Contact Information

Theodore Lowe, Ap #867-859
Sit Rd, Azusa New York

We Are Available 24/ 7. Call Now.

Abarth ako značka

Abarth je značka s dlhou históriou najmä vo svete motoršportu. V súčasnosti je to značka patriaca pod koncern FCA, ktorá upravuje (tuninguje) bežné vybrané modely Fiatu. V minulosti to bolo najmä Grande Punto, v súčasnosti je to model Fiat 500, Fiat 500c (kabriolet) a model Fiat 124 Spider. Očakával som aj Tipo, ale to sa zatiaľ nedočkalo úprav. Úpravy sa týkajú zvýšenia výkonu, úpravy podvozku a samozrejme aj úprav interiéru a exteriéru vozidiel. Okrem iného chce Abarth pôsobiť ako exkluzívna značka, najmä prostredníctvom limitovaných edícií, ktoré zvyknú bývať vyvinuté v spolupráci s inou značkou, aj neautomobilovou. Jednou z nich je aj Abarth 695 XSR Yamaha. Prečo práve Yamaha? Ak ste fanúšikom pretekov cestných motoriek, meno Valentino Rossi je vám asi povedomé. A práve tento slávny talianský jazdec jazdí za stajňu Yamaha, ktorú Fiat výrazne podporoval. Vďaka tomu vznikla táto edícia, ktorá sa prejavila aj opačne – špeciálna motorka.

Odkaz na históriu je dôležitý, aby sme nezabudli, prečo sme tu

Portfólio Abarthov

V súčasnosti má práve Abarth 5xx viacero verzií, ktoré sa líšia výkonom, dizajnom a samozrejme aj výbavou. Malé Abarthy sa už neoznačujú číslom 500, ale 595, čo odkazuje na históriu, kde výkonnejšie “päťstovky” mali práve vyššie číselné označenie. Bežné, nelimitované edície nie sú obmedzené počtom vyrobených kusov a delia sa na niekoľko verzií: 595, 595 Pista, 595 Turismo a 595 Competizione. Najnižšia a najlacnejšia verzia začína približne na 17 500€ a má výkon 145 koní a vo výbave chýbajú rôzne športové alebo výbavové prvky. Verzia Pista je zameraná na okruh – výkon 160 koní, v základe je k dispozícii zadné odpruženie Koni, predné pružiny Eibach, modernejší infotainment a ladený výfuk Record Monza. Verzia Turismo pridáva 5 koní, chýba však modernejší infotainment aj výfuk Record Monza, pridáva však iný dizajn diskov kolies, športové kožené sedadlá, športové pedále, lišty, hliníkovú hlavicu riadiacej páky… Najvyššia výbava Competizione kombinuje v podstate výbavu oboch predchádzajúcich verzií a má výkon až 180 koní.

Porovnávaný model Abarth 595 Competizione

Abarth 695 XSR Yamaha

Okrem bežných verzií, Abarth ponúka aj limitované edície, ktoré sú už označované číslom 695. V súčasnosti to je Abarth 695 XSR Yamaha a Abarth 695 Rivale. Práve prvý z nich som mal možnosť si obzrieť, bohužiaľ nepodarilo sa mi na ňom zajazdiť. V každom prípade, jazdil som na Abarth 595 Competizione, tak sa pokúsim sprostredkovať jazdu čiastočne cez tento model, pretože technicky sú identické; XSR Yamaha má len o 15 koní menší výkon. Hlavnými rozdielmi v prospech XSR Yamaha edície oproti Competizione sú karbónové prvky v interiéry a exteriéry, použitie Alcantary, výfuk Akrapović a samozrejme výnimočnosť limitovanej edície. Osobne sa mi výfuk Akrapović po akustickej aj vizuálnej stránke páči viac ako výfuk Record Monza vo verzii 595 Competizione, mám pocit, že je primerane “rapkavý”, v prípade druhého menovaného mi zvuk už tak nelahodí. Osobne by som možno druh farby, nie odtieň. Takáto istá farba, ale v matnom prevedení by bola ešte dokonalejšia.

Verzie 695 majú obmedzený počet vyrobených kusov – 695 pre verziu s pevnou strechou a 695 pre verziu kabriolet v prípade XSR Yamaha, v prípade Rivale je počet vyrobených kusov 175 hard top + 175 kabriolet.

V rámci interiéru je to Abarth; veľký merač preplňovania turba sa nachádza na ľavej strane palubnej dosky, akoby dodatočne doplnený budík, ktorý zapadá do interiéru a nijako neruší. Prístrojový panel je už digitálny, v režime Sport zmení aj vzhľad. Mohol by mať mierne lepšiu odozvu, ale je to akceptovateľné. Interiér podobne ako štandardná 500vka ponúka dostatok priestoru aj vzadu (pre menšie osoby). V interiéry sa vôbec necítim byť skľúčený. V skúšanej verzií Abarth 695 XSR Yamaha sa mi veľmi páčili kožené sedadlá, ktoré boli pohodlné a zároveň príjemne tvarované. Na palube bol už modernejší infotainment, ktorému nieto čo vyčítať, má aj peknú grafiku. Tento model nemal príplatkovú aparatúru Beats Audio. Abarth útočí aj na čuchové bunky – po otvorení dvier ma omámila vôňa novoty a hlavne vôňa kvalitnej kože. Sadnúť si za volant je skutočným potešením. Vzhľadom na to, akým sú Abarthy 595 a 695 malými autami, majú celkom veľký volant. Okrem iného ma potešila aj guľatá hliníková radiaca páka, ktorá sadne do ruky ako uliata.

V rámci statickej prehliadky som vyskúšal radenie, ktoré mi prišlo tuhšie ako v 595 Competizione. Zároveň ma milo prekvapilo, ako malá 1,4ka vibruje do volantu počas voľnobežných otáčok, aj keď je motor zohriaty. Nevedela sa dočkať jazdy tak ako ja 🙁 Počas jazdy s 595 Competizione ma milo prekvapilo to, že v normálnom režime nie je vôbec auto tvrdé, ako by ste možno očakávali vzhľadom na tvary exteriéru. Myslím si, že by sa auto dalo používať aj na každodenné jazdenie. Prevodové stupne padali pekne a vyvýšená radiaca páka je hneď poruke. Očakávať môžete výraznejšiu turbodieru, akonáhle však dosiahnete približne 2 500 otáčok začnete mať pocit, že s malým Abarthom idete vzlietnuť. Pre mňa majú tieto autá obrovský charakter, Abarth si však vypýta vždy veľmi ambicióznu cenu. Verzia Competizione začína na 23 500€ a Abarth 695 XSR Yamaha na 23 000€. Kabriolety sú drahšie o ďalších 2 500€.

Malý veľkosťou, veľký srdcom

Na to aby ste si kúpili akýkoľvek Abarth, musíte mať rád talianske autá, vzhľadom nie na úplnú praktickosť. Avšak kupujete si naozaj skutočnú exkluzivitu. Mrzí ma len fakt, že malé autá sú na Slovensku vnímané ako menejcenné – status človeka sa na Slovensku hodnotí podľa veľkosti auta – čím väčšie, tým viac uznania. Pri kúpe Abarth-u treba aj počítať s rôznymi urážkami, avšak treba si to povedať takto – Taliani robia takéto autá ako umenie a málokto sa umeniu rozumie 😉

Poďakovanie patrí Autosport SZILAGYI, oficiálnemu predajcovi značiek Fiat, Fiat Professional, Abarth, Alfa Romeo a Jeep za spoluprácu pri návšteve. V rámci showroomu som si prezrel aj iné modely. Nižšie pridávam galériu zo showroomu.

 


administrator

2 Comments

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.