Contact Information

Theodore Lowe, Ap #867-859
Sit Rd, Azusa New York

We Are Available 24/ 7. Call Now.

Test Kia: Encyklopédia súčasných modelov Kia 2018

V rámci testovania automobilov na automoto.prestavka.eu som mal možnosť si vždy vyskúšať jeden, prípadne 2 automobily naraz. Tentokrát sa mi však vďaka spoločnosti Kia Motor-Car Banská Bystrica a jej skvelej logistike podarilo niečo, čo sa bežne nestáva ani automobilovým žurnalistom a novinárom – otestovať 6 rôznych modelov jednej značky s rôznymi motormi a výbavami na jednom mieste. Testoval som teda naraz 10 automobilov automobilky Kia, pričom dostupných ich bolo vyše 25. Na podmienky bežného dílerstva sú to unikátne čísla a perfektná príležitosť pre mňa; dámy a páni, predstavujem vám Kia MEGAtest.

Pohľad zozadu na vozidlá Kia
Polovica mnou testovaných áut Kia v Banskej Bystrici

V nasledujúcich riadkoch sa budem najprv venovať všeobecným poznatkom, ktoré súvisia so všetkými modelmi, a už konkrétnym vlastnostiam, najmä tým jazdným, sa budem venovať pri každom modeli individuálne. Ceny ani jednotlivé výbavy nebudem do hĺbky rozoberať – ceny sa môžu meniť a príplatkovú výbavu spomeniem v závislosti od toho, či sa mi páčila, alebo naopak nepáčila.

Spoločné vlastnosti všetkých vozidiel Kia

Automobily Kia spolu s automobilmi sesterskej značky Hyundai by som označil za najprogresívnejšie v nižšej strednej triede a v triede SUV. Do svojich modelov prinášajú veľa muziky za rozumné peniaze. Kým Hyundai je skôr neutrálnejšie pôsobiaca značka, Kia to hrá viac na športovosť a živosť. Zostrih zaujímavých momentov si môžete pozrieť vo videu nižšie.

Dizajn Kia

Dizajn všetkých vozidiel Kia je vedený typickou mriežkou chladiča v tvare tigrieho nosa. Po dizajnovej stránke sa mi všetky Kie veľmi páčia, pôsobia moderne a sviežo, no nie príliš extravagantne, čo je na Slovensku len plusom. Kia ponúka v rámci svojho modelového portfólia veľké množstvo karosárskych verzií, širokú paletu farieb a diskov. Pri porovnaní predchádzajúcej a súčasnej generácie modelu Ceed som si uvedomil, že dizajn Ceedu bol veľmi nadčasový, čo platí aj o ostatných modeloch – facelifty prinášajú väčšinou iba menšie úpravy vzhľadu. Detaily ako tlačidlové ovládanie klimatizácie a analógový prístrojový panel, ktorý má analógové ukazovatele stavu paliva a teploty chladiacej kvapaliny, ma stále veľmi potešia. Staré, no moderne vyzerajúce ručičky budú vždy presnejšie a krajšie, než digitálne paličky u konkurencie.

Bočný pohľad na vozidlá Kia zaparkovaných zasebou
Druhá séria testovaných áut

Jazdné vlastnosti Kia

Pozitívom je, že spolu so živším a športovejším vzhľadom Kie, sú aj jazdné vlastnosti zaujímavejšie. Napríklad všetky testované modely majú skutočne silné brzdy, v prípade nového Ceedu aj dosť hryzavé, čo mám rád a čo sa do mesta pri krízovom brzdení určite hodí. Okrem skvelého účinku bŕzd a jeho okamžitého nástupu majú všetky Kie pocitovo strmý prevod riadenia. Riadenie je ostré a stačí malý pohyb a auto ide tam, kam vodič chce. Menej citlivým ľuďom môžu silné brzdy a ostrejšie riadenie vadiť. Všetky modely mali výborné odhlučnenie od motora a aerodynamiky, viac sa jazdným vlastnostiam venujem už pri konkrétnom modeli ďalej v článku.

Pohľad z prvej osoby počas jazdy
Kia Stinger naberá rýchlosť neskutočným tempom, stačí sekunda oneskorenia na plyne a auto Stinger ide rýchlejšie než by ste chceli

Jednotlivé automobily ma však v niektorých prípadoch aj mierne sklamali. Bol to zvláštny účinok bŕzd, kde pri prudkom brzdení auto nebrzdilo v priamom smere, ale v závislosti od sklonu cesty alebo nerovností vozovky ma riadenie áut mierne zatiahlo do ľavej alebo pravej strany. Platí to pre všetky vozidlá okrem Stingeru, kde som testoval 2 rôzne kusy a ani na jednom som nespozoroval túto vlastnosť. Športovejšie naladeným vodičom, akým som aj ja, nebude vyhovovať spätná väzba od volantu – pri malých nerovnostiach volant nereaguje, pri väčších už áno. Nemal som pocit, že by spätná väzba bola prirodzená, mal som pocit akoby bola zosilnená s určitou odozvou. Bežný vodič však tieto moje pocity ani nepostrehne 🙂

Interiér Kia

Interiér pôsobí vizuálne skvele, je to prienik medzi moderným a stále klasickým interiérom. V hornej časti palubnej dosky sa nachádzajú akoby stehy obšitia palubnej dosky, aj keď nie je, samozrejme, použitá ani niť a ani koža. Mne sa to páči veľmi, vyzerá to prirodzene, nie lacno. Samozrejme, nájdu sa aj odporcovia. Materiály sú na dotyk skôr drsné a je z nich cítiť plastový pôvod. Taktiež koža na volantoch je akoby zdrsnená, neviem či je to kvôli životnosti, alebo je to špeciálna koža. V každom prípade, v tomto aspekte (koža na volante) je európska konkurencia vpred, najmä talianska. Naprieč modelmi všetkých tried som mal dobrý pocit z ľahkosti dvier – pri zatváraní mali všetky modely veľmi tichý a tlmený zvuk. Všimol som si ešte jeden detail, ktorý zaujme majiteľov s mobilov bezdrôtovým s bezdrôtovým nabíjaním – Samsung Galaxy S9 s neoriginálnym alcantarovým obalom sa nechcel nabíjať, ale možno som netrafil správnu polohu.

Pohľad do interiéru Kie Stinger cez otvorené predné dvere na vodičovej strane
Výborne vyzerajúci interiér Kie Stinger

Kia Stinger 3,3 T-GDI

Kia Stinger ocenená titulom Auto roka 2018 na Slovensku, sa v plnej paráde ukázala aj predo mnou.

Pohľad na zadnú časť Kie Stinger, kde sú linky zadných svetiel predĺžené až do bočnej časti auta
Kia Stinger je dizajnovo unikátna

Jazdné vlastnosti a pocit za volantom

S touto nádhernou Kiou som jazdil na okreskách a aj na diaľnici. Musím uznať, že lepšie jazdiace auto vo svojej triede v danej cene, výbavou a zvukom je veľmi ťažké nájsť. Je to GT (gran turismo) ako sa patrí – pomer komfortu a športovosti je presne vyvážený – je rýchle, obratné, športové, ale zároveň si vás za volantom hýčka. V sedadlách sa sedí športovo, sedieť sa dá dosť nízko a celková pozícia je skvelá, no stále pohodlne. Bočné vedenie sedadiel je nastaviteľné, podobne ako v BMW radu 4. Výhľad von z auta je dobrý, avšak auto pôsobí oveľa väčším dojmom, než v skutočnosti je, a tak budete mať zo začiatku pocit, že sa na cestu ani nezmestíte. Podvozok má športový nádych, no je stále perfektne poddajný a slovenské jamy diskrétne odfiltruje.

Kia Stinger pohľad na koleso. Disk v tvare snehovej vločky s červeným strmeňom Brembo kotúčovej brzy
Pri pohľade na brzdy som tušil, že Stinger bude dynamické auto

Volant má perfektnú odozvu, všetky dôležité ovládače sú poruke. Prístrojový panel je analógový s displejom v strede a vzhľad budíkov pôsobí veľmi športovým dojmom. Tak ako je to teraz v móde, tachometer je odstupňovaný po 10 km/h, neskôr po 20 km/h. Jazda s Kiou Stinger je jednoducho skvelá ako na okreskách, tak aj na diaľnici.

Palubná doska Kia Stinger je skôr šedá, nie sú tu farby, ale pôsobí decentne
Spracovanie palubnej dosky v Kii Stinger je na veľmi vysokej úrovni. Inšpiráciu si zobrala po stránke vzhľadu aj spracovania od konkurencie

Preplňovaný 4-valec s výkonom 370 koní má na slovenské cesty prebytok sily a absolútne bez problémov na naše podmienky stačí. Skvelý pocit z akcelerácie umocňuje pohon 4WD. Motor neskutočne ťahá do 120 km/h, tam pocit z veľkej akcelerácie trochu klesne, ale pri slovenskej najvyššej povolenej rýchlosti by ste už vlastne aj tak nemali veľmi kam zrýchľovať. Stinger ponúka aj jazdné režimy, ktoré výrazne menia správanie auta, ale samotný motor nikdy priveľmi nepriškrtia. Myslím si, že výkonnejší motor nie je určite treba. Po zvukovej stránke je 6 valec počuť, ale zvuk v Infiniti Q60 sa mi páčil trochu viac.

Prevodovka a praktickosť

Osem-stupňová prevodovka ZF radí rýchlo a hladko, radenie prevodov sa dá ovládať aj pádlami pod volantom, ku ktorému sú aj pripevnené. Sú relatívne malé, nemal som ani pocit, že by boli hliníkove, ale vôbec mi to nevadilo. Kia Stinger je zároveň praktickým autom. Vzadu je dostatok miesta aj pre dospelých ľudí, treba si len zvyknúť na nízke nastupovanie, vystupovanie je výrazne náročnejšie. Batožinový priestor má objem 406 litrov, čo je dobrá hodnota aj na potreby väčších výletov. Celkové vypracovanie interiéru je výborné a na strope je brúsená koža. Titul auta roka si určite zaslúži, najmä za svoju výbornú univerzálnosť a jazdné vlastnosti.

Pohľad na Kiu Stinger spredu
Vyzerá a jazdí skvelo, spokojný po jazde 🙂

Kia Niro Hybrid

Kia Niro je hybridným modelom automobilky Kia na Slovensku. Svojou veľkosťou a druhom karosérie mi pripomína Mini Countryman. Niro je v podstate akoby niečo medzi klasickým kompaktným SUV a hatchbackom. Aj do Kie Niro sa nastupuje vyššie a tento je model zaujímavý pre tých, ktorí nechcú štandardné SUV, no stále dostatočne zdvihnutý automobil a zároveň chcú hybrid s elektrickým pohonom. A práve pri pohonnej jednotke sa mi zdalo, že Niro nemalo dostatok točiaceho momentu ani výkonu. Motor hučal, mohol som riadiť prevody vďaka dvojspojkovej prevodovke, no ani vyššie otáčky mu nepomáhali. Výkon by som odhadoval na 110 koní, nie na uvádzaných 149 koní. Celkovo som čakal od hybridnej sústavy väčšiu akceleráciu, aspoň takú ako v testovanom Hyundai Ionic.

Pohľad na zadnú časť Kie Niro. Zadné LED svetlá, chrómové prvky okolo zadných dverí
Kia Niro vyzerá moderne, no nie futuristicky

Pre tých, ktorí však nepotrebujú super akceleráciu a hybrid si kupujú naozaj kvôli spotrebe, teda nebudú až tak riešiť dynamiku, benzínový motor 1,6 GDi sa pripájal k elektrickej sústave kultivovane bez kopnutia alebo pazvukov, rovnako sa aj vypínal. Zaujímavý je ukazovateľ využívania batérie (alebo ako to nazvať) na mieste otáčkomera. Čo sa týka podvozku, ten je ladený komfortne a je opäť tichý. Celkový pocit z interiéru je veľmi dobrý a hlavne posed za volantom hodnotím ako skvelý kompromis medzi SUV a klasickým autom. Ak by som chcel pohodlné, priestranné ekologické auto, nechal by som sa nahovoriť.

Interiér Kia Niro. 3 ramenný volant, namiesto tachometra je umiestnený ukazovateľ používania batérie a infotainment je umiestnený v hornej časti stredovej konzoly s veľkou obrazovkou.
Interiér Kie Niro pôsobí hodnotne

Kia Optima SW GT LINE 1,6 CRDi

Kia Optima SW je dynamicky a moderne vyzerajúci kombík pre rodiny, ako aj pre manažérov. Dizajn je rovnako nadčasový ako v prípade modelu Ceed, a tak sa celkový vzhľad mení časom len nepatrne, aby bolo auto stále 100% “fresh”. Z pohľadu dizajnu na mňa pôsobí veľmi dospelo, najmä ma tešia zadné koncovky výfukov, ktoré nie sú falošné, čo je v súčasnej dobe veľký luxus.

Kia Optima SW GT LINE facelift 2018, pravé koncovky výfuku a difúzor
Kia sa vzhľadom opäť vyznamenala

Po nasadnutí ma privítal dizajnovo decentný interiér, no v tejto cene by mohli byť použité trochu prémiovejšie plasty. Tak ako je rozdiel v interiéri medzi Stingerom, Sorentom a zvyškom portfólia, čakal by som mierny odskok v kvalite interiéru aj prípade Optimy, minimálne na úroveň Sorenta. Na dotyk sú materiály trochu drsné a dvere ľahké, celkovo tak kvalita palubnej dosky patrí k priemeru v danej triede. Audiosústava Harman/Kardon by tiež prekvapivo mohla hrať trochu kvalitnejšie v celom frekvenčnom rozsahu. Na druhej strane ma veľmi potešili kvalitné pohodlné sedadlá, ktoré držia telo veľmi dobre. Taktiež pádla pod volantom chcú dať najavo športový potenciál auta.

Kia Optima SW v snehovo bielej farbe
Snehovo biela farba Optime pristane

Ale len chcú. Možno si ma prepracovaný vzhľad exteriéru získal natoľko, že jednoducho som čakal od Optimy super športový kombík, čo nie je. Pri veľmi dynamickom prechode v zákrute som si uvedomil, že Optima nie je športový kombík a pokiaľ si do nej nedáte aftermarket športový podvozok, ani nebude. Na druhej strane som si uvedomil, že rýchlosť, akou som prechádzal zákrutu bola, vskutku dosť vysoká. Z tohto vyplýva, že Optima je skôr pohodlne ladené auto na dlhšie trasy, v ktorom človek nevníma rýchlosť vďaka skvelému odhlučneniu. Optima upozorňuje na rýchlosť až v limite, kedy sa v zákrute zavlní. Taktiež jej veľmi nesedia ani rýchle prejazdy malých klopených kruhových objazdov, kedy je preklopenie hmotnosti a kufra citeľné. Kia Optima SW GT LINE je teda navonok divoška, ale vo svojej podstate je pokojná a prívetivá, pokiaľ sa ju nesnažíte provokovať. Ako som spomínal v úvode, riadenie je skutočne ostré.

Kia Optima pohľad z prvej osoby počas jazdy
Pohoda za volantom Kie Optima SW

Zvlášť sa vyjadrím k motoru. Naftový variant je skôr pre ekonomicky zmýšľajúcich ľudí. Točivý moment 320Nm považujem za dostatočný a vďaka 7 stupňovej dvojspojkovej prevodovke sa dá bez prerušenia využívať, no mám pocit, že Optime chýbal výkon a hravosť. Ja osobne si ju viem skvele predstaviť s 2,0 litrovým benzínovým atmosférickým 4-valcom a 6 stupňovým manuálom. V tejto kombinácii si myslím, že by bola oveľa zábavnejšia, tak ako sa to snaží povedať navonok. Diesel je skvelo odhlučnený, nemám mu skutočne čo vyčítať, len mám pocit že 1,6 litra je na takéto veľké auto s hmotnosťou 1 695 kg bez zaťaženia proste málo.

Kia Optima SW Gt Line, pohľad z iteriéru z prvej osoby na palubnú dosku a skosený športový volant
Športovo skosený volant na spodnej strane

Špeciálne sa musím zmieniť  ohľadom jazdných asistentov. Varovanie možnosti kolízie s autom idúcim vpredu je vydané dostatočne v predstihu. V prípade výjazdu mimo pruhu reaguje až keď sa auto nachádza na čiare, takže systém nie je príliš precitlivelý. Oznámenie o vybočení z pruhu je sprevádzané zavibrovaním do volantu. Oceňujem, že auto sa samé nestará do riadenia. Čítanie dopravných značiek, konkrétne rýchlostných, fungovalo skvelo a je to dobrý pomocník pre menej všímavých vodičov na rýchlostné obmedzenia, akým som aj ja 🙂

Kia Sportage 1,6 T-GDi

Po nastúpení do Kie Sportage som si uvedomil, aké je to skvelé pohodlné auto, s dostatkom priestoru. Nie je to prerastené SUV a ani sa v ňom netlačím. V porovnaní s Kia Niro sedím podstatne vyššie, no interiér a aj predná kapota ma príjemne obklopia a nemám pocit, akoby som sedel v autobuse.

Zadné svetlo a časť Kie Sportage v sýtej bordovej farbe
Prekrásna bordová metalíza Infra Red

Kiu Sportage som vyskúšal s najvýkonnejším benzínovým motorom a 7 stupňovou automatickou dvojspojkovou prevodovkou. Sportage som skúšal prevažne na diaľnici. Auto je veľmi stabilné napriek svojej veľkosti sa v zákrutách nenakláňa. Podvozok je stredne komfortný, nie je prehnane mäkký ani tvrdý. Motor považujem vzhľadom k autu za adekvátnu voľbu, Sportage dokáže slušne zrýchľovať aj v diaľničnej 130 km/h rýchlosti. Tu si však treba dávať pozor na spotrebu. Pokiaľ naozaj auto nešetríte na akcelerácii a predbiehaní na diaľnici, spotreba poľahky prekročí hodnotu 10,5 l/100km. Motor sa nad 4 200 otáčok/min vôbec neoplatí točiť, mám pocit, že od tejto hodnoty Sportage začína strácať dych. Pre dynamickú jazdu je najlepšie držať sa v pásme 3 000 až 4 000 otáčok/min. Po nahliadnutí do technických špecifikácií sa mi môj pocit potvrdil – krútiaci moment 265 Nm vrcholí pri 4 500 otáčkach. Motor má výkon 177 koní a pohotovostnú hmotnosť s automatom na úrovni 1,7 tony.

Kia Sportage 2018 jazda apohľad z prvej osoby na palubnú dosku a cestu
S vyšším, no stále istým podvozkom sa cítim ako kráľ cesty 🙂

Po vizuálnej stránke je facelift opäť iba vyladenou verziou pôvodného vzhľadu. Kia Sportage súčasnej generácie má mnoho odporcov, najmä kvôli vysoko umiestneným predným svetlometom, mne to však nevadí a celkový vzhľad považujem za športový a originálny. Zaujímavým prvkom sú zadné smerovky, ktoré sú umiestnené až dole v zadnom nárazníku, a tak keď zastanete blízko za Kie Sportage, zatienite vlastným autom výhľad na smerovky Kie Sportage stojacu pred vami.

Kia Stonic 1,6 CRDi

Kia Stonic je malé SUV, resp. crossover, ktorý si bude svoju mestskú povinnosť plniť veľmi dobre. Po stránke dizajnu je to opäť typická Kia, aj keď práve Stonic bol s výnimkou Stingeru model, ktorý ako prvý priniesol súčasný dizajnový jazyk zadných svetiel – skôr obdĺžnikový tvar. Stonic pripomína zdvihnuté Rio nie len vzhľadom, ale najmä materiálmi a palubnou doskou v interiéri. Nie je to žiadny luxus, plasty sú tvrdé a tmavé, v tejto kategórii to nie je nič výnimočné. Len cenníková cena je podľa mňa prestrelená, najmä v prípade naftovej verzie – od 18 290 € vo verzii Gold. V akciovej cene 17 390 € by som už o Stonicu začal uvažovať. Osobne si viem predstaviť vlastniť Kiu Stonic – nikde nič nevŕzgalo, všetko bolo jednoducho a intuitívne ovládateľné. A “tvrdú” palubnú dosku neriešim, počas státia na semafóre ju neobchytkávam 🙂

Pohľad na žltú Kiu Stonic, pohľad spredu na bok
Stonic je dizajnovo rovnako svieži ako jeho väčší bratia

Na vyskúšanie som mal naftový 4-valec s výkonom 115 koní a manuálnou 6-stupňovou prevodovkou. Výkon bolo cítiť, rovnako ako krútiaci moment 280 Nm. Prevodovka bola ľahká na ovládanie, žiadny športový pocit však neposkytovala. Motor je od interiéru po stránke vibrácií špičkovo odizolovaný, v žiadnom spektre otáčok sa do volantu, pedálov alebo prevodovky neprenášali vibrácie od motora. Naopak, zvukovo už nebol agregát tak dobre odhlučnený, pri každom pohnutí to bol taký malý traktor – nie hlasitosťou, ale samotným zvukovým prejavom. Kii Stonic to dodávalo zaujímavý charakter a vôbec to nepôsobilo negatívne.

Palubná doska počas jazdy v Kia Stonic
Kia Stonic pôsobí v interiéri lacnejšie než ostatné testované modely

Na Kii Stonic ma najviac zaujal skvelo odladený podvozok. Mierne mäkšie nastavenie podvozka padlo autu vhod a aj pri skutočne výraznom prekročení maximálnej povolenej rýchlosti a nabehnutí na vyvýšený rozbitý zámok mosta som mal pocit, že s autom vzlietnem a nechám za sebou nápravu. Vzlietnuť som nevzlietol a aj takúto naozaj extrémnu situáciu zvládol Stonic s noblesou a odfiltroval túto cestnú bariéru potichu a vcelku komfortne. Už rozumiem cene, na slovenské rozbité cesty je Kia Stonic ako stvorená, nie je to iba dobre vyzerajúci crossover, ale aj veľmi funkčný automobil na rozbitých slovenských cestách.

Kia cee´d 1,6 CRDi (minulá generácia)

V obľúbenej a nadpriemerne sa predávajúcej generácii Kie cee´d som sedel po prvýkrát. Hneď po vyskúšaní tejto generácie som mal možnosť si sadnúť aj do novej generácie, spolu s vynovenou naftovou jedna-šetstkou. Po pozretí exteriéru a nasadnutí za volant sa mi opäť  potvrdila teória o nadčasovom aute. Okrem tmavých plastov som ani veľmi nepocítil, že by bolo treba ničo vylepšovať. Jedine, opäť koža na volante bola v tomto prípade vrúbkovaná a veniec volantu bol tenký, aj na moje útle ruky. Myslím si, že Kia by ešte aj túto generáciu dokázala 2 roky bez problémov predávaťproblémov predávať.

Kia ceed interiér - volant analógové budíkypo bokoch a digitálny budík v strede
Stále moderne vyzerajúci interiér Kie cee´d minulej generácie

Motor bol lepšie odhlučnený ako v prípade Stonicu, no mal som pocit, že je menej agilný, predsa je cee´d väčším autom. Automatická prevodovka radila primerane rýchlo, vždy to môže byť lepšie, ale aj horšie. Po jazdnej stránke ma najviac zaujal podvozok, ktorý je tuhší a obzvlášť to skonštatujem ja – obetavec, ktorý vydržal niekoľkorát prežiť cestu na športovom podvozku na betónke medzi Martinom a Turčianskymi Teplicami. Tvrdosťou podvozku sa cee´d  vyrovná Golfu alebo Leonu, dokonca si myslím, že je ešte trochu tvrdší. Podvozok skôr kopíroval vozovku, než by filtroval nerovnosti. Všetky nerovnosti však cee´d zvládol potichu. Vďaka tvrdšiemu naladeniu podvozka sa dalo okreskové zákruty zvládať v skutočne obdivuhodných rýchlostiach, vôbec som netušil, že mala táto generácia taký športový potenciál. Ak rozmýšľate o kúpe v rámci výpredajov, neváhal by som.

Kie ceed, phľad zozdau na novú a starú generáciu
Kolóna testovaných Ceedov

Kia Ceed 1,6 CRDi (nová generácia)

V priamom porovnaní novej generácie Kie Ceed a tej starej začnem samotným názvom, ktorý sa zjednodušil a už nepoužíva apostrof. Z pohľadu exteriéru sa dizajn zmodernizoval v smere dizajnového jazyka Kie, modely sa viac na seba podobajú, najmä zadnou časťou. Napriek tomu si Ceed zachoval svoje črty obzvlášť v prednej časti, “ľadové kocky” sa presunuli do hlavných svetlometov. Zmizol aj dvojitý A stĺpik. V bežných recenziách sa dozviete, že je to super pokrok, akoby ste čítali tlačovú správu Kie. Ja si myslím, že je to úplne to isté. Síce A stĺpik v minulej generácii bol dvojitý, takže by mal teoreticky viac brániť vo výhľade. Avšak sklo umiestnené v A stĺpiku bolo dostatočne veľké a vďaka zdvojeniu A stĺpika boli obe časti vcelku tenké a výhľad šikmo vpred veľmi dobrý. Teraz je A stĺpik v jednom celku, o to je hrubší a priamo naň nadväzuje spätné zrkadlo, takže výhľad hneď po presadnutí hodnotím za rovnako dobrý, nie však lepší.

Volant a stredoová konzola novej Kie Ceed
Interiér novej Kie Ceed

V interiéri sa odohrala revolúcia, nová palubná doska pripomína vzhľadom skôr Sportage, pribudlo mnoho chrómových dekoračných prvkov, zmenili sa budíky. Rádio je menej nápadne zabudované do palubnej dosky. Toto riešenie mi pripomenulo Alfa Romeo Giuliettu. Všetko pôsobí na dotyk hodnotnejšie a aj kožený volant je mäkší, hladší a hrubší. Okrem toho sa tu nachádza veľká schránka na mobil pred riadiacou pákou. V stredovej konzole nájdete tlačidlá na ventilovanie sedadiel. Sedadlá sú citeľne mäkšie než v minulej generácii. Ventiláciu sedadiel je skutočne poriadne cítiť, pokiaľ sadáte do auta už spotený, zvážil by som jej použitie kvôli krížom a prípadnému prechladnutiu. Ja som si dal chladenie na najnižšiu intenzitu z troch intenzít a bohate mi to stačilo.

Nová Kia Ceed sa pýši aj  audiosústavou JBL. Odporúčam nedokupovať, JBL vôbec nehralo dobre, aj keď som sa audiosústavu snažil vyladiť pomocou ekvalizéra. Ušetrené peniaze radšej použite na LED predné svetlá alebo na niečo iné. Základné reproduktory hrajú veľmi slušne. Nemajú také pekné výšky, ale pradaoxne lepšie basy ako tie v JBL.

Nová a stará generácia Kia Ceed zaparkované zasebou
Porovnanie zadnej časti novej a starej Kie Ceed

Samotná jazda s novou Kiou Ceed je výrazne komfortnejšia. Podvozok je vyladený výrazne na mäkšie nastavenie, stále však Kia Ceed sedí dobre v zákrutách. Vďaka lepšiemu odhlučneniu posádka nemá tušenie, že je motor naštartovaný. Pri naftovej verzii, ktorá má 320 Nm vo veľmi krátkom rozpätí 2 000 – 2 250 otáčok a 136 koní, po dlhšom načúvaní tušíte, že je motor naštartovaný, no už pri zapnutej klimatizácii nie. Počas jazdy som nemal vôbec pocit, že pod kapotou je diesel, je kultivovaný a po zvukovej stránke som tiež ostal milo prekvapený – traktor sa nekoná. Motor vládal, jazda bola príjemná, jediné čo mi chýbalo, boli páčky pod volantom na riadenie prevodovky. Predsa len pri relatívne ostrom riadení a dobrom podvozku mi pádla chýbali, obzvlášť keď je to 7 stupňová dvojspojková prevodovka. Našťastie na riadiacej páke je stále k dispozícii aj manuálny režim, aj keď sa preraďuje smerom nahor a podraďuje smerom nadol, teda naopak.

Kia Ceed 1,4 MPI (100k)

Nová Kia Ceed vyzerá aj v základnej výbave veľmi luxusne a nižšiu výbavu prezrádzajú iba plechové disky. V interiéri netreba očakávať farebný dotykový infotainment a iné detaily. V rámci testovania som sa stretával s názormi rôznych ľudí, že atmosférická 1,4 je veľmi slabá a vôbec nejde. Je to pravda samozrejme, točivý moment jej chýba, ale vďaka veľmi dobrému podvozku s atmosférickým motorom by mohla za volantom panovať zábava. A to teda panuje. Vďaka ľahšiemu motoru oproti pleplňovanému dieselu je atmosférická benzínová nová Kia Ceed hravejšia. Človek, ktorý si užíva jazdu a rád zaraďuje rýchlosti, pocíti zábavu a radosť z jazdy práve v tejto variante.

Kia Ceed v základnej výbave vyzerá rovnako dobre ako vo vyšších výbavách
Kia Ceed v základnej výbave

Ak teda hľadáte lacnejšie, no hravé auto určite odporúčam základnú Kiu Ceed. Manuálna prevodovka ako v Stonicu nemá žiadny športový charakter, ide ľahko, no pocit za volantom je skvelý. Prevody prevodovky nie sú príliš krátke, motor poctivo ťahá od 4 500 otáčok po červené pole. Ja som sa na okreskách skutočne zabavil určite viac v tejto verzii, než s automatickou prevodovkou a turbomotorom. Treba však poctivo podraďovať. Motor má na môj vkus dostatok výkonu, 100 koní by som motoru presne tipoval. Keby sme sa vrátili v čase pár rokov dozadu, motor by bol aj viac výbušný, kvôli emisiám je však pri akcelerácii utlmený. Ako som už spomínal vyššie, nový Ceed je obzvlášť v tejto konfigurácii motoru na voľnobežných otáčkach výnimočne dobre odhlučnený. Posádka z interiéru nemá šancu poznať, že je motor naštartovaný, pokiaľ nemáte otvorené okná alebo pokiaľ nepridáte plyn.

Kia Ceed 1,4 T-GDI

Najvýkonnejšia benzínová verzia novej Kie Ceed je spriahnutá s dvojspojkovou 7 stupňovou automatickou prevodovkou. Výkon je 140 koní a maximálny krútiaci moment 242 Nm v rozpätí 1 500 až 3 200 otáčok. Subjektívne motor ťahá niekde do 4 000 otáčok, nad touto hranicou až do obmedzovača už iba konštantne zrýchľuje.

Predná časť novej Kie Ceed v modrej metalíze
Kia Ceed v modrej metalíze vyzerá prekrásne

Čo sa týka motoru, platí tu to isté ako v prípade 1,6 T-GDI – nemá význam ho točiť, inak bude smädný. Pri nižších otáčkach má Ceed prebytok sily, rodinku svižne a spokojne odvezie tam, kam je treba. Pádla prevodovky pod volantom opäť chýbajú.

ŠPZ sa v novej generácii Kie Ceed presunula zo zadného nárazníka na
ŠPZ sa v novej generácii Kie Ceed presunula zo zadného nárazníka na veko kufra

Čo sa týka komfortu jazdy, tento konkrétny variant som si vyskúšal podobne ako Stonic na vydutom a rozbitom zámku mosta, tiež v rovnako neprimerane vysokej rýchlosti. Pri prechode mostného zámku však Ceed už zaprotestoval, autom sa rozozvučala rana. Z toho vyplýva, že ak sa rozhodujete medzi Stonicom alebo Ceedom najmä kvôli podobnej cene, zoberte do úvahy fakt, po akej ceste budete jazdiť. Ak to bude prevažne rozbité mesto a málo diaľníc, vybral by som si Stonic kvôli komfortu. Ak budete skôr jazdiť po diaľnici a okreskách, vyberám si nižší, luxusnejšie vyzerajúci a športovejšie naladený Ceed.


administrator

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.