Mne sa agresívny výraz páči

Praktickosť a kvalita materiálov

Tak či tak je Civic veľkým autom, najmä na dĺžku a vzhľadom mi na prvý pohľad pripomenula skôr karosársku verziu liftback než hatchback. Je to kvôli tomu, že samotný Civic sa len s malými rozdielmi predáva na všetkých svetových trhoch. Myslím si, že s priestorom v kufri by nemali mať problém ani 4-členné rodiny. Priestoru na zadných sedadlách je dostatok a sedadlá sú tvrdšie, no stále to nie je sedačka v nových trolejbusoch bez polstrovania. Vzadu sa sedí príjemne, s mojou výškou 178 centimetrov som nemal problém s miestom na kolená, nad hlavou, ani som nemal pocit, že sedím v neprimeranom sklone, alebo že je podlaha vysoko a mám prikrčené nohy. Vzadu sa sedí podľa mňa skvele a dvaja dospelí ľudia sa vzadu odvezú stále pohodlne vzhľadom na zameranie auta.

Zadný cestujúci majú dostatok miesta na nohy, čo je dôležité, pretože predné sedadlá sú zozadu karbónové
Priestor pre pasažierov vzadu je veľmi dobrý

Zo stránky kvality materiálov je na tom Type R výborne, vpredu. Vzadu sú už napríklad na výplniach dverí použité tvrdé plasty, kým vpredu na dverách mäkčené plasty. Okrem toho však nemám žiadnu výhradu, všetko pôsobí výborne spracované a nič nevŕzgalo.

Palubná doska pôsobí moderne, obsahuje červené linky
2018 Honda Civic Type R – palubná doska

Zopár technických údajov a cena

Honda Civic Type R sa v súčasnosti na Slovensku predáva v troch výbavových stupňoch – S, Type R a Type R GT. Základná výbava začína na cene 33 890 € a najvyššia výbava začína od 37 890 €. Vo všetkých výbavách sa dá priplatiť už iba za metalízu. Ak teda niekto chce mať vo svojom Type R 11 reproduktorov, musí siahnuť po najvyššej výbave, pretože sa jednotlivé prvky výbavy nedajú dokúpiť zvlášť. Základnej výbave chýbajú všetky elektronický pomocníci, či už je to navigácia Garmin, bezkľúčový vstup, automatická klimatizácia, parkovacie senzory, dažďový senzor, LED hlavné svetlá a iné. Všetky tieto prvky zamrzia a lepšie je siahnuť aspoň po strednej výbave Type R, ktorej cena (11.05. 2018) je 35 190 €. Všetky Type R však majú spoločnú motorizáciu vrátane jej výkonu a prevodovky. Civic Type R má v Európskej špecifikácii výkon 235 kW čo je 320 koní a maximum krútiaceho momentu 400 Nm v rozpätí od 2 500 do 4 500 otáčok/min. S motorom je spriahnutá 6-stupňová manuálna prevodovka. Auto je oficiálne 4-miestne, objem kufra je 420 litrov a odporúča sa tankovať aspoň Natural 98. Štandardná hmotnosť je okolo 1 450 kg aj s vodičom a štandardne sa dodávajú 20 palcové disky.

Agresívne predné LED svetlomety tvarom pripomínajú žraloka
2018 Honda Civic Type R LED svetlomety od strednej výbavy

Prvé dojmy za volantom

Čo sa týka jazdných vlastností, neviem kde začať; pôjdem chronologicky. Po nastúpení do Civic Type R si uvedomíte ako je auto nízke, ale nie je to vyslovene sadanie si na zem, očakával som ešte mierne nižšie nastupovanie. Sedadlá sú výborne tuhé, netlačia na chrbát ani na nohy a dĺžka sedáka je výborná. Sedadlá sa dajú nastaviť na vcelku kolmé sedenie, sedenie je perfektné vrátane držania vodiča v sedadlách a nemám si na čo sťažovať. Posed je nižší, ale nie príliš, čo mi vyhovovalo. Volant pred vodičom je kožený v kombinácii červenej a čiernej farby. Veľkosť volantu a aj tvar je skvelý, ovládacie prvky na volante sú dobre zapracované a nedochádza k ich nechcenému stlačeniu. Civic Type R sa odlišuje od konkurencie tým, že ovládače na rádio a hands-free sú umiestnené naľavo a ovládanie tempomatu napravo. Ostatné automobilky majú toto umiestnenie naopak – naľavo rádio a hands-free a napravo tempomat. Športový dojem výrazne zvýrazňuje červená farba, v ktorej sú prevedené aj športové semišové sedadlá a červené bezpečnostné pásy. Na jazdu som mal k dispozícii Civic Type R v modrej metalíze, ktorá sa mi osobne páči ešte viac, ako červená varianta. Dôvodom sú červené linky na nárazníkoch a diskoch kolies, ktoré sú viac výrazné pri inej farbe a s modrou metalízou vytvárajú výborný kontrast. Špeciálne by som chcel upozorniť na výhľad dozadu, ktorý je aj napriek zadnému krídlu bezproblémový a mám pocit, že je lepší než na bežných hatchbackoch, hlavne smerom viac za autom (nižšie).

Výhľad dozadu je dobrý, je vidieť aj masívne zadné kríslo.
Honda Civic Type R poskytuje lepší výhľad dodzadu než väčšina hatchbackov

Zvuk

Zadných cestujúcich okrem príjemného pocitového sedenia poteší aj príjemný výfukový orchester pod nimi. Honda Civic Type R nemá však taký zvuk, akoby sa pri pohľade (masívne zadné krídlo, výfuky v strede a iné) mohlo zdať. Zvuk je hlasný, s nízkymi tónmi, ale veľmi počúvateľný aj pri nízkych otáčkach, aj počas bežných jazdách z práce a do práce. Zvuk je teda výrazne umiernenejší, než celkový dizajn auta a z pohľadu triedy hot-hatchov by som ho označil za najtichší. Tento názor však zdieľam aj napriek tomu, že iní bežní ľudia hovorili, že hučí dosť, no pravdepodobne nemali možnosť vyskúšať ladený výfuk Record Monza alebo Akrapovic napríklad z Abarthu, ktorý je teda podstatne hlasnejší a chrapľavejší. Na Civicu Type R je vidieť 3 výfuky, ten stredný však nie je funkčný a slúži ako akýsi stabilizátor, ktorý eliminuje rezonanciu. Je to cítiť, Type R má hutný zvuk, ale bez trasenia, strieľania a podobných moderných pazvukov. O to väčšiu radosť mi robí zvuk z motora, pokiaľ nie je turbo roztočené. V okamihu plných otáčok turbodúchadla sa Civic Type R mení na fučiaceho býka, ktorý so všetkou silou ide tam, kam je vedený. Výrazný zvukový prejav turba bolo počuť aj vo výfuku. Znie to veľmi zvláštne, ale keď som sa nechal voziť na zadných sedadlách, fučanie turba som počul aj od výfuku. Civic Type R celkovo tak pri plnej záťaži vydáva prevažne fučiaci zvuk, čo je škoda. Okrem toho mi veľmi na Civicu Type R chýbal nejaký podporný zvuk turba po uvoľnený plynového pedálu, podobný zvuk blow-off ventilu z Need For Speed hier alebo niečo podobné. Z týchto hier si teda Honda ponechal vzhľad, ale nie zvuk.

Štartujem a vyrážam

Po naštartovaní sa vodičovi efektne zapne digitálny prístrojový panel, pri ktorom sa chvíľu zdržím. Nie som vôbec zástancom tohto riešenia, pokiaľ nemá prístrojový panel rýchlu odozvu a výbornú grafiku. To Civic Type R nemá, ale nie je to ani najhoršie. Na druhej strane mi prekáža veľkosť čísel otáčkomera, ktoré napríklad veľkosťou splynú s číslami ukazovateľa tlaku turba. Je to škoda a spolu s dlhšou odozvou prístrojového panela som sa ako vodič necítil byť tak vžitý s automobilom. Po prvom stlačení pedálov a zaradení spiatočky som si uvedomil, že mi Type R presne sadol. Spiatočka sa radí bez akéhokoľvek zatlačenia, či už nahor alebo nadol. Brzdy Brembo sú silné, presne dávkovateľné a vôbec nie sú hryzavé. Plynový pedál funguje ako má a spojka by mohla dávať viac mechanickej odozvy, ale aj tak som spokojný. Honda Civic Type R má aj rev matching, teda pri podradení automaticky zvýši otáčky tak, aby vodič neudelil posádke kopanec alebo zbytočne nezodral spojku. Funguje to tak, že vodič zatlačí spojku, zaradí nižší prevodový stupeň a ihneď ako mierne povolí spojku, Type R zvýši otáčky a zapojí spojku. Prekvapilo ma to, že sa rev matching neodohrá v mieste záberu spojky, ale hneď po malom uvoľnení spojky. Civic Type R má k dispozícii aj jazdné režimy – Comfort, Sport a R+, ktoré sa prepínajú na stredovej konzole, viac vzadu k lakťovej opierke, čo je trochu mimo zorný výhľad vodiča. Pri zmene jazdných režimov je cítiť rozdiel v tvrdosti podvozka, v tuhosti riadenia a pocitovo aj mierne v odozve plynového pedálu. Zvuk ostal približne rovnaký, resp. som si nevšimol zmenu. Možno aj napriek vysokému adrenalínu v krvi som nemal pocit, že by aj v režime R+ bolo riadenie extra tuhé, alebo že by bol aj podvozok vyslovene tvrdý resp. nekomfortný aj napriek 20 palcovým diskom. Rozdiel bol citeľný, ale nie príliš dramatický a ak sa niekto bojí, že by bol Civic Type R pre neho príliš tuhý, nemá sa skutočne čoho báť. Hot-hatche sú stavané aj na každodenné používanie, takže to nie sú úplne vyslovene športové autá. Trošku ma mrzí to, že som od Civicu čakal nekompromisnosť v tvrdosti, ale je dosť kultivovaný, čo väčšine ľudí bude asi vyhovovať viac. Totižto mojim benchmarkom najtvrdšieho podvozku sú tvrdé športové pružiny na VW Golf IV počas cesty na betónke medzi Martinom a Turčianskymi Teplicami. To boli najdrsnejšie jazdy, aké som kedykoľvek absolvoval a pri ktorej som cítil vibrácie cesty priamo v žalúdku. Civic Type R je tvrdý, ale stále dostatočne pružný aby menšie nerovnosti vpohode odfiltroval. Kulisa riadiacej páky je tuhšia, ale opäť poddajná, presná, neočakávam, že by mal mať niekto s ňou problém. Celkovo tak po prvom posadení sa do Civic Type R, som nemal s riadením auta žiadny problém, všetko fungovalo ako hodinky. Až som bol prekvapený ako mi všetko sadlo do rúk a do nôh.

Stredová konzola 2018 Honda Civic Type R s hliníkovóu guľou navrchu
Vrch riadiacej páky je z hliníka a v tvare pravidelnej guli

Po motorickej stránke je dvojliter výkonný, určite sa na nedostatok výkonu nemôže bežný človek sťažovať. Tým, že je Civic Type R predokolka, pri výraznejšej akcelerácii sa hmotnosť presunie dozadu a auto sa mierne roztancuje. Treba na to myslieť a mať pevné ruky pri vedení Type R. Točivý moment je k dispozícii od 2 500 otáčok, subjektívne ho je začať výraznejšie cítiť od 3 000 otázok. Motor má atmosférický charakter, v otáčkach pod 3 000 sa po zošliapnutí plynového pedálu nič extra nedeje a hlavne to dlho trvá, kým sa turbo spamätá. Naopak, vo vysokých otáčkach má auto výbornú odozvu a tlačí sa vpred.

Infotainment asi nie je v tomto aute zaujímavý, v každom prípade si plní svoju funkciu. Každý kto ho kritizuje neviem aký má s ním problém, ale podľa mňa funguje dobre, má slušnú odozvu, len namiesto tlačidla späť by som rovno používal návrat na domovskú obrazovku a hlasitosť by som menil tiež na volante. Za riadiacou pákou, poza stredový tunel je ukrytý HDMI výstup, ktorý je funkčný iba do rozjazdu automobilu, ďalej USB vstup a 12V zásuvka. Bohužiaľ zabudol som vyskúšať zaujímavú funkciu, ktoré ponúkajú Hondy určené napríklad pre americký trh, či trh na Novom Zélande – po vyhodení smerovky do smeru spolujazdca sa automaticky na infotainmente zobrazí pohľad z kamery zo spolujazdcovho spätného zrkadla, ktorá smeruje dozadu a tak má vodič z kamery a infotainmentu širší záber pohľadu dozadu, než iba zo spätného zrkadla. Zaujímavosťou je, že pri vyhodení smerovky, na stranu kde sedí vodič, sa kamera nespúšťa. Zámerne nehovorím doprava alebo doľava, pretože tento systém funguje aj v závislosti od toho, či je auto určené na ľavostrannú alebo pravostrannú premávku.

Za stredovou konzolou sú schované vstupy na HDMI, USB a 12V zásuvka
Pohľad na konektivitu automobilu

Vyhodnotenie 2018 Honda Civic Type R

Honda Civic Type R je športové auto, ktoré je trochu ako chameleón a odlišné od konkurencie. Kým konkurencia je umiernená vzhľadom a strieľa do výfukov, Civic Type R je presným opakom. Auto je použiteľné aj v každodennej premávke, len sa treba spýtať samého seba, či má význam si ho kupovať. Ak nechcete ísť rovno do väzenia za niekoľkonásobné prekročenie maximálnej povolenej rýchlosti, auto nemôžete prebehnúť tak, ako by ste chceli, pokiaľ nepôjdete na závodný okruh. Tam má Type R svoj výbeh. Pri takomto výkone si aj treba uvedomiť zodpovednosť šoférovať takéto rýchle auto a držať seba aj auto pod kontrolou. Celkovo ma Civic Type R neskutočne potešil, je to výborné, ostré a presné auto. Je určené už pre vyspelých mužov, ktorí vedia čo chcú a vedia jazdiť. Nepotrebujú na seba upútavať streľbou z výfukoch na uliciach pozornosť, ale upútajú najlepšími časmi na okruhu, kam sa Civic Type R hodí vďaka jej presnosti. Ak by si však niekto chcel predsa len zlepšiť zvuk svojho Type R, napríklad kvôli vysávačovému efektu vo vysokých otáčkach, k dispozícii sú aftermarket výfuky, ktoré sú výrazne hlasnejšie a agresívnejšie než ten z výroby.

Špeciálne sa chcem poďakovať LUSTA MOTOR v Banskej Bystrici, oficiálnemu predajcovi vozidiel Honda, za možnosť vyskúšania si Hondy Civic Type R.

3 koncovky výfuku z toho 2 bočné plne funkčné v strede karosérie Covicu Type R
Často spomínaný výfuk, či už počtom koncoviek, funkčnosťou alebo zvukom

administrator

1 Comment

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.